Zmumifikowane ciało przywódcy Rewolucji Październikowej, która miała miejsce już prawie sto lat temu, zostało ponownie udostępnione dla zwiedzających w mauzoleum, otwartym po trwającej kilka miesięcy renowacji.

Jedna dłoń zamknięta w pięść, druga z palcami delikatnie spoczywającymi na udzie. Dziwna poświata emanuje znad szklanej trumny, do której złożone zostało ciało ojca bolszewizmu. Lekko wzniesiona głowa spoczywa na miękkiej czarnej poduszce, woskowa, ruda broda tworzy spiczasty czubek, a ciało ubrane jest w czarny garnitur i granatowy krawat w białe kropki.

Zmumifikowane ciało przywódcy Rewolucji Październikowej, która miała miejsce już prawie sto lat temu, zostało ponownie udostępnione dla zwiedzających w mauzoleum, otwartym po trwającej kilka miesięcy renowacji.

Prawie dwie dekady po upadku państwa, którego był twórcą i 89 latach, jakie upłynęły od jego śmierci, ciało Lenina nadal spoczywa w marmurowym mauzoleum, w samym sercu stolicy Rosji.

Cały czas trwa paląca dyskusja czy pierwszy sowiecki lider powinien zostać przeniesiony i pochowany w bardziej konwencjonalny sposób.

Muzeum-ikona, zbudowane z białego i czerwonego marmuru, ozdobione pięcioma gigantycznymi literami, napisanymi cyrylicą tworzą umieszczony tuż nad jego wejściem napis LENIN. Budynek pokryty był białą zasłoną podczas trwania renowacji, jednak ostatnio jest ponownie otwarty.

Podczas otwarcia o godzinie 10 rano, w kolejce przed wejściem na Placu Czerwonym stało około 100 osób. Wśród nich był spora grupa turystów z Chin entuzjastycznie skandująca „Renin”, unosząc przy tym kciuk do góry – nikt spośród tych ludzi nie mówił ani po rosyjsku ani po angielsku.

Wśród zachodnich i chińskich turystów było również kilku Rosjan. Nikołaj, 67, przyjechał do Moskwy ze swoim synem z Briańska. „Widziałem Lenina w 1967 r.” – wspomina. „ Należałem do arktycznej brygady budowlanej, zatrudnionej przy budowie elektrowni na Dalekiej Północy i w trakcie naszej podróży zatrzymaliśmy się w Moskwie, żeby go zobaczyć”. Od tego czasu widział Lenina dziesiątki razy, a teraz chciał pokazać go synowi. „ Przywiozłem go do Moskwy, żeby zobaczył Lenina. Mówił o przywódcy, jak o „ wspaniałym i niezwykłym człowieku”.

Inni nie wyrażali się o Leninie jak o świętym, który przez historyków określany był jako bezwzględny przywódca, na rękach którego było dużo krwi. „Przechodziłem obok i zobaczyłem kolejkę, więc pomyślałem ,że podejdę i popatrzę” – powiedziała Natalia, 24 letnia marketing manager. „ Nie wydaje mi się, że Lenin powinien tu jeszcze być, jeśli mam być szczera. Jest częścią naszej historii, ale złą częścią. Zbyt dużo negatywnej energii emanuje z tej trumny”.

Wnętrze mauzoleum jest słabo oświetlone, powodując chwilową ślepotę wśród odwiedzających, którzy jeszcze przed momentem przebywali na jasnym, wiosennym słońcu, rozświetlającym Plac Czerwony. Teraz poważnie wyglądający żołnierze pospieszają ich we właściwym kierunku. Nie wolno spacerować i przedłużać zwiedzania , a porządku pilnują strażnicy, którzy nakazują odwiedzającym przemieszczanie się w kierunku wyjścia zaraz po okrążaniu trumny.

Ciało Lenina znalazło się w mauzoleum zaraz po jego śmierci w 1924 roku przebywało tam tylko z krótką, 4 letnią przerwą w czasie Drugiej Wojny Światowej, kiedy zostało przewiezione na Syberię. Aby utrzymać je w dobrym stanie jest regularnie myte i poddawane specjalistycznym zabiegom przez zespół rosyjskich naukowców. Jak się utrzymuje, ci sami eksperci zajmowali się balsamowaniem zwłok koreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila po jego śmierci w 2011.

Przez krótki czas w mauzoleum znajdowały się również zwłoki Józefa Stalina, po jego śmierci w 1953 roku, jednak później zostały przeniesione i pogrzebane niedaleko Kremla.

W ankiecie przeprowadzonej w grudniu zeszłego roku, tylko 25% Rosjan uznało, że Lenin powinien być wystawiony na widok publiczny w mauzoleum. Inni wypowiedzieli się, że powinien on zostać pochowany obok Kremla, lub w Petersburgu. Politycy co jakiś czas debatują, co zrobić z sowieckim przywódcą, lecz dotychczas nie podjęto żadnej wiążącej decyzji co do losów ciała.

Prezydent Putin powiedział, że Rosjanie mogą zdecydować o przeniesieniu ciała, kiedy uznają to za stosowne. W zeszłym roku powiedział, że ciało powinno pozostać w mauzoleum, argumentując to tym, że zabalsamowane ciało jest częścią ortodoksyjnej, rosyjskiej tradycji, według której zwłoki świętych są poddawane temu procesowi.

Shaun Walker

“The Independent”

Tłumaczenie: Karolina Herynowska

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply