Funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili w powiecie kościerskim 42 przypadki nielegalnego wykonywania pracy przez cudzoziemców. Kontrole objęły zakłady z branży przetwórstwa rybnego i mięsnego, zatrudniające ponad sto osób z zagranicy.
Jak poinformował we wtorek Morski Oddział Straży Granicznej, w listopadzie 2025 roku funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Gdyni przeprowadzili kontrole legalności zatrudnienia w trzech podmiotach gospodarczych działających na terenie powiatu kościerskiego. Sprawdzane firmy funkcjonowały w branży przetwórstwa rybnego oraz mięsnego. Łącznie kontrolami objęto ponad stu cudzoziemców wykonujących pracę na rzecz tych przedsiębiorstw.
Zobacz też: Wrocław: Trzech Gruzinów zatrzymanych przez Straż Graniczną w jeden dzień
W toku prowadzonych czynności ujawniono 42 przypadki nielegalnego wykonywania pracy. Oznacza to, że niemal 40 proc. skontrolowanych osób pracowało z naruszeniem obowiązujących przepisów. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły braku wymaganych zezwoleń na pracę lub braku złożonych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Wśród osób zatrudnionych niezgodnie z prawem znaleźli się obywatele Ugandy, Nepalu, Zimbabwe, Kenii, Indonezji, Filipin oraz Ukrainy. Funkcjonariusze ustalili, że w części przypadków cudzoziemcy wykonywali pracę na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w dokumentach, co również stanowi naruszenie przepisów.
W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami wobec pracodawców, którzy powierzyli cudzoziemcom pracę z naruszeniem prawa, zostaną skierowane wnioski do sądu o ukaranie. Sankcje prawne przewidziane są również wobec cudzoziemców, którzy wykonywali pracę bez wymaganych uprawnień.
Przeczytaj: Dwóch cudzoziemców wydalonych z Polski. Wieloletnie zakazy wjazdu
Zobacz także: Gruzini tracą uprzywilejowany dostęp do pracy w Polsce
Kresy.pl/SG
































