Bakun (Kukiz 15) dla Kresów.pl: stanowisko PiS ws. Wołynia to skandal i hipokryzja

„Skandaliczne jest to, co powiedział minister Sellin, że musimy pamiętać o tym, co było źródłem tych zbrodni. Według niego byli to nie Ukraińcy, a sowieci i Niemcy. Powiedział to wprost: nie zapominajmy, że tych działań w ogóle by nie było, gdyby nie strona sowiecka. To śmieszne i niedorzeczne” – mówi w rozmowie z Kresami.pl poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15).

Zdaniem posła Wojciecha Bakuna, podczas debaty w Sejmie można było zauważyć dwa fronty wśród posłów. Pierwsi ogólnie popierali nazwanie ukraińskich zbrodni ludobójstwem. „Mówili o tym posłowie naszego klubu, Kukiz’15, a takie głosy pojawiały także się ze strony posłów PiS, jak i niektórych posłów PO”– powiedział Kresom.pl poseł Bakun. Dodał, że bardzo dobre wystąpienie miał poseł Furgo z Nowoczesnej, którego przodkowie zginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów.

„Niestety, w co do końca ciężko było uwierzyć, pojawiły się też głosy w polskim parlamencie – co jest moim zdaniem skandaliczne – że nie powinniśmy się dziwić temu, że Ukraińcy też potrzebują swojego bohatera. I nie powinniśmy się dziwić temu, że Bandera jest ich bohaterem narodowym”– powiedział Bakun, nawiązując do wypowiedzi jednego z posłów PO. „Takie słowa nigdy nie powinny paść z mównicy polskiego parlamentu”– podkreślił Bakun.

ZOBACZ: Borowska (Kukiz 15): czy wg rządu PiS na Ukrainie nie ma gloryfikowania banderyzmu? [+VIDEO]

Odnosząc się do wypowiedzi ministra Sellinaczy posła Dworczyka poseł Kukiz’15 stwierdził, że z ich strony mieliśmy do czynienia z pewną hipokryzja. „Mamy oczywiście bardzo ładny przekaz mówiący, że PiS walczy o prawdę, o pamięć, że to oni już wcześniej i zawsze walczyli o godne upamiętnienie ofiar Wołynia. A z drugiej strony mamy fakty: gotowy projekt ustawy, świetnie odebrany przez środowiska kresowe, który od ponad 3 miesięcy leży w sejmowej zamrażarce. Nikt się nad nim w zasadzie nie pochylił”– powiedział Bakun.

„Skandaliczne jest to, co powiedział pan Sellin, że musimy pamiętać o tym, co było źródłem tych zbrodni. Według niego byli to oczywiście nie Ukraińcy, a sowieci, Niemcy… Jak to powiedział jeden z naszych posłów: ‘oni się chyba przebierali’ ”– mówi Bakun. Zaznacza, że jest to typowa retoryka stosowana przez stronę ukraińską, by wybielać banderowców, według której „to NKWDziści i Niemcy się przebierali – Ukraińcy w tym nie brali udziału, oni tylko Polaków ratowali”.

Zdaniem posła Bakuna pewne postulaty ze strony przedstawicieli PiS były dobre, jak m.in. informacja, że Ukraińcom, którzy fotografowali się z flagą OUN-UPA, odebrano Karty Polaka. „Z drugiej strony, minister Sellin mówi, że musimy pamiętać o tym, że odpowiedzialni są głównie sowieci, NKWDziści, zrzucając wszystko nie na jakieś zwyrodnienie sprawców, tylko na stronę rosyjską. Powiedział to wprost: nie zapominajmy, że tych działań w ogóle by nie było, gdyby nie strona sowiecka. Dla mnie to jest tak, jakby powiedzieć, że przyczyną zbrodni hitlerowców było to, że – jak to Hitler mówił – Żydzi za bardzo się rozpanoszyli. On też szukał powodu. Albo, że jak kogoś uderzyłem autem i zabiłem, to była to wina samochodu, a nie moja. Pewne rzeczy są po prostu śmieszne i niedorzeczne”– mówi parlamentarzysta Kukiz’15.

Zdaniem posła Bakuna, przekaz parlamentarzystów Kukiz’15, jak i niektórych innych, został dobrze wyartykułowany. Zaznaczał, że frekwencja na sali plenarnej Sejmu wcale nie była niska. „Zwykle podczas informacji bieżącej często jest na sali kilka osób, tutaj było ich kilkadziesiąt”– powiedział dodając, że liczba posłów zadających pytania [ponad 45 zapisanych – red.] świadczy o dużym zainteresowaniu tematem. „Cieszę się, że zostało to wyartykułowane i dostrzeżone, że są jeszcze grupy, które walczą” – powiedział Bakun. Przypomniał też, że posłowie Kukiz’15 zapraszali na czwartkową manifestację pod Sejmem. „Oczywiście, w porządku obrad tego posiedzenia Sejmu nie ma punktu dot. uchwały czy ustawy upamiętniającej 11 lipca, więc możemy o tym raczej zapomnieć” –dodaje. „Do tego dochodzi jeszcze budowa jakiegoś przekazu PR-owego, w jaki pewnie pójdzie PiS tłumacząc, z jakich to ważnych względów nie mogło tego upamiętnić. Czekam na to tłumaczenie”– powiedział poseł Bakun.

Przeczytaj również:

Winnicki: PiS kolaboruje z banderyzmem [+VIDEO]

Sellin: ważniejsze niż upamiętnienie Wołynia jest pomaganie Ukrainie

KRESY.PL

Czytaj kolejny artykuł
14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. alexwolf
    alexwolf :

    Jak będziecie głosować na układ masoński okrągłostołowy to ciągle was będą robić w konia, zrozumcie te całe kłótnie pomiędzy nimi to gra pod publiczkę, nikomu z tych bandziorów polskojęzycznych włos z głowy nie spadnie o to się nie martwcie, nie zrobią sobie krzywdy nawzajem.

  2. jaroslaus
    jaroslaus :

    bo w PIS są po prostu zdradzieckie kurwy, jak również parchaci i chachłaci infiltratorzy, tutaj w osobie m.in. Kuchcińskiego. Co tu dużo mówić – „Jarosław Kaczyński” – jeżeli jest to w ogóle jego prawdziwe nazwisko, drugi z odessko-smoleńskich karłów, będzie zapamiętany jako ZDRAJCA Narodu Polskiego, podobnie jak jego braciszek, Lech zimny.