Jak rozpoznać boreliozę ?

Borelioza jest infekcją bakteryjną, która przenosi się na ludzi po ukąszeniu kleszcza. Większość zachorowań na boreliozę ma miejsce latem lub jesienią, kiedy małe nimfy kleszczy są najbardziej rozpowszechnione. Inne nazwy boreliozy to choroba z Lyme i zespół Bannwartha.

Przyczyny powstawania boreliozy

Wywołują ją bakterie zwane Borrelia burgdorferi. Bakterie te mogą przenosić kleszcze czarnonogie, zwane też kleszczami jeleniowatymi. Nie wszystkie gatunki kleszczy mogą przenosić te bakterie.Niedojrzałe kleszcze, zwane nimfami, są najczęstszymi nosicielami. Są one wielkości główki od szpilki. Nimfy przenoszą bakterie, kiedy żywią się małymi gryzoniami, np. myszami, zakażonymi B. burgdorferi. Boreliozą można zarazić się tylko wtedy, gdy zostaniesz ugryziony przez zakażonego kleszcza. https://esomed.pl/siedzacy-tryb-zycia-postaw-na-aktywnosc-zanim-bedzie-za-pozno/

Etapy rozwoju boreliozy

  • Etap 1 to tzw. wczesna zlokalizowana borelioza. Bakterie nie rozprzestrzeniły się jeszcze po całym organizmie.
  • Etap 2 to wczesna rozsiana borelioza. Bakterie zaczęły rozprzestrzeniać się po całym organizmie.
  • Etap 3 to tzw. późna rozsiana borelioza. Bakterie rozprzestrzeniły się na odległe miejsca, takie jak stawy i nerwy.

Objawy boreliozy

Objawy zależą od stadium choroby.

Objawy pierwszego stadium boreliozy
Objawy wczesnej zlokalizowanej choroby zaczynają się kilka dni lub tygodni po zakażeniu. Są podobne do grypy i mogą obejmować: gorączkę i dreszcze, ogólne złe samopoczucie, ból głowy, ból stawów, ból mięśni, sztywny kark. Wysypka to zazwyczaj powoli powiększająca się czerwona plama na skórze, zwykle o średnicy co najmniej 7 cm. W miejscu ukąszenia kleszcza może być płaska lub lekko uniesiona czerwona plama. Często w środku znajduje się jasny obszar. Bez leczenia może ona trwać kilka tygodni, a w odległych miejscach mogą pojawić się kolejne plamy.Objawy boreliozy mogą pojawiać się i znikać.

Objawy drugiego stadium boreliozy

Mogą wystąpić od kilku tygodni do kilku miesięcy po ukąszeniu kleszcza i mogą obejmować: nudności lub ból w okolicy nerwu, paraliż lub osłabienie mięśni twarzy, zwłaszcza porażenie nerwu twarzowego, zapalenie opon mózgowych, charakteryzujące się silnym bólem głowy, sztywnością karku, gorączką, problemy z sercem, takie jak przyspieszone bicie serca, które może powodować zawroty głowy lub omdlenia.

Objawy trzeciego stadium boreliozy

Objawy późno rozsianej choroby mogą pojawić się miesiące lub lata po zakażeniu. Najczęstszym objawem jest nagromadzenie płynu w jednym lub dwóch dużych stawach, które pojawia się i znika po kilku miesiącach. Szczególnie dotknięte są kolana. Późna borelioza może również powodować neuropatię (drętwienie i ból nerwów obwodowych).

Diagnoza boreliozy

Najczęściej testem jest test immunoenzymatyczny (ELISA) na obecność przeciwciał przeciwko B. burgdorferi. Drugim testem może być immunoblot lub inny, inny test ELISA. Jeżeli pierwszy test jest negatywny, to albo borelioza nie jest diagnozą, albo organizm zbyt wcześnie wytworzył wykrywalne przeciwciała (mniej niż 30 dni po zakażeniu). Może być konieczne powtórzenie testu kilka tygodni później. esomed.pl

Osoby ukąszone przez kleszcza powinny uważnie obserwować miejsce ukąszenia przez co najmniej 30 dni, aby sprawdzić, czy nie pojawi się wysypka, a także uważać na objawy grypopodobne, ponieważ 20-30% pacjentów z boreliozą nie przypomina sobie, aby kiedykolwiek miało wysypkę.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply