Elżbieta Borowska zwróciła się do ministerstwa infrastruktury ws. polskiej pisowni takich miast jak Lwów czy Wilno na tablicach drogowych w Polsce, które obecnie mają wyłącznie brzmienie obce. „Wyżej wymienione miasta mają nie tylko odpowiedniki w języku polskim, ale również są ważnymi ośrodkami polskiej kultury i zapisały się wyjątkowo na kartach polskiej historii”.

Posłanka Elżbieta Borowska (Kukiz’15) zgłosiła do ministra infrastruktury i budownictwa interpelacjęws. polskiej pisowni na znakach drogowych odnośnie do miast leżących poza granicami Polski. Chodzi m.in. o niepolskie nazwy „Lviv” czy „Kaunas” na określenie miast, które przez lata należały do Polski i były ośrodkami polskości m.in. w czasach zaborów.

Posłanka Kukiz’15 przypomniała, że zgodnie z załącznikiem nr 1 do odpowiedniego rozporządzenia Ministra Infrastruktury, nazwy miast obcych państw na znakach drogowych podaje się w języku obcym.

„Przykładowo na autostradzie A4 zamiast „Lwów” na tablicy widnieje „Lviv”. Jadąc obwodnicą Augustowa, na drogowskazach widnieją nazwy „Vilnius” i „Kaunas”, choć te miasta mają polskie nazwy – Wilno i Kowno”– zaznacza Borowska i podkreśla, że nie chodzi tu tylko o odpowiedniki w języku polskim:

„Wyżej wymienione miasta mają nie tylko odpowiedniki w języku polskim, ale również są ważnymi ośrodkami polskiej kultury i zapisały się wyjątkowo na kartach polskiej historii”.

Borowska powołała się także na ustawę o języku polskim, która wskazuje na istotę i znaczenie naszego języka dla tożsamości i kultury narodowej. Podkreślono w niej m.in. potrzebę ochrony zarówno wspomnianej tożsamości narodowej w procesie globalizacji, jak i polskiej kultury poprzez ochronę języka polskiego. „Ochrona tych wartości jest obowiązkiem obywateli oraz wszystkich organów, instytucji publicznych i organizacji uczestniczących w życiu publicznym Rzeczypospolitej Polskiej”– czytamy w interpelacji.

„W związku z tym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

Czy Ministerstwo planuje w najbliższym czasie zmianę nazw miast na tablicach drogowych?

Jakie jest uzasadnienie dla zapisywania nazw miast w obcych językach, które mają swoje polskie odpowiedniki?”

W rozmowie z Kresami.pl posłanka Borowska powiedziała, że jest to interpelacja obywatelska, o której złożenie została poproszona. „Otrzymałam prośbę, żeby zainterweniować w tej sprawie i to zrobiłam”– powiedziała. Zwróciła uwagę, że np. w Niemczech na tablicach drogowych zamiast Wrocławia umieszcza się napis „Breslau”. „Dlaczego w naszym przypadku, kiedy jest polska pisownia i są to miasta związane z polską tradycją, nazwy takich miast jak Lwów czy Wilno nie miałyby być pisane po polsku?”– pyta posłanka

Borowska zwróciła również uwagę, że w tej kwestii akceptowalne są podwójne oznaczenia, jak np. „Lwów, Lviv”. „Myślę, że jest to warte rozważenia. Nie widzę tu żadnych przeciwwskazań”– mówi Kresom.pl posłanka Kukiz’15. „Uważam, że tak powinno być”– dodaje.

Kresy.pl

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. uszol
  uszol :

  Akurat dzisiaj jechałem w okolice Zamościa i ten znak tak rzuca się w oczy, że mało kurwicy nie dostałem. Jak można? Jebane politykiery – oddajecie nasz kraj w obce ręce bez wojny. Najpierw niemcom teraz ukraińcom. Wiem, wiem pisze się z dużej, ale na szacunek trzeba sobie zasłużyć.

 2. banderacwel
  banderacwel :

  Czy te pierdolone polityczne polskie kundle mają nasrane w tych tępych mózgownicach czy to są niedorozwoje umysłowe obecni rządzący tak jak i poprzednicy to ścierwa anty polskie jak polski Lwów można nazwać jakimś śmieciowym językiem u nas w kraju

 3. mix
  mix :

  To już nie jest debilizm tylko celowa polityka niszczenia tego co polskie. Jest za to pytanie kto konkretnie z imienia i nazwiska o tym decydował bo te tablice nie postawiły się same. Podejrzewam, że akcja odbyła się jeszcze za PeO więc pojawia się pytanie drugie – czy ta osoba dalej „pracuje” na swoim stanowisku, a jeśli nie to co w tej sprawie robi jej następca.

 4. mix
  mix :

  No i poza tym to kolejna już sprawa, która pokazuje jak bardzo potrzeba w polskim Sejmie takich partii jak choćby Kukiz15 do wywierania presji na PiS, który chyba najchętniej ograniczyłby się do samej patriotycznej retoryki bez podejmowania jakichkolwiek realnych działań.

  • leszek1
   leszek1 :

   Bardzo sluszne spostrzezenie. Nie spodziewalem sie, ze wlasciwie tylko Kukiz15, Ruch Narodowy i naprawde nieliczni poslowie z PiS troszcza sie o przyszlosc Polski. Premier robi co moze by ulzyc doli przecietnym Polakom, mysle ze Prezydent rowniez ma wiele dobrych checi, lecz obowiazuje ich lojalnosc w stosunku do Prezesa ich Partii, podobnie jak i cala reszte ministrow, z ktorymi Prezes ma co tydzien odprawy. On moze jest dobrym politykiem, ale tylko szkoda ze na uslugach miedzynarodowki. To troche dziwne, bo zydowska prasa usmiercila mu brata najpierw medialnie – co bylo pozwoleniem na jego smierc fizyczna. Teraz podobnie, zydowskie media nie zostawiaja suchej nitki na rzadzie, a on dalej jest posluszny Globalistom. Pewnie maja wystarczajaco silne argumenty na to, by to posluszenstwo wymoc. Mozliwe tez, ze juz wczesniej podjal sie tej roli i po to zostal wyniesiony na szczyty wladzy.

 5. raf66
  raf66 :

  Cała moja rodzina walczyła o Polski Lwów…. a teraz takie ku”””””y z „polskiego” Sejmu liżą jaja banderowskim zwyrodnialcom. Lwów to najstarsze Polskie miasto ( zapewne znowu jakaś szmata banderowska zapyta mnie ” od kiedy” ) a ” nasi” politycy czyli sprzedajne s”””””””””y oczywiście legitymizują ” porozumienie ” Jałtańskie. Proponuję oddać tym zwyrodnialcom ,Lublin,Chełm i Zamość, bo przecież te ziemie od „zawsze” wchodziły w skład j””””””””j upadliny….której nigdy nie było i mam nadzieję że niedługo ją szlag trafi.Raf66

 6. jaro7
  jaro7 :

  „„Dlaczego w naszym przypadku, kiedy jest polska pisownia i są to miasta związane z polską tradycją, nazwy takich miast jak Lwów czy Wilno nie miałyby być pisane po polsku?” – pyta posłanka” Ano dlatego pani poseł że pisdzielce wchodza w 4 litery upainie i żmudzi juz nawet bez wazeliny.Żenujący pokaz uległości,słabości ,głupoty i …lizusostwa.