Areszt za uczciwość

Aleksiej Dymowski, były major milicji, zwolniony z pracy po tym jak na portalu YouTube pojawiły się jego nagrania opisujące korupcję, w ubiegły piątek został aresztowany w swoim rodzinnym mieście Noworosyjsku.

Sąd usankcjonował aresztowanie presją, jaką wywarł Dymowski na śledczym, poinformował lokalny obrońca praw człowieka Wadim Karastelew. „Podczas przesłuchania okazało się, że Dymowski rzekomo groził funkcjonariuszowi porządku, który brał udział w dochodzeniu,” powiedział Karastelew agencji Interfax.

Dymowski został zwolniony z pracy po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku opublikował dwie strony internetowe, na łamach których skarżył się premierowi Putinowi na powszechną korupcję w milicji. W ubiegłym tygodniu postawiono mu zarzuty oszustwa i nadużycia stanowiska służbowego, za co grozi kara do sześciu lat więzienia.

Jak twierdzi Karastelew, władze odmówiły natychmiastowego przekazania ciepłych ubrań przyniesionych Dymowskiemu. „Dziś jego prawnik przyniósł ubrania do aresztu tymczasowego, ale zgodnie z procedurą aresztowany otrzyma je dopiero w poniedziałek,” oświadczył Karastelew radiu Echo Moskwy. W trakcie weekendu temperatura w porcie nad Morzem Czarnym spadła do -8˚C, jak podaje strona meteorologiczna meteonovosti.ru.

Na nagraniu zarejestrowanym przed piątkowym przesłuchaniem Dymowski oskarża śledczych o fabrykowanie powodów aresztowania. W informacji zamieszczonej na jego stronie dymovskiy.name, wyjaśnił, że śledczy niespodziewanie poinformowali go w czwartek, że powinien stawić się na przesłuchanie w sądzie dotyczące jego aresztowania następnego dnia. „Powiedzieli mi, że mają dowody na to jak wywierałem presję na osobach biorących udział w dochodzeniu i świadkach,” konstatował. „Wierzę, że będę dziś zatrzymany; to zlecona sprawa polityczna”

Obrońcy praw człowieka nie ukrywają oburzenia tym aresztowaniem. „Mężczyzna wypowiedział się o nielegalnych poczynaniach swoich zwierzchników… A teraz został aresztowany. To karygodne,” oświadczyła Ludmiła Aleksiejewa, przewodnicząca Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, donosi Interfax.

Źródło: The Moscow Times

http://www.themoscowtimes.com/news/article/youtube-policeman-arrested/398059.html

Oprac. i tłum.: Izabela Maziejuk
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz