Koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego to zmora wielu osób, którym ta kwestia spędza sen z powiek. Nieustanne podwyżki cen prądu, gazu czy produktów spożywczych powodują sporo stresu. Można jednak nieco je ograniczyć. Dowiedz się, jak rozsądnie zarządzać domowym budżetem, aby zmniejszyć wydatki związane z gospodarstwem domowym.

Wprowadź zmiany, które pomogą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

Mimo że ceny prądu zostały zamrożone przez rząd przynajmniej do końca września 2025 r., to i tak wydatki związane ze zużyciem energii elektrycznej stanowią dużą część domowego budżetu. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nieco je ograniczyć. Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu, przestrzegaj poniższych zasad.

  • Wykorzystaj światło dzienne – zrezygnuj z ciężkich zasłon i firanek utrudniających wpadanie promieni słonecznych do wnętrza. Zastąp je roletami rzymskimi lub żaluzjami, które możesz w ciągu dnia odsuwać. Postaraj się planować prace domowe w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło.
  • Oszczędzaj energię – włączaj sztuczne oświetlenie tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Uczul domowników na to, aby wyłączali je zawsze po opuszczeniu pomieszczenia. Możesz również wymienić żarówki na energooszczędne modele.
  • Odłączaj od prądu nieużywane sprzęty – mimo że nie zużywają one zbyt dużo prądu, to jednak warto wyrobić w sobie nawyk wyciągania wtyczek z kontaktów.
  • Uruchamiaj wyłącznie pełną zmywarkę i pralkę – nie rób prania czy zmywania, gdy urządzenia nie są zapełnione. Wykorzystaj maksymalnie ich przestrzeń.

Takie z pozoru mało istotne zmiany mogą w dłuższej perspektywie przynieść oczekiwane rezultaty w postaci niższych rachunków za prąd.

Oszczędzaj wodę

Jeśli korzystasz z wody z wodociągu, to rachunki za nią także mogą być odczuwalne w domowym budżecie. Szczególnie że w wielu miastach wzrosły opłaty za jej dostarczanie. Aby nieco zaoszczędzić na wodzie, przede wszystkim zrezygnuj z ręcznego mycia naczyń. Zdecydowanie bardziej ekonomiczne jest korzystanie ze zmywarki. Ogranicz także długie kąpiele na rzecz krótszych pryszniców. Podczas mycia zębów zakręcaj kran, aby nie tracić wody.

Jeżeli masz ogród, zaopatrz się w zbiorniki do gromadzenia deszczówki. Taką wodę możesz z powodzeniem wykorzystać do podlewania roślin czy mycia narzędzi lub mebli ogrodowych. Dobrym pomysłem jest także montaż perlatorów na kranach Są to niewielkie elementy pozwalające zmniejszyć zużycie wody nawet o 2 l na minutę.

Efektywnie ogrzewaj dom

Koszty ogrzewania to zmora wszystkich właścicieli domów podczas chłodnych zim. Mimo że średnia temperatura powietrza jest wyższa, niż jeszcze kilka lat temu, to i tak mrozy dają się we znaki w niektórych regionach kraju. Jeśli chcesz zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem domu, przede wszystkim postaw na energooszczędne instalacje grzewcze. Nowoczesne piece na pellet czy ekogroszek są wydajne oraz efektywne. Pozwalają zapewnić optymalny komfort termiczny przy niższym zużyciu paliwa. Możesz również pomyśleć o montażu pompy ciepła. Koszty początkowe takiego systemu są zdecydowanie wyższe, lecz mogą zwrócić się w ciągu kilku lat (wszystko zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło, rodzaju pompy ciepła, warunków zewnętrznych itd.).

Nie przegrzewaj pomieszczeń i wietrz je rozsądnie. Nie pozostawiaj otwartych okien i włączonych grzejników, gdyż wymusi to intensywniejszą pracę systemu grzewczego. Gdy na zewnątrz jest zimno, przed wietrzeniem pomieszczeń przykręć kaloryfery. Otwórz okno tylko na kilka minut, dzięki czemu dojdzie do wymiany powietrza, ale bez nadmiernego obniżania temperatury wewnątrz.

Porównaj oferty ubezpieczenia domu w różnych towarzystwach

Ubezpieczenie domu to wydatek, który ponosisz raz w roku, jednak może on dość mocno nadwyrężyć budżet. Im większa nieruchomość o wyższej wartości, tym więcej zapłacisz za polisę. Nie musisz jednak przedpłacać za nią. Sprawdź cenę ubezpieczenia domu, korzystając z porównywarek dostępnych w sieci. Wystarczy, że uzupełnisz niezbędne dane dotyczące nieruchomości, a narzędzie przedstawi ci zestawienie propozycji różnych ubezpieczycieli. Może okazać się, że taki sam zakres ochrony w jednym towarzystwie będzie zdecydowanie tańszy niż w pozostałych. Nie musisz więc przepłacać za ubezpieczenie domu.

Cena takiej polisy jest zależna przede wszystkim od zakresu ochrony, a więc rodzaju ryzyk, jakie obejmuje. Zastanów się, czy chcesz wybrać wariant podstawowy, czy zależy ci jednak na kompleksowej ochronie. Weź pod uwagę to, że w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń straty mogą być zdecydowanie wyższe niż wydatek związany z zakupem polisy. Korzystając z porównywarki uda ci się znaleźć najlepsze ubezpieczenie w przystępnej cenie.

Utrzymanie gospodarstwa domowego wiąże się najczęściej z dużymi wydatkami związanymi głównie z ogrzewaniem, energią elektryczną oraz wodą. Weź pod uwagę także koszty zakupu ubezpieczenia. Wdrażając w życie pewne zmiany, możesz je jednak znacząco ograniczyć, dzięki czemu w domowym budżecie zostanie nieco więcej pieniędzy.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz