Noc Świętojańska na Laudzie

W dniach 23-24 czerwca br. na Laudzie (Litwa) tradycyjnie odbyła się zabawa Świętojańska.

Splendoru świętowaniu dodały występy Kapeli Ludowej „Trzcinicoki”, która kolejny raz przybyła na Laudę oraz Zespołu Tańca „Trzcinicoki”. Organizację przyjazdu zespołów z Trzcinicy i piękne występy zawdzięczamy troskliwemu kierownikowi kapeli Stanisławowi Marszałkowi. Tradycyjnie wystąpił również jedyny Polski Zespół Pieśni na Żmudzi „Issa”, którym ostatnio opiekuje się Waleria Wansewicz z Kiejdan. Polacy Święto rozpoczęli złożeniem pięknego ołtarzyka – wieńca dożynkowego, z mottem: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…”. Wieniec ofiarowali goście z Trzcinicy. Złożono go w kościele Zwiastowania NMP w Datnowie.

Nad rzeką Datnówką w Akademii odbyły się występy zespołów, pokazy jeździeckie, zawody na najlepszego kosiarza, występy zespołów, gry i zabawy dla dzieci, do których chętnie włączali się rodzice i dziadkowie. Najaktywniejsi młodzi uczestnicy gier otrzymali słodkie nagrody. Dzieciom szczególnie spodobała się przejażdżka konikiem po stadionie. Winszowano Janów i Janiny, a było ich kilkunastu, specjalnie dla nich spleciono dębowe wianki. Nie zabrakło też loterii i popularnej wróżki. Pracowała kuchnia polowa. Częstowano się tradycyjną kaszą z grochem, kiełbaskami pieczonymi na ognisku i ziołową herbatką. Datnówką puszczano wianki, szukano kwiatu paproci. Wesoło bawiono się i tańczono przy ognisku do nocy.

Ponieważ rodacy są rozproszeni po całej Laudzie i nie było możliwości zebrać wszystkich w jedno miejsce, więc już nie po raz pierwszy postanowiono występy polskich zespołów zorganizować w kilku miejscach. Tego dnia na gości z Polski czekali też rodacy w pobliskich Miegianach. Koncert „Trzcinicoków” odbył się w sali Domu Kultury. Skoczne melodie kapeli zachęcały do tańca. Rodaka Zygmunta Ciechanowicza mieszkającego z wielopokoleniową rodziną w Miegianach winszowano z pięknym Jubileuszem 85-lecia. Puszczano wianki Niewiażą z kołyszącego się „małpiego” mostu w Surwiliszkach. W cyklu imprez Świetojańskich w niedzielę odbyła się Msza Św. w kościele pw. Św. Józefa w Kiejdanach, którą razem z miejscowym księdzem odprawiał ks. Jacek Pasela z Trzcinicy. Po Mszy Św. kapela z Trzcinicy grała przy kościele, więc nikomu nie śpieszno było wrócić do domu. Cykl imprez świętojańskich zakończono w Kieboniach. Tu udekorowano dębowymi wieńcami trzy Janiny z „Issy”, Jana z Trzcinicy, gospodarza gospodarstwa agroturystycznego i innych Janów. Po imprezach goście z Polski zwiedzili Górę Krzyży i Wilno. Uczestnicy imprez świętojańskich wdzięczni są za dofinansowanie Senatowi RP dzięki pomocy Fundacji ”Oświata Polska za Granicą”.

Irena Duchowska
Prezes Stowarzyszenia Polaków Kiejdan

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz