Szef rosyjskiego rządu oskarżony o osłabianie kraju.

Premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew, naraził się na krytykę w nowej kampanii w internecie. Znaleźć można tam film dokumentalny z prominentnymi świadkami koronnymi, którzy byłemu prezydentowi zarzucają naruszenie interesów Rosji. Nie wiadomo, kto jest autorem profesjonalnie zrobionego filmu.

Miedwiediew wywołał krytykę konserwatywnych kręgów w Moskwie z powodu wstrzymania się od głosu podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ws. operacji w Libii w 2011 r. Odkąd Władimir Putin powrócił na urząd prezydenta, w RB ONZ znów panuje polityka weta.

Były premier, minister spraw zagranicznych i szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Jewgienij Primakow oraz kilku byłych ambasadorów Rosji w Libii i przedstawiciele firm zbrojeniowych w ponad godzinnym filmie komentują decyzję Miedwiediewa odnośnie wstrzymania się od głosu ws. wotum dotyczącego ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią. Jeden z komentujących mówi, że z powodu swojej postawy Miedwiediew musi stanąć przed sądem.

Przemysł zbrojeniowy

Na skutek decyzji rosyjski przemysł zbrojeniowy ponoć stracił możliwość przyłączenia się do zachodniego embarga na broń w wys. 20 mld dolarów (prawie 15 mld euro) wobec byłego dyktatora Libii, Muammara Kaddafiego. W filmie – do zdjęć uśmiechniętego Miedwiediewa – można zobaczyć fotografie rannych libijskich dzieci.

Analityk polityczna i była deputowana rządzącej partii „Jedna Rosja”, Olga Krysztanowska, powiedziała: „W kuluarach mówi się, że Putin ogranicza pozycję Miedwiediewa. Istnieją „siły”, które chcą się go pozbyć”. Podczas trzymania miejsca dla Putina w latach 2008-2012 Miedwiediew próbował prowadzić bardziej liberalną politykę niż jego mentor, który nie mógł ponownie ubiegać się o urząd po dwóch następujących po sobie kadencjach. Tym samym konserwatywne siły proputinowskie uważają Rosję za osłabioną.

Już ubiegłego lata w internecie pojawił się podobny film, w którym Miedwiediewowi zarzucono nieudolność w konflikcie z Gruzją w 2008 r. Według treści filmu, (Miedwiediew) zbyt długo zwlekał z użyciem siły militarnej w tej byłej republice ZSRR. (APA, 05.02.2013)

źródło: Der Standard

Tłumaczenie: Justyna Bonarek

Film „Igra w poddawki“ o roli Miedwiediewa w czasie interwencji w Libii:

Film „8 awgusta 2008 goda: Potierjannyj dień“ o zachowaniu Miedwiediewa w czasie wojny z Gruzją:

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz