Rajd Wołyński

11 – 14 lipca odbył się pierwszy Rajd Wołyński, w którym uczestniczyło 26 motocyklistów z Lublina, Bydgoszczy, Puław i Warszawy. Harleyowcy zwiedzili zabytkowe miejsca w obwodach wołyńskim, rówieńskim i tarnopolskim, jak również złożyli hołd ofiarom rzezi wołyńskiej.

W pierwszym dniu rajdu motocykliści z Polski wraz z członkami Wołyńskiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia wzięli udział we mszy św. na polskim cmentarzu we wsi Pawliwka (d. Poryck). Na cmentarzu we wsi Kisielin złożyli hołd Polakom poległym 11 lipca 1943 roku. W drugim dniu obejrzeli zabytki architektoniczne w Dubnie, Krzemieńcu, Zbarażu, Mikułyńcach i Tarnopolu.

Harleyowcy uczestniczyli we mszy św. w intencji ofiar tragedii wołyńskiej, która została odprawiona w kościele Piotra i Pawła w Łucku. W uroczystościach uczestniczył prezydent Polski Bronisław Komorowski i wicepremier Ukrainy Konstiantyn Hryszczenko oraz pracownicy urzędu obwodu wołyńskiego.

W drodze powrotnej uczestnicy rajdu motocyklowego zwiedzili miejsce, w którym do sierpnia 1943 roku była wieś Ostrówki. Tu właśnie zamordowano ponad 1000 osób narodowości polskiej.

Pierwszy Rajd Wołyński został zorganizowany przez Fundację Pro Bono Futuro i Wołyńskie Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia, pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Łucku, w związku z obchodami 70. rocznicy tragedii wołyńskiej.

Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu

lekarz.volyn.ua

KurierGalicyjski.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz