Porozumienie o budowie drona zostało podpisane przez Polska Grupę Zbrojeniową (PGZ), Israel Aerospace Industries (IAI) oraz jej spółkę zależną ELTA Systems.

Koncerny mają wspólnie współpracować nad dronami przeznaczonymi do walki taktycznej oraz elektronicznej. Dodatkowo ma powstać dron mający służyć jako powietrzny tankowiec. W komunikacie wydanym przez PGZ można przeczytać: W podpisanych dokumentach strony porozumienia wyraziły wolę rozpoczęcia współpracy w zakresie promocji, marketingu oraz sprzedaży, a także produkcji na licencji i wspólnego opracowywania przyszłych produktów dla różnych programów modernizacyjnych realizowanych w Polsce. PGZ S.A., IAI oraz ELTA Systems postanowiły również, że podejmą wspólne działania ukierunkowane na rozpoczęcie eksportu wspólnie opracowanych produktów.

Według podpisanego porozumienia Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Izraelczycy mają również przeprowadzić przegląd programów Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Ma to posłużyć ustaleniu w których z programów mogą zostać użyte rozwiązania technologiczne i produkty oferowane przez Isreael Aerspace Industries Ltd. oraz ELTA Systems Ltd.

ZOBACZ TAKŻE: Tysiące dronów trafi do Polskiej armii – MON wyjaśnia

Porozumienie o współpracy, które właśnie zostało podpisane, otwiera przed Polską Grupą Zbrojeniową perspektywę pozyskania nowych kompetencji przemysłowych i wykorzystanie ich nie tylko na rzecz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, ale także w innych projektach biznesowych, budujących bezpieczeństwo państw sojuszniczych – oświadczył prezes PGZ Błażej Wojnicz.

Dodał także, że możliwości kooperacji pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i IAI są bardzo szerokie, obejmują również głęboki transfer innowacyjnych technologii lotniczych do spółek z Grupy PGZ. Z kolei prognozy biznesowe dotyczące potencjalnej realizacji wspólnych projektów są powodem do optymizmu.

CZYTAJ TAKŻE: Polski śmigłowiec-dron Solo testowany przez współtworzący go włoski koncern zbrojeniowy

kresy.pl / money.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. gotan
  gotan :

  obyśmy nie wyszli na tym porozumieniu jak Gruzini,którym Izrael sprzedał drony a kody do nich odsprzedał Rosji.Znając żydowska żyłkę do interesów,obawiam się,że kolejny raz ten geszeft z wybrańcami narodu wybranego (czyt.oszukańczego) będzie dla nas klapą,tak ,jak przy zakupie pewnych rakiet z tegoż państwa. Była jeszcze afera z generałem Skrzypczakiem i jego znajomym z Izraela…Też niewypał,gdyż generał stracił funkcję w armii….Szalom….

 2. jazmig
  jazmig :

  Polska produkowała samoloty Iskra. Może nie były to jakieś rewelacyjne maszyny, ale latały i dużo pilotów wyszkoliło się na nich.

  Dlaczego zatem Polska sama nie produkuje dronów?