By zwiedzić tylko sam Kreml, Plac Czerwony, Państwowe Muzeum Historyczne, Plac Maneżowy, Łubiankę, Arbat, a także kilkanaście muzeów ze zbiorami stojącymi na światowym poziomie, trzeba co najmniej kilka dni. A wstąpić wypada jeszcze do kilku głównych świątyń prawosławnych. Bez wizyty w klasztorze “Nowodziewiczym” i na Cmentarzu Nowodziewiczym nie zrozumie się Rosji.

Najnowszy przewodnik ”Rosja” wydany przez znaną wszystkim podróżnikom oficynę „Pascal” odbiega nieco formą i treścią od tych, które publikowała ona jeszcze kilka lat do tyłu. Jest wydawany na kredytowym papierze w kolorze, z całą masą zdjęć, map i planów, dzięki którym czytelnik ma Rosję jak na dłoni. Wartość użytkową przewodnika podnosi plastikowa okładka i zakładki. Wybrane obiekty można więc zwiedzać z przewodnikiem w ręku.

Przewodnik składa się z dwóch zasadniczych części: „Rosji w pigułce” i rozdziałów prezentujących kolejne atrakcje do zwiedzania. Z lektury „Rosji w pigułce” amator podróży na Wschód dowie się nieco szczegółów o Rosji. Autorzy prezentują w nim jej historię od dziedzictwa Rusi Kijowskiej przez pojawienie się Moskwy, przejęcia przez nią roli III Rzymu, stosunki Moskwy z Rzeczpospolitą, epoka Piotra I, czasów Katarzyny II, Rosji w XIX w., roku 1917, czasów radzieckich i Nowej Rosji Jelcyna i Putina. Ten historyczny wstęp jest dość ważny, bo większość Polaków w ogóle, a także turystów, ma o Rosji dość mgliste pojęcie. Z kolejnych części „Rosji w pigułce” czytelnik poznaje: geografię, faunę i florę, a także specyfikę ludnościową Rosji. Rozdział ten zawiera także mini-słowniczek podstawowych zwrotów w języku rosyjskim i informacje praktyczne. Z tych ostatnich dowiadujemy się o możliwościach podróżowania po Rosji, regulacjach prawnych dotyczących turystów itp.

Z kolejnych rozdziałów czytelnik poznaje miejsca , których zdaniem autorów przewodnika, w Rosji warto zobaczyć. Jest to oczywiście kwestia umowna. Rosja ma tyle ciekawych i atrakcyjnych miejsc, że do ich zaprezentowania trzeba by kilka, jeżeli nie kilkanaście takich przewodników. Prawdziwych globtroterów z pewnością zainteresowałby rosyjski Daleki Wschód, posiadający tak unikatowe w świecie atrakcje jak Kamczatka, Sachalin czy Czukotka, które tez warto zobaczyć. Autorzy omawianego przewodnika opisali w nim miejsca, do których udaje się najwięcej zorganizowanych grup polskich turystów. Piszą więc o Moskwie i jej okolicach, od których przeciętny polski turysta zaczyna swoją znajomość z ojczyzną Gogola, Dostojewskiego i Sołżenicyna. Robią to kompetentnie, choć też wybiórczo. Przewodnik szeroko przedstawia Kreml, Plac Czerwony i wszystkie położone w ich pobliżu muzea, obiekty i instytucje warte przynajmniej uwagi, jeżeli nie odwiedzania. Każdy z turystów i tak będzie musiał dokonać wyboru chyba, ze będzie dysponował dużym zasobem gotówki, a także czasem. By zwiedzić tylko sam Kreml, Plac Czerwony, Państwowe Muzeum Historyczne, Plac Maneżowy, Łubiankę, Arbat, a także kilkanaście muzeów ze zbiorami stojącymi na światowym poziomie, trzeba co najmniej kilka dni. A wstąpić wypada jeszcze do kilku głównych świątyń prawosławnych. Bez wizyty w klasztorze „Nowodziewiczym” i na Cmentarzu Nowodziewiczym nie zrozumie się Rosji. Objechać trzeba również „Złoty Pierścień Rosji”, składający się z „Siergijew Posadu”, Peresławia Zaleskiego, Rostowa Wielkiego, Jarosławia, Uglicy, Suzdala i Włodzimierza. Są to stare ruskie grody, zwiedzanie których są najkrótszą i najlepszą lekcją dziejów i kultury Rosji. Na to przedsięwzięcie też trzeba kilku dni. Turyści indywidualni znajda w przewodniku informacje, jak tego dokonać, gdzie się zatrzymać i jak do nich dojechać.

Przewodnik zaprasza też polskich turystów na Wyspy Sołowieckie do Archangielska i Pietrozawodska. Pokazuje Petersburg i jego okolice. Z przewodnikiem można wybrać się także do Obwodu Kaliningradzkiego najbliżej położonego Polski regionu Federacji Rosyjskiej, który ze względu na skomunikowanie się z Rosja może być punktem startu do wypraw w inne rosyjskie obszary. Autorzy przewodnika zapraszają także polskich turystów do Tatarstanu, na Kaukaz , na Ural i na Syberię. Każdy z rozdziałów jest skonstruowany według tego samego schematu. Prezentuje on wszystkie atrakcje danego rejonu, jego historię i osobliwości, a także informacje praktyczne. Generalnie rzecz biorąc jest to bardzo cenne i potrzebne wydawnictwo.

Marek Koprowski

Rosja, Autorzy: Aleksander Strojny (współpraca: Michał Lubina, Agnieszka Apansewicz), Jarosław Swajdo (Obwód Kaliningradzki); redaktor Olga Małecka, Matylda Soszecka, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2008.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply