Ponad 23 miliardy dolarów pochodzących z Rosji zostało wypranych przez komercyjne mołdawskie banki. Poinformował o tym były zastępca naczelnika służby zajmującej się walką z praniem pieniędzy należącej do Narodowego Centrum ds. Walki z Korupcją Mołdawii Michaił Grofman.

Michaił Grofman w wywiadzie udzielonym kanałowi TV7 powiedział, że w latach 2012-2014 przez mołdawski system bankowy przepłynęły ogromne pieniądze, w tym także takie które pochodziły z Rosji. Rządzący republiką dobrze wiedzieli o całym procederze i nie walczyli z nimi. Łącznie wyprano 23 miliardy dolarów.

Większość z tych pieniędzy przesłano do spółek offshore. W samej tylko pierwszej połowie 2013 roku w ten sposób przetransferowano 6 miliardów dolarów.

W 2014 roku ujawniono istnienie systemu, w ramach którego działało 21 rosyjskich banków a także ich mołdawskie filie lub inne mołdawskie banki komercyjne. Za pomocą sfałszowanych postanowień sądowych oszuści wytransferowali z Rosji potężne środki.

Interfaks/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz