Dnia 8 października na stadionie przy Rogatce Stryjskiej we Lwowie rozegrano decydujący mecz ligowy. Do walki stanęły drużyny LKS “Pogoń” Lwów i FC Legion Politechnika.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dla „Pogoni” jest to pierwszy po 71 latach sezon, w którym znowu gra na lwowskiej murawie.

Po zażartej walce „Pogoń” wygrała mecz 3:0 i tym samym zagwarantowała sobie awans do I Ligi Obwodu Lwowskiego. Zwycięstwo Pogoniarzy w tej rywalizacji jest wyjątkowo ważne i bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

LKS „Pogoń” Lwów to legendarna drużyna, wielokrotny mistrz Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego, najbardziej utytułowany polski klub przedwojenny. W zeszłym roku, po 71 latach udało się go reaktywować, dzięki energii i zaangażowaniu miejscowych Polaków, chcących kontynuować chlubne tradycje polskiego sportu we Lwowie.

Jak widać, już w pierwszym sezonie klub odnosi spore sukcesy: zwycięstwo w rozgrywkach ligowych, a ponadto awans do finału o Puchar Miasta Lwowa – „Pogoń” rozegra walkę w finale już 14 października – gorąco zachęcamy do kibicowania niebiesko-czerwonym!

Nowo reaktywowany klub boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Wszyscy piłkarze nadal grają nie otrzymując żadnego wynagrodzenia! Szczególnie, w świetle ostatnich sukcesów, warto zwrócić uwagę na to, że sam zapał w idei kontynuowania legendarnej „Pogoni” może nie wystarczyć – dobrymi sportowcami interesują się przecież inne kluby, działające na Ukrainie, mogące zaoferować piłkarzom dobre warunki finansowe.

Dlatego, konieczne jest realne zaangażowanie w pomoc „Pogoni”. W odrodzonym klubie działają – już w pierwszym sezonie – 3 sekcje: piłkarska, kolarska i sportowo-rekreacyjna. Ponadto, Pogoniarze prowadzą Szkółkę Piłkarską, do której uczęszczają dzieci w wieku 10-12 lat, przeważnie uczniowie dwóch polskich szkół we Lwowie. Daje to nadzieję, na wychowanie przyszłej kadry. Tradycje przedwojennej „Pogoni” są widoczne również w działalności kulturalnej i społecznej odrodzonego klubu. Sportowcy m.in. odwiedzają polskie miejsca pamięci w trakcie rajdów kolarskich oraz biorą udział w corocznej akcji „Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”.

Wszystkich, którym bliskie są sprawy kresowe, na pewno cieszy odrodzenie „Pogoni”, jej sukcesy sportowe i szeroka działalność społeczna, integrowanie polskiego środowiska na zachodniej Ukrainie. Trzeba jednak powiedzieć szczerze, że pobożne życzenia nie wystarczą, jeśli szara rzeczywistość zmusi sportowców do szukania pracy i godnego wynagrodzenia! Może zamiast snucia planów o wytęsknionym przez kibiców powrocie „Pogoni” do polskiej ligi, lepiej zatroszczyć się o ich bieżące problemy i postarać się o ich przetrwanie? Jak widać po pierwszym sezonie działalności odrodzonego LKS „Pogoń” Lwów – istnieje obecnie realna szansa na utrzymanie pięknych tradycji polskiego sportu we Lwowie. Nie brakuje ani zapału, ani pomysłów, ani umiejętności sportowców – potrzeba jedynie środków finansowych.

Tragiczne skutki II wojny światowej – rządy komunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej – nie pozwalały przez długie lata na jakiekolwiek działania w kierunku odrodzenia „Pogoni”. Skoro teraz udało się tego dokonać, nie wolno nam pozwolić, aby tak ważna i piękna idea, upadła przez – kłopoty finansowe!

Magda Arsenicz

Więcej informacji o działalności LKS „Pogoń” Lwów oraz relacje z meczu, można znaleźć na stronie oficjalnej klubu: www.pogon.lwow.net

Dla zainteresowanych, numer konta, na które można wpłacać pieniądze potrzebne by wspomóc drużynę:

BANK ŚLASKI
numer konta 75105012141000002277906018
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
oddział Katowice ul. Warszawska 37

Z obowiązkowym dopiskiem:
Tytułem: Na działalność LKS “Pogoń” Lwów

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply