Jak pomagać, żeby nie żałować

Obecnie mamy mnóstwo możliwości, żeby pomagać przeróżnym organizacjom i osobom. Co chwila ktoś zgłasza się do nas z prośbą o pomoc lub informuje o potrzebie wsparcia. Czy jednak powinniśmy ślepo ufać każdej prośbie? Czy warto angażować się w sprawy, których dalszy los jest wielką niewiadomą? Jest na to rozwiązanie – Mecenat!

Mecenat najlepszą formą wsparcia

Dawniej mecenat nad sztuką, kulturą i edukacją obejmowali królowie, magnaci i możni Kościoła. Dziś te zadania oddano w ręce instytucji społecznych i fundacji. Warto byłoby jednak powrócić do tych tradycji i sprawić by stał się on ponownie dobrym obyczajem wśród zwykłych obywateli. Mecenat to nie tylko wspieranie konkretnej inicjatywy czy osób. To często początek dobrej relacji pomiędzy Mecenasem a Podopiecznym. To zupełnie inna forma pomocy niż standardowe wsparcie finansowe. Mecenat powoduje, że mamy stały kontakt ze wspieraną osobą, możemy śledzić jej poczynania i to jakie efekty przyniosła nasza pomoc.

Akcja WitajcieWDomu.pl

Niewiele jest akcji, które uwzględniają pomoc w ramach mecenatu. Natomiast Fundacja Dla Polonii, umożliwia takie wsparcie dla młodych Polaków z Kresów, którzy uczą się w naszym kraju. Uczniowie polskiego pochodzenia ze Wschodu szukają Mecenasów, którzy sfinansują koszt ich utrzymania w Polsce. Licealiści pochodzą głównie z Ukrainy i Białorusi, ale również takich krajów jak Kazachstan, Mołdawia, Armenia czy Gruzja. Od 2011 r. Liceum Ogólnokształcące Kolegium Św. Stanisława Kostki boryka się z problemami finansowymi. W budżecie brakuje około 30% środków (tj. 40.000 zł miesięcznie). Powodem tej bardzo trudnej sytuacji była zmiana reguł finansowania polonijnych placówek. Fundacja Dla Polonii w maju uruchomiła akcję pod nazwą Witajcie w Domu. Jej nazwa nawiązuje do tego, aby uczniowie mogli poczuć się w Polsce jak we własnej ojczyźnie. Polska to przecież dla nich drugi dom.

Dlaczego warto?

Warto zainwestować w edukację młodych Polaków ze Wschodu, ponieważ szkoła wg rankingu portalu Perspektywy.pl z 2012 r. znajduje się w gronie 25 najlepszych liceów warszawskich. Gdyby nie dotychczasowi Darczyńcy szkoły już by nie było, dlatego uczniowie są niezwykle wdzięczni za każdy przejaw hojności. Jest to jedyne liceum w Polsce, które daje szanse kształcenia się młodym Polakom ze Wschodu. Aktualnie chętnych do nauki w Kolegium Św. Stanisława Kostki jest zdecydowanie więcej niż pozwalają na to warunki. W Polsce niestety rodzi się co raz mniej dzieci i siłą rzeczy w naszym kraju będzie brakowało osób, które będą mogły pracować na przyszłe emerytury. Polityka imigracyjna powinna opierać się na sprowadzaniu zza granicy Polaków, a nie obywateli innych państw. Ta akcja jest świetnym rozwiązaniem tych problemów.

Szkoła z tradycjami

Szkoła została założona w 1908 r. przez hrabiego Zygmunta Wielopolskiego. Uczęszczało do niej wielu słynnych Polaków m.in.: Tomasz i Adam Strzemboszowie, Witold Gombrowicz, Stanisław Baliński. Organem prowadzącym szkołę jest Oddział Warszawski Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Obecnie w szkole również kształci się młodzież o wybitnych zdolnościach i obdarzona wielkimi talentami. Fenomen liceum to fakt, że większość uczniów zaczyna naukę w szkole ze znikomą znajomością języka polskiego, a maturę zdają powyżej średniej krajowej! Młodzież dzięki oddanemu gronu pedagogicznemu wychowywana jest w duchu chrześcijańskim i patriotycznym. Maturzyści szkoły to ludzie ukształtowani według najlepszych wartości. Nie ma żadnych wątpliwości, że to przyszła elita naszego narodu i krajów, z których pochodzą, ponieważ część absolwentów wraca na ojczyste ziemie, przekazując najlepsze wzorce, których nauczyli się w Polsce. Młodzież Kolegium Św. Stanisława Kostki jest również unikalna pod względem stopnia zaangażowania się w inicjatywy charytatywne, społeczne i dobroczynne. Bycie Mecenasem jednego z tych uczniów to wielki czyn.

Jak zostać Mecenasem?

Od maja 2012 r. trwa akcja www.witajciewdomu.pl. Na stronie znajdują się wszystkie informacje o obecnej sytuacji Liceum Ogólnokształcącego. Mecenat nie musi być inicjatywą indywidualną. Osoby, które chciałyby wspierać w grupie również mają taką możliwość. Koszt utrzymania jednego ucznia wynosi około 1000 zł. Na tą kwotę może się składać większa liczba Darczyńców. Zgłoszenie o chęci objęcia mecenatem wybranego ucznia można składać do Fundacji Dla Polonii przez telefon: 535 050 590 lub na skrzynkę mailową: [email protected]. Warto podjąć kroki przywracające najlepsze polskie tradycje.

Michał Osiej

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tutejszym
  tutejszym :

  Po kontakcie z Panem Michałem Osiej: [email protected] …..
  uzyskałem wiążące informacje dla wpłat „Fundacja „Dla Polonii””
  Można ( ja tak zrobiłem ) otworzyć stałe zlecenie, albo dokonywać wpłat jednorazowych. 20 zł. to miesięcznie dwie bułki dziennie dla naszego dziecka polskiego dziecka z Kresów. Potrzebują jeść te nasze Orły z Kresów.

  Dane Fundacji to: …..
  Fundacja „Dla Polonii” …..
  Ul. Wałuszewska 48 …..
  03-005 Warszawa …..
  Nr konta: …..
  86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
  Tytułem: …..
  Darowizna na kształcenie i wyżywienie młodzieży – mecenat …..
  Adres do korespondencji jest ten sam co szkolny: …..
  Ul. Bobrowiecka 9 (bud. G) …..
  00-728 Warszawa …..

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/sikorski-odmawia#

  Oto mail jaki otrzymałem od Pani Anny Olesiak”… każda złotówka trafi na jedzenie dla tych naszych dzieci, okażmy serce…. RE: AKCJA WITAJCIE W DOMU. [email protected] Do: 'Adamiec '…. Witam, Wszystkie złotówki, które są wpłacane na konto Fundacji trafiają na konto szkoły. Fundacja „Dla Polonii” została założona przez grono pedagogiczne i dyrekcję Liceum dwa lata temu, gdy sytuacja szkoły była tragiczna. Ta Fundacja zajmuje się właściwie wyłącznie na ten moment pomaganiem Liceum. Co do konta Liceum, służy ono głównie do przelewania subwencji oświatowej na bieżące funkcjonowanie szkoły i honoraria nauczycieli. Są dokładne przepisy obecnie, bardzo restrykcyjne, dotyczące wpłacania i wypłacania środków finansowych na konta placówek oświatowych. Mówią one między innymi, że kwoty wpływające na takie konto powinny być wydatkowane na honoraria nauczycieli, czynsz i koszty eksploatacji, ewentualnie zakup pomocy naukowych. Dlatego sprawy utrzymania uczniów w Internacie i ich wyżywienia prowadzimy przez fundację, aby oddzielić kwestie administracyjne od kosztów kształcenia, których nie można pokryć z subwencji oświatowej wpływającej na konto Liceum. Jako Fundacja staramy się również o różne dotacje i granty od innych Fundacji oraz instytucji państwowych (np. MSZ). W wielu przypadkach Liceum nie mogłoby być wnioskującym, bo tak są skonstruowane konkursy, w których staramy się o dofinansowania. Z poważaniem… Anna Olesiak. Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki KSW. ul. Bobrowiecka 9, budynek A, 00-728 Warszawa. tel. 22/559 21 10; kom. 601 78 46 74 ….. ”

  Podaję jeszcze raz namiary: … Ul. Wałuszewska 48 03-005 Warszawa Nr konta: 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860 Tytułem: Darowizna na cele statutowe – mecenat szkolny ….. Kontakt: [email protected] ….. http://www.rp.pl/artykul/10,1138276-Liceum-dla-Polakow-ze-Wschodu-grozi-zamkniecie.html?p=

  Zdjęcia, historie i opisy niektórych uczniów znajdziecie Państwo na tej
  stronie: http://www.WitajcieWdomu.pl/mecenat/ ….. Niebawem zostaną opublikowane opisy kolejnych licealistów. …..
  Jeśli ma Państwo pomysły na to, w jaki sposób moglibyśmy wspólnymi
  siłami im pomóc, to bardzo proszę je przesłać na adres mailowy
  podany w stopce. Ta szkoła to istna kuźnia talentów. Każdego roku
  wychodzi z niej trzydziestka znakomicie przygotowanych absolwentów,
  którzy świetnie radzą sobie na dalszym etapie nauki. Większość z
  nich kontynuuje naukę na najlepszych polskich uczelniach. Dzięki
  temu w Polsce nie zabraknie lekarzy, inżynierów, tłumaczy,
  prawników i przyszłych ambasadorów naszej Ojczyzny. …..

  A oto inne linki:

  http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/1184786,Fabisiak-na-zamieszkanie-w-Polsce-czeka-2800-osob-ze-Wschodu

  Nacisk jest coraz większy, bo poszły za nami media:

  Portal Interia: http://fakty.interia.pl/prasa/news-nasz-dziennik-25-tys-petycji-ws-repatriacji-trudny-powrot-do,nId,1476154

  portal Rzeczpospolita: http://www.rp.pl/artykul/17,1128012.html

  internetowy serwis Gościa Niedzielnego: http://m.gosc.pl/doc/2100383.Trudny-powrot-do-kraju

  Nasz Dziennik: http://www.naszdziennik.pl/wp/88267,trudny-powrot-do-polski.html

  portal Wirtualna Polska: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ponad-25-tys-petycji-w-sprawie-repatriacji-Polakow-ze-Wschodu-na-biurku-premiera,wid,16784232,wiadomosc.html?ticaid=11335b

  Fundacja: http://witajciewdomu.pl/podsumowanie-kampanii-powrotdopolski-pl/

  • tutejszym
   tutejszym :

   Można ( ja tak zrobiłem ) otworzyć stałe zlecenie, albo dokonywać wpłat jednorazowych. 20 zł. to miesięcznie dwie bułki dziennie dla naszego dziecka polskiego dziecka z Kresów. Potrzebują jeść te nasze Orły z Kresów. Dane Fundacji to: Fundacja „Dla Polonii” Ul. Wałuszewska 48 03-005 Warszawa Nr konta: 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860 Tytułem: Darowizna na kształcenie i wyżywienie młodzieży – mecenat Bardzo proszę o nie zaśmiecanie tematu i włączenie się do tej akcji pomocy naszym małym Orłom z Kresów. A może darczyńcy potwierdzą fakt swojej pomocnej wpłaty. Serdecznie zapraszam.