Soleczniki czekają


Kto nie był jeszcze na Wileńszczyźnie, a chciałby odrobić zaległości, ten powinien bezwzględnie odwiedzić Soleczniki i okolice.

Przede wszystkim jest to najbardziej polski rejon na Litwie – Polacy stanowią we wszystkich gminach bezwzględną większość. Każdy grosz wydany na tym terenie jest więc wspieraniem polskości. Wypoczynek w Solecznikach i okolicy ma zatem aspekt patriotyczny, ale także czysto turystyczny, na solecznickich wioskach można zobaczyć autentyczny świat Kresowiaków, świat, który niechętni tutejszym mieszkańcom politycy nazywają światem “zapeklowanej polskości”. Tu nadal w “nocnych Polaków rozmowach” wspomina się Marszałka i czasy międzywojenne. „Polskość” to oczywiście tylko fragment atrakcji, które Rejon Solecznicki ma do zaoferowania gościom z Kraju. Amatorzy każdego rodzaju turystyki znajdą tu coś dla siebie. Są tu piękne kościoły, pałacyki, dwory, łącznie około 280 zabytków. Zapoznać się można z nimi jeżdżąc nie tylko samochodem, ale również płynąc łodzią i kajakiem, łącząc przyjemne z pożytecznym. W rejonie są dwie rzeki znakomicie nadające się do spływu krajoznawczego: Mereczanka i Solca, na obu też są wyznaczone szlaki wodne. Na Mereczance o długości 70 km, prowadzący z Taboryszek do Rusnik i na Solczy o długości 63 km wiodący od Koniuch do Ejszyszek.

Płynąc Mereczanką można podziwiać najważniejsze pomniki przyrody i kultury wschodniej części rejonu.

W Jaszunach warto zwiedzić pałac Balińskich związany także z rodziną Śniadeckich, goszczący niegdyś wybitnych przedstawicieli kultury takich jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Stanisław Jundziłł, Antoni Edward Odyniec i in. W Wilkiszkach trzeba obejrzeć dwór Dmochowskich, a w Pawłowie ruiny, które pozostały z istniejącej tutaj w latach 1767 – 1791 Republiki Pawłowskiej, założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. W Turgielach należy wstąpić do kościoła, w którym w początkach kapłaństwa posługiwał m.in. ks. Józef Obrębski. W Taboryszkach z kolei, koniecznie odwiedźmy kościół wzniesiony w 1770 r., dobrze jeszcze pamiętający czasy Wielkiego księstwa Litewskiego.

Spływ Solczą także może dostarczyć wielu przeżyć. W Poszkach np. do swoich podwoi zaprosi nas Centrum Informacyjne Dziewienieskiego Historycznego parku Regionalnego. Park został założony w 1992 r., jego powierzchnia wynosi 8794 ha. Główną atrakcją tego terenu są wsie ulicówki, zwane też zagonowymi.

Wszyscy, którzy chcieliby odwiedzić Soleczniki powinni skontaktować się z Działem Turystyki i Informacji Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego, kierowanym przez Irenę Kołosowską. Tam uzyskają wszelkie informacje niezbędne do zorganizowania wyprawy krajoznawczej po okolicach Solecznik. Ona, jak i dwie pracownice działu udzielą każdemu informacji o miejscach do zwiedzania, trasach turystycznych, możliwości zakwaterowania i wyżywienia, a także usługach transportowych, z których skorzystać mogą turyści.

Adres kontaktowy:

Dział Turystyki i Informacji Administracji Samorządu rejonu Solecznickiego

Ul. Vilniaus 49, Soleczniki LT 17 116

Irena Kołosowska, tel. 8-380 30 166,

e-mail: [email protected]

Oksana Obłoczyńska, tel. 8-380 30 167

e-mail: [email protected]

Irena Suchocka, tel. 8-380 30 167

e-mail: [email protected]

Marek A. Koprowski

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply