Kijowskie Centrum Razumkowa ogłosiło wyniki badań sytuacji religijnej dotyczących m.in liczby osób deklarujących się jako wierzący na Ukrainie.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu tego roku. Proporcja wierzących pomimo kilkuletniego wzrostu spadła do poziomu z 2013 r., sprzed Euromajdanu.

W chwili obecnej tak jak cztery lata tamu, jako wierzący na Ukrainie zadeklarowało się 67 proc. mieszkańców tego kraju. W 2016 r. było ich 76 proc., a w 2014 r. – 70 proc. Najwięcej osób deklarujących się jako wierzący zamieszkuje zachód kraju – 91 proc., najmniej zaś jest na południu – 42,7 proc. Jest to minimum zanotowane od chwili rozpoczęcia badań na temat religijności na Ukrainie przez Centrum Razumkowa.

Z tych samych badań wynika, że nie wzrósł poziom ateizmu – osoby wcześniej deklarujące się jako wierzący na Ukrainie przeszły na stanowiska osób niezainteresowanych sprawami religijnymi lub niemających określonego zdania w tej kwestii. Na południu Ukrainy około dwudziestu procent mieszkańców jest zawieszonych pomiędzy wiarą a niewiarą.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Ponad 2/3 mieszkańców Ukrainy twierdzi, że są wyznania prawosławnego, niemal 8 proc. grekokatolickiego, a po 1 proc. katolickiego, protestanckiego i żydowskiego. Co ósmy Ukrainiec nie należy do żadnej religii, a co 13 deklaruje się jako chrześcijanin jednak bez konkretyzowania przynależności kościelnej.

CZYTAJ TAKŻE: Arcybiskup Mokrzycki: Kościół Rzymskokatolicki na Ukrainie rozwija się

Dodatkowo na niemal tym samym poziomie utrzymuje się liczba ludzi wierzących, uczestniczących w życiu religijnym. Raz w tygodniu w nabożeństwach uczestniczy co piąty Ukrainiec. Tutaj również dane zależą od regionu: na wschodzie kraju takich osób jest zaledwie 8 proc., a na zachodzie – 40 proc. Również 20% osób w zachodniej części Ukrainy wspiera stale swój Kościół finansowo. We wschodniej części robi tak jedynie 3 proc Ukraińców.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 2016 respondentów, w tym także na zajętym przez Rosję Krymie i na części okupowanych terenach w Donbasie. Szacunkowy margines błędu wynosi mniej niż 2,3 proc.

Centrum Razumkowa jest popularną nazwa Ukraińskiego Centrum Studiów Gospodarczych i Politycznych im. Ołeksandra Razumkowa – pozarządowego think tanku, utworzonego w 1994 r.

kresy.pl / deon.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz