słońce, armaty i śnieg

JEST: poniedziałek 27 IX 2010
BYŁ: poniedziałek 27 IX 1621

Potocki:„…Dzień słońce otworzyło, a poganie po stu

Sprzągszy wołów, na tamtą stronę ciągną mostu

Piętnaście dział burzących, z których bez przestanku

Począwszy od samego strzelali zaranku…”

Lubomirski:

„…Naprzód na Lisowczyki jęli z dział bić z obu stron rzeki i szkodzić bardzo póki się nie postrzegli, szturmy także z obydwu stron wielkie przypuszczając […] Aleć dał naszym Pan Bóg oto serca, ochraniając zguby chwały swej świętej […], okrzyków i grzmotów i szturmu pogańskiego nie bali się i bili się wręcz mocno prawie cały dzień…”

Potocki:

„…Aże się słońce schyli, z swoja tylko szkodą

I prochu i ołowiu; toż je [działa] nazad wiodą…”

A co ponadto ważnego, i to bardzo: spadł śnieg. Turcy poczuli oddech zimy. Osman wiedział, że musi się śpieszyć, jeśli jego gigantyczna armia nie ma zamarznąć na polskim powietrzu…


Jacek Kowalski

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz