Czytelnicy Fronda.pl przecierają oczy ze zdumienia. Od kilku tygodni na „portalu poświęconym” ukazują się teksty insynuujące agenturalność publicystom myślącym o polityce zagranicznej inaczej niż Tomasz Terlikowski. I Jarosław Kaczyński.

Zaczęło się na początku sierpnia, kiedy Fronda kpiła z zatrzymania Grzegorza Brauna przyrównując go do działaczy prokomunistycznego stowarzyszenia PAX i Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald”. Publicystom portalu nie spodobało się, że reżyser krytycznie patrzy na służalczy, de facto jednostronny sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Publicysta „Polonia Christiana” podpadł także swym wyrażanym głośno przekonaniem, iż zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski stanowi dziś nie tylko Rosja, ale i inne państwa. Kuksańca dostał również nasz portal, bo to „z logo PCh24.pl w tle” Braun „udziela, nieuświadomionemu narodowi, lekcji prawdziwego narodowego patriotyzmu”.

Jednym z autorów tekstu był Tadeusz Grzesik, właściciel portalu. Atak na Brauna zakończył się jedynie sugestią, że reżyser idzie w ślady ludzi kolaborujących z prosowieckim systemem przed 1989 r. Kolejne teksty zaczęły pojawiać się w następnych tygodniach, jako swoisty cykl artykułów tropiących „ruskich agentów”. Przy czym aby zasłużyć sobie na to określenie, wystarczyło podważać mity dotyczące polskiej historii oraz nie zgadzać się na zgodnie proponowaną w ostatnich miesiącach przez tandem Donald Tusk – Jarosław Kaczyński wizję polskiej polityki wschodniej.

Demaskatorzy

Jako następny pod topór Frondy trafił Stanisław Michalkiewicz. Padły słowa o prorosyjskiej agitce znanego publicysty. Co tym razem nie spodobało się portalowi? Analiza Michalkiewicza, wedle której w Polsce istnieją trzy stronnictwa – pruskie, ruskie i amerykańsko-żydowskie (teza od lat przedstawiana w tekstach felietonisty). Choć stały autor „Najwyższego Czasu” słowem nie wspomniał o Frondzie, nawet w żaden sposób tej nazwy nie sugerując, jego krytyk na „portalu poświęconym” uznał, że słowa o „judeochrześcijanach” i agenturze USA dotyczą właśnie tego medium. Autor podpisany tag porównał Michalkiewicza do… Trockiego. Dodatkowo zobrazował materiał fotomontażem, na którym do tułowia matejkowskiego Stańczyka doklejono głowę Michalkiewicza w czapce sołdata Armii Czerwonej. Tytuł – „Niepokój stronnictwa Ruskiego” – miał zapewne jeszcze mocniej uświadomić czytelnikom, co o Michalkiewiczu sądzi Fronda.

W innym tekście członkowie Ruchu Narodowego zostali okrzyknięci następcami Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Dlaczego? Otóż Robert Winnicki ośmielił się „odrzucić taką koncepcję Międzymorza, jaką chciał realizować śp. Lech Kaczyński oraz obóz giedroyciowski”. To nie żart. Według Frondy, jeśli postrzegasz polską politykę wschodnią inaczej niż były prezydent oraz pozostający idolem Adama Michnika Jerzy Giedroyć, musisz być co najmniej tak zależny od Rosji, jak niegdyś członkowie TPPR od Sowietów!

Na tym jednak nie skończył się demaskatorski cykl Frondy. Wielu czytelników portalu musiało mocno się zdumieć, widząc początkiem września tekst pt.: „Patriotyzm białej flagi”, opatrzony kolejnym fotomontażem. Tym razem wrogami okazali się Rafał Ziemkiewicz i Piotr Zychowicz – pierwszy został przedstawiony jako kataryniarz grający na putinowskim instrumencie, drugiemu nałożono kacapski mundur i czapkę. Na wrzucenie do worka z napisem „rosyjska agentura” zasłużyli stanowiskiem zajętym podczas debaty o wojnie na Ukrainie, gdy obaj wykazali się postawą charakterystyczną dla konserwatywnej szkoły myślenia o polityce. Tadeusz Grzesik w bardzo emocjonalnym i pozbawionym jakichkolwiek elementów poważnej polemiki tekście zażądał od Ziemkiewicza, by „mówił za siebie” i raz jeszcze, dla pewności, nazwał Michalkiewicza, Brauna, Ziemkiewicza i Zychowicza „fałszywymi prorokami wciskającymi nam rosyjską propagandę”.

Fronda.pl czy pis.org?

Na portalu zaczęły się jednak pojawiać nie tylko artykuły napastliwe. Zaczęto również dość nachalnie uprawiać partyjną propagandę Prawa i Sprawiedliwości. Niektóre spośród tekstów tam zamieszczanych mogłyby spokojnie zostać stworzone na potrzeby internetowej witryny PiS, a nie niezależnego katolickiego portalu. 17 września cytowano (w całości) przemówienie Lecha Kaczyńskiego sprzed pięciu lat. Wiadomości dotyczące prowadzenia PiS w sondażach brzmią tam niesłychanie euforycznie („PiS jest już naprawdę blisko wielkiego triumfu”, „Tylko PiS ma plan na modernizację Polski”, itp.).

Samych siebie jednak redaktorzy Frondy przeszli jednak nadając tytuł informacji o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Nagłówek brzmiał – „Jarosław Kaczyński to nasz współczesny Piłsudski”. Wstęp do tekstu głosił natomiast, że „wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na forum ekonomicznym w Krynicy jest przykładem na to, że to prezes PiS ma plan na to, jak uchronić Polskę przed agresją ze strony Rosji”.

Wbrew czytelnikom

Co ciekawe, czytelnicy Frondy zdają się nie rozumieć i nie podzielać tego zwrotu redakcji. Pod wszystkimi wspomnianymi wyżej tekstami atakującymi innych przedstawicieli obozu patriotycznego, widnieją dziesiątki komentarzy świadczących o niechęci użytkowników portalu do postawy reprezentowanej przez Tadeusza Grzesika poszukującego ruskich agentów wśród dotychczasowych sprzymierzeńców.

Redakcja nie wyjaśniła czytelnikom (pamiętającym liczne niezrealizowane przez PiS, a ważne dla katolików obietnice, nawet tak podstawowe, jak obrona życia od poczęcia) propisowskiego zwrotu. Dalej brnie w promowanie jednej opcji politycznej. Użytkownik Forum Frondy podpisujący się nickiem Marek22 napisał pod artykułem zrównującym Kaczyńskiego z Piłsudskim: No, no, kolejna granica lizusostwa (..) została pomyślnie pokonana: Kaczyński – Piłsudskim. Kolejna: Kaczyński – Janem Pawłem II? A przed samymi wyborami: Kaczyński to współczesna inkarnacja Jezusa Chrystusa. A po wyborach: urocze, dobrze płatne stołeczki w zarządach czegokolwiek.

Komentarz nie doczekał się odpowiedzi ze strony redakcji Frondy. Powstał za to tekst wyjaśniający, dlaczego Tomasz Terlikowski gościł w najbardziej mainstreamowym z programów telewizyjnych – w show Kuby Wojewódzkiego w TVN. Chwilę później naczelny Frondy został szefem TV Republika. Co dalej? Komu teraz poświęcony będzie ów portal?

Krystian Kratiuk

„Polonia Christiana” – PCh24.pl

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaroslaus
  jaroslaus :

  Zdrada Narodu Polskiego przez – pfu – żyda Kaczyńskie Kalksteina Lecha. Stworzenie to współodpowiadało za śmierć KAŻDEGO polskiego żołnierza wysłanego do Iraku czy Afganistanu. https://www.youtube.com/watch?v=x9o9m08F5AE Kaczyński – Kalkstein odpowiadał za POHAŃBIENIE Narodu Polskiego poprzez doprowadzenie do przerwania ekshumacji żydowskich trucheł z ruin stodoły gdzie żydy te zostały zastrzelone przez Niemców, zakopane, a gdzie później resztę lokalnego żydowskiego motłochu Niemcy zutylizowali. http://wolna-polska.pl/wiadomosci/jedwabne-najwiekszy-grzech-lecha-kaczynskiego-2013-01 Prezydent Mościcki zakazał w Polsce działalności lóż masońskich jako organizacji quasi przestępczych i sekciarskich zaś Leszek Kaczyński – Kalkstein doprowadził do reaktywacji żydowskich lóż masońskich http://yelita.pl/artykuly/art/b-nei-b-rith . PIS jest KRYPTO ŻYDOWSKI. Tych CWELI należy SPISAĆ, OZNACZYĆ a gdy przyjdzie PORA to odpowiednio UKARAĆ. Rola PIS to tylko i wyłącznie SIANIE FERMENTU NA PRAWICY, co nie zmienia faktu, że za ferment ten odpowiadają przede wszystkim Kalksteinowie. W PIS są niestety też otumanieni polscy patrioci. Ale gdy żydowskie ścierwo zmiesza się z polską szlachetnością ludzie mają problemy by jedno od drugiego rozdzielić.

    • samuel_dekutowski
     samuel_dekutowski :

     Widać Pan jest tu nowy więc wytłumaczę. Jeśli chodzi o politykę wschodnią nie znajdzie Pan tu prawie żadnej merytorycznej dyskusji, co więcej nawet jeśli jakaś nastąpi to nic to nie zmienia bo każdy pozostaje na swoich okopanych pozycjach. Są tu dwie grupy Polaków jedna popiera separatystów a druga siły rządowe na Ukrainie. Jedni zakochali się w Rosji drudzy uważają ją za największe zagrożenie.
     Do tego dochodzi jeszcze grupa która wszędzie widzi żydów, jak jaroslaus. Więc ciężko liczyć na dyskusję, a nawet jak będzie to nigdzie Pana nie zaprowadzi.

     • quetzal
      quetzal :

      nie jest ta Panie Samuelu Dekutowski. Ludzie którzy sprzeciwają się rosyjskim agentom wpływy sa przez nich wyzywani od faszystów i banderowców.A przeciez mozna nie lubic i jednych i drugich i poszukiwac polskiej racji stanu.I jak widziałem wpisy to takie one sa u Pana.można sie pieknie różnic i dochodzić do wspólnych zdań,nawet róznymi drogami,jesli ma sie na mysli dobro Polski.Natomiast dla ruskiego agenta użytkownik który go zwalcza to od razu banderowiec.Dlatego z nimi rozmowa ie ma sensu

     • samuel_dekutowski
      samuel_dekutowski :

      Internet jest cudownym medium, jedną z rzeczy które nam daje jest anonimowość. Człowiekowi anonimowemu łatwiej przychodzi tu wiele rzeczy. Jedną z nich jest możliwość głoszenia własnych opinii co też robię. Jednak łatwo dać się zwieść temu urokowi, dlatego jedną z rzeczy które sobie przyjąłem jest ta, że zawsze staram się utrzymać pewien poziom wypowiedzi. Głupia rzecz, chodzi o to żebym nie musiał się nigdy wstydzić tego co napisałem, i nie wstydził się podpisać pod tym moim nazwiskiem.
      Dlatego też staram się nie obrażać innych ludzi w internecie. Mówię im to w twarz.
      Tu tu pojawia się moje pytanie jaroslaus w twarz też byś powiedział to mnie „ciulu”?
      Za co zgłosiłem za głoszenie po raz kolejny poglądów rasistowskich, cytuję :”Tych CWELI należy SPISAĆ, OZNACZYĆ a gdy przyjdzie PORA to odpowiednio UKARAĆ.”. Wiesz, że niemcy jeszcze przed 39 rokiem spisali listy Polaków których należy się pozbyć? Potem Ci Polacy trafili do obozów w których ich „ludzkość” degradowano do kilku cyfr, potem byli systematycznie karani. Już wiesz za co Cię zgłosiłem? W lasach które otaczają mój dom jest co najmniej kilkanaście różnych miejsc pamięci, choćby – http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Pia%C5%9Bnicy. Poczytaj sobie o tym.

     • jaroslaus
      jaroslaus :

      Insynuowanie, że głoszę teksty „rasistowskie” jest pomówieniem. Spisywanie i oznaczenie jest choćby podstawowym elementem pracy tzw. policji. Oni wszyscy też są rasistami? Interpretuj sobie moje komentarze jak chcesz ale wytwory swojej wyobraźni pozostaw dla siebie, a możesz ich tez nie czytać.

     • sylwia
      sylwia :

      Jest czwarta grupa, która ponad wszystko wnosi Polskę. Ta grupa uważa, iż powstańcy Noworosji osłabiają hitlerowską Ukrainę i popieranie ich leży w interesie narodowym Polaków. To się jaskrawo różni od 'miłości’ do Federacji Rosyjskiej i narzuca obserwację, że hitlerowska Ukraina, matka Dywizji SS Galizien, jest wroga antyhitlerowskiej Polsce. W Polsce jest silna 5-ta kolumna ukraińska wsparta przez 500 000 Ukraińców mieszkających u nas. 5-ta kolumna, ten rak toczący ciało naszego narodu, realizują konsekwentnie nakaz OUN by osłabiać Polskę, m.in. przez podsycanie u Rosjan wrogości do Polaków i u nas wrogości do Rosjan. Stąd odmienianie 'Putler’ we wszystkich przypadkach. Szermują terminem 'faszyści’, z ukraińska bezczelnością, choć powszechnie wiadomo, że na ich zach. Ukrainie jest otwarty hilterowski faszyzm z jego organizacjami, strukturami, hasłami, flagami i symbolami. Nie daje się już ukryć, że Ukraińcy zachodni to aktywni śmiertelni wrogowie Polaków, teraz o wiele gorsi od Niemców i Rosjan. To skłócanie Rosjan z Polakami i Polaków z Rosjanami to jeden z najważniejszych postulatów ‘Uchwały’ potwierdzany w rzeczywistości. Banderowcy są wierni rozkazowi ‘Uchwały’. ‘Uchwała’ jest tu: http://w.kki.com.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html i tu: http://narodowikonserwatysci.pl/tag/maria-jazownik/ Artykuł on tym problemie jest tu: http://widzianezdaleka.salon24.pl/605988,milosnicy-ukrainy-w-bezpardonowym-ataku Program tajnego ukraińskiego rządu, OUN, zakłada ciagłą ekspansję. W przypadku Polski prawdopodobnie rozpoczną napady terrorystyczne na naszym terytorium gdy skończy się ich wojna z Noworosją.

     • tutejszym
      tutejszym :

      Ruski krecie „Sylwia” – udowodniono że jest to fałszywka, świadome kłamstwo. Autorem opracowania jest Edward Prus, opracowanie jest tylko w języku polskim. Opublikował to prof. Jacek Wilczur w „Polska Zbrojna”. Przyznał się że tekst dostał od Prusa i dał się podejść. Podał autora na spotkaniu z przedstawicielami 27WDP. Patrz http://www.kresy.pl/?forum/ciag-dalszy-,0,0,4282#p19901 Pan Edward Prus pisał swój tekst z pozycji czasu minionego i obecnego, stąd tak celne odniesienia do zaszłości. Jest to fałszywka szczególnie intensywnie rozpowszechniana przez ruską agenturę. Co za pieprzony rusek, dostał polecenie propagowania tej ruskiej fałszywki z centrali to powtarza za co mu płacą. To już kilkadziesiąt razy powtarzasz to kłamstwo, liczysz na niekontrolowany wybuch nienawiści pomiędzy Polską a Ukrainą?. Znowu ruski zafajdańcu wklejasz link do fałszywki. poszło ruskie ścierwo z tego Forum Czy nie ma na to ścierwo lekarstwa?.

     • sylwia
      sylwia :

      Anarchista:
      14.09.2014 16:11

      @Tutejszym: 14.09.2014 15:57……………….,, jak przyznał Pan prof. Jacek Wilczur tekst dostarczył mu Pan Prus „………..I tutaj ślad się urywa nikt nie stwierdził że , oryginalny tekst nie jest przechowywany w sejfach OUN i nigdy nie został opracowany , NIKT NIE PRZEDSTAWIŁ WIARYGODNYCH DOWODÓW NA JEGO BRAK -OUN -NIE DEMENTUJE A TO JUŻ ZASTANAWIA , POZA TYM JEŚLI JEST TO TAJNA DYREKTYWA TO NAJBARDZIEJ ZAINTERESOWANY ,CZYLI TWÓJ MOCODAWCA NIE BĘDZIE ZAPRZECZAŁ CZY POTWIERDZAŁ FAKTU JEGO ISTNIENIA . A TWOJE CHAMSKIE ATAKI SĄ TYLKO PROPAGANDOWYM POWTÓRZENIEM TEZ TEGO DOKUMENTU. NIE MA NAJMNIEJSZYCH WĄTPLIWOŚCI ŻE TE ZAŁOŻENIA SĄ REALIZOWANE CHOCIAŻ BY PRZEZ CIEBIE . i TO TWOJE BEZMYŚLNE SZCZEKANIE O ,,RUSKIEJ ” AGENTURZE . TO POTWIERDZENIE FAKTU REALIZACJI TEGO DOKUMENTU .

     • sobiepan
      sobiepan :

      @Samuel_Dekutowski: 21.09.2014 13:35). Z przykrością stwierdzam że ma Pan rację, Starałem się nawiązać dialog i dyskusję z kilkoma osobami . niestety po wymianie kilku postów skończyła się dyskusja z Panem ,,Quetzal” z powodu braku argumentów zmienił ton i sposób rozmowy Spotkałem się też z niezrozumiałym atakiem chamstwa ze strony ,,Tutejszego” co ten człowiek we mnie zobaczył tego nie da się powtórzyć nie wiem czy to taki folklor forumowy ? czy błazen ? . W SUMIE NIE JEST ZROZUMIAŁE DLACZEGO ISTNIEJE TAKI PODZIAŁ O KTÓRYM PAN PISZE . DLACZEGO NIKOGO NIE INTERESUJE SPOJRZENIE NA PROBLEM UKRAIŃSKI Z CZYSTO POLSKICH INTERESÓW . OSOBIŚCIE NIE WIDZĘ ŻADNEJ REALNEJ KORZYŚCI W POPIERANIU UKRAINY , CZY ROSJI . OBA KRAJE WPISANE MAJĄ W SWOJĄ HISTORIĘ NIENAWIŚĆ DO POLSKI . PRZYPUSZCZAM ŻE WIĘKSZOŚĆ Z W SPOSÓB CHAMSKI I NIEUZASADNIONY OKREŚLANYCH JAKO POPLECZNICY ROSJI TO OSOBY UWAŻAJĄCE ŻE POWINNI SIĘ WYCINAĆ WZAJEMNIE JAK NAJDŁUŻEJ Z KORZYŚCIĄ DLA POLSKI . CZYŻ NIE JEST TO PIĘKNE ŻE DWAJ NASI WROGOWIE SAMI SIĘ WYNISZCZAJĄ ? . SĄDZĘ ZE TEN KONFLIKT BĘDZIE MIAŁ DALSZY CIĄG Z TEGO POWODU ŻE ROSJA UWAŻA KIJÓW ZA KOLEBKĘ SWOJEJ PAŃSTWOWOŚCI I WIARY PRAWOSŁAWNEJ . I DO CHWILI PONOWNEGO PRZYŁĄCZENIA DO ROSJI KIJOWA BĘDZIE TRWAĆ TA WOJENKA . A KOŃCOWYM REZULTATEM BĘDZIE REZERWAT FASZYSTOWSKICH UKRAIŃCÓW ZWANY BANDER STAT LUB PODOBNIE . w ZNISZCZENIU JEDNEGO WROGA PRZEZ DRUGIEGO JEST JAKIŚ MECHANIZM NAPRAWY BŁĘDÓW HISTORII W STOSUNKU DO POLSKI. I TO JEST OPCJA KTÓRĄ OSOBIŚCIE POPIERAM. POZDRAWIAM ZDROWO MYŚLĄCYCH.

    • muni
     muni :

     Kaczyńscy mieszkali przed wojną w Grajewie, gdzie jest to do dzisiaj popularne nazwisko. A dorabianie mordy jedynym jacy jeszcze zostali patriotom przez jakieś gówniane pseudopatriotyczne, zomowskie ugrupowanka to oczywiście ruska i „wsiocka” robota. Coś jeszcze wyjaśnić?

   • uri
    uri :

    Panie Samuelu_Dekutowski, kilkakrotnie zgłaszałem posty tego hitlerowca redakcji. Bodajże raz reakcja (bądź samoistna decyzja redakcji) nastąpiła. Redakcji portalu Kresy.pl chyba nie zależy na opinii, bo toleruje jawnego hitlerowca. Ba, na istnieniu, bo wcale się bym nie zdziwił, jakbym wchodząc pewnego dnia na stronę zobaczył powiewającą flagę z gwiazdą Dawida i usłyszał Hatikwę. ADL tak robi. A wrogów portalowi chyba nie brakuje, raczej trudno wskazać nielicznych jego sprzymierzeńców?