słońce, armaty i śnieg

JEST: poniedziałek 27 IX 2010
BYŁ: poniedziałek 27 IX 1621

Potocki:

„…Dzień słońce otworzyło, a poganie po stu

Sprzągszy wołów, na tamtą stronę ciągną mostu

Piętnaście dział burzących, z których bez przestanku

Począwszy od samego strzelali zaranku…”

Lubomirski:

„…Naprzód na Lisowczyki jęli z dział bić z obu stron rzeki i szkodzić bardzo póki się nie postrzegli, szturmy także z obydwu stron wielkie przypuszczając […] Aleć dał naszym Pan Bóg oto serca, ochraniając zguby chwały swej świętej […], okrzyków i grzmotów i szturmu pogańskiego nie bali się i bili się wręcz mocno prawie cały dzień…”

Potocki:

„…Aże się słońce schyli, z swoja tylko szkodą

I prochu i ołowiu; toż je [działa] nazad wiodą…”

A co ponadto ważnego, i to bardzo: spadł śnieg. Turcy poczuli oddech zimy. Osman wiedział, że musi się śpieszyć, jeśli jego gigantyczna armia nie ma zamarznąć na polskim powietrzu…


Jacek Kowalski

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz