Nowe kłopoty z historią

Książka „Nowe kłopoty z historią” to drugi zbiór publicystyki Piotra Gontarczyka, obejmujący artykuły pojawiające się w różnych czasopismach między 2005 a 2008 rokiem.

Autor, który zasłynął przede wszystkim za sprawą głośnej publikacji „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, tym razem proponuje czytelnikom wybór własnych tekstów prasowych dotykających kontrowersyjnych fragmentów historii. Wydawnictwo Prohibita zebrało 33 artykuły, które ukazały się m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Polskiej”, „Wprost” czy „Życiu Warszawy”. Całość książki dopełniają trzy wywiady z autorem oraz zdjęcia archiwalnych dokumentów ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak pisze we wstępie Gontarczyk, „trzy lata ujęte w podtytule książki obfitowały w dyskusje o najnowszej historii Polski. Ponieważ od lat zajmuję się tym okresem, uczestniczyłem w powyższych debatach, czy to samemu podejmując niektóre tematy, czy też zabierając głos w kwestiach wcześniej poruszonych przez innych. Tak powstało ponad trzydzieści tekstów dotyczących rozmaitych aspektów moich naukowych i politologicznych zainteresowań”.

Książka podzielona jest na 12 części, z których każda poświęcona jest osobnemu „historycznemu kłopotowi”. Gontarczyk zajmuje się głównie historią PRL, z uwagą przyglądając się ówczesnemu aparatowi represji, elitom czy relacjami państwa polskiego z innymi krajami. Osobne rozdziały dotyczą lustracji, stosunków znanych autorytetów z władzami PRL oraz stosunków polsko-żydowskich. W zbiorze znajdziemy także artykuły o historycznych mitach i fałszerstwach. Pisząc o ludziach uwikłanych we współpracę z SB, Gontarczyk wspomina m.in. o Bogusławie Wołoszańskim, Marku Piwowskim, Marcelim Reich-Ranickim czy Zygmuncie Baumanie. Inne teksty pokazują mało znane fragmenty życiorysów Wojciecha Jaruzelskiego czy Edwarda Gierka. Osobna część poświęcona została jednemu z przywódców PAX-u, Ryszardowi Reiffowi. Autor zabrał również głos w dyskusji wokół kontrowersyjnej książki „Strach” Jana Tomasza Grossa.

Wydawnictwo jest szczególnie warte polecenia wszystkim tym, którzy interesują się historią współczesną, a zwłaszcza działalnością służb bezpieczeństwa, lustracją i różnicami w interpretacji i postrzeganiu wydarzeń z XX wieku. Warto prześledzić, w jaki sposób w dyskusji na ten temat brał udział Piotr Gontarczyk – obecnie jeden z najbardziej wyrazistych dziennikarzy i historyków zajmujących się dziejami PRL.

Agata Wosik

Piotr Gontarczyk, Nowe kłopoty z historią, wyd. PROHIBITA, 2008.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz