Wyciągając rękę w stronę Rosji

Sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, piastujący to stanowisko od sześciu miesięcy, wkrótce nakreśli drogę, jaką Sojusz będzie podążał przez kolejne dziesięć lat. Na początku lutego spotkał się on z dziennikarką Newsweek Tracy McNicoll, aby porozmawiać o swoich wyzwaniach i nowym pomyśle na stosunki z Rosją.

Newsweek: Francja niedawno sprzedała Rosji okręt wojenny klasy Mistral, co zaniepokoiło niektórych członków NATO. Jaka jest teraz rola NATO?

A.F.R.:NATO samo w sobie nie ma do odegrania żadnej roli, jeśli chodzi o sprzedaż i jestem pewien, że nastąpi ona zgodnie z wszystkimi międzynarodowymi przepisami. Rozumiem również obawy wyrażone przez niektórych sojuszników. Celem na przyszłość jest poprawa stosunków z Rosją – dopilnowanie, aby NATO i Rosja nie postrzegały siebie jako wrogów. Prawie osiem lat temu utworzyliśmy Radę NATO – Rosja. Tak więc Rosja ma już status partnera NATO. Dla sojuszników NATO normalne stosunki handlowe z Rosją powinny być możliwe. Jeśli udałoby nam się rozwinąć prawdziwe strategiczne partnerstwo to wymiana uzbrojenia wojskowego nie budziłaby kontrowersji.

Newsweek: Skupia się Pan na poprawie stosunków NATO – Rosja. Jednak w ogłoszonej przez Moskwę doktrynie wojskowej NATO zostało uznane za największe zagrożenie dla Rosji. Dlaczego?

A.F.R.:To oświadczenie Rosji na polu doktryny wojskowej nie odzwierciedla rzeczywistości. NATO nie jest wrogiem Rosji. NATO nigdy Rosji nie zaatakuje. To proste. Dokument odzwierciedla zimnowojenne myślenie. Dziwne wydaje się, że Rosjanie opublikowali go bez konsultacji z NATO. Jesteśmy w trakcie przygotowywania Koncepcji Strategicznej i NATO proponowało Rosji wkład w jej sporządzanie. Musimy przezwyciężyć ten dawny styl myślenia. Kwestią najważniejszą jest to, że Rosja i NATO dzielą te same obawy dotyczące bezpieczeństwa. Mamy przed sobą te same zagrożenia: Afganistan, terroryzm, wzrost broni masowego rażenia, piractwo. W tych dziedzinach powinniśmy współpracować.

Newsweek: Rosja także czuje się zagrożona przez tarczę antyrakietową, ale Obama liczy na NATO. Jakie są plany Sojuszu?

A.F.R.:NATO będzie w to zaangażowane. Przyjmujemy z zadowoleniem nowe podejście Ameryki do tarczy antyrakietowej, ponieważ umożliwia ono jej rozmieszczenie wcześniej niż przewidywały to poprzednie plany – a zdecydowanie uważam, że zagrożenie rakietowe jest realne. Nowy plan będzie obejmował wszystkie kraje członkowskie, będzie mógł je wszystkie chronić i będzie rozwijany w ramach NATO. Bardzo chciałbym widzieć Rosję zintegrowaną we wspólnym systemie tarczy rakietowej pomiędzy Stanami Zjednoczonym, NATO, a Rosją. Wzrost broni masowego rażenia i sposób jej dostarczenia stanowi wspólne zagrożenie dla Rosji i NATO. Powinniśmy współpracować, aby stawić czoła temu zagrożeniu.

Chciałbym podkreślić jedną kwestię: w ciągu ostatnich kilku lat Rosjanie poświęcili wiele uwagi, jak to nazwali, “architekturze bezpieczeństwa europejskiego.” Prezydent Miedwiediew zaprezentował parę pomysłów i Rosjanie przedstawili projekt traktatu o bezpieczeństwie europejskim.

Newsweek: Ten, który powoduje obawy Stanów Zjednoczonych.

A.F.R.:Tak, ale chodzi mi o to, że zamiast skupiać się na traktatach, papierach i dokumentach, powinniśmy stworzyć realną, wspólną architekturę bezpieczeństwa, która liczy się w prawdziwym świecie i która naprawdę chroni ludzi w Rosji, Europie i Ameryce Północnej. Moglibyśmy to zrobić poprzez stworzenie wspólnej ochrony przeciwko wrogim pociskom.

Newsweek: Niektórzy uznaliby taki pomysł za zbyt idealistyczny.

A.F.R.:Ja uważam to za realistyczne. Zamiast ustalać rozmowy dotyczące traktatów, doktryn i dokumentów, myślę, że powinniśmy zastanowić się nad możliwościami zrobienia czegoś, co naprawdę ma znaczenie dla ludzi i ich bezpieczeństwa. A zintegrowany system tarczy antyrakietowej i wspólna ochrona przeciwko nieuczciwym państwom naprawdę stworzyłyby wspólną architekturę bezpieczeństwa. Myślę, że może to być kierunek na przyszłość. Stworzyłoby to nową atmosferę działając z korzyścią dla Rosji, Europy i Ameryki Północnej.

Źródło: Newsweek

http://www.newsweek.com/id/233531

Oprac. i tłum.: Kamila Pyrek

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply