Składniki:70 dag mięsa wołowego na zrazy, 8 dag tartego chrzanu, 1 starta cebula, 4 grzyby suszone, ugotowane i posiekane, 3 łyżki masła, sól, tarta bułka, śmietana, 1 jajko.

Sposób przygotowania:

Masło stopić na patelni. Mięso sparzyć gorącym octem., posolić, włożyć do brytfanny z łyżką tłuszczu i wstawić do piekarnika. Piec polewając stopionym masłem. Przygotować farsz: chrzan, cebulę, grzyby i dwie łyżki tartej bułki wymieszać z łyżką tłuszczu i utrzeć na jednolitą masę, dodając soli i pieprzu, dodać jajko i śmietany. Gdy pieczeń będzie prawie miękka, wyjąć z brytfanny i pokroić w poprzek włókien na cienkie plastry,m lecz nie przekrawać ich całkowicie. Farszem przekładać co drugi nadkrojony plaster pieczeni. Po nałożeniu masy pieczeń związać cienkim sznurkiem, aby się nie rozpadła, włożyć do brytfanny i dopiec, aż będzie miękka. Porcje ułożyć na półmisku. Do brytfanny wlać trzy łyżki wody, dokładnie wymieszać, zagotować, przyrządzić sos. Powstały sos przecedzić przez bardzo drobne, metalowe sito, przetrzeć, przelać ponownie do naczynia, jeśli będzie zbyt rzadki zredukować. Gotowym polać wyłożone na półmisek mięso i posypać drobno posiekaną natką pietruszki. Sos można podać osobno w sosjerce.

Życzymy smacznego!

Źródło: A. Kozłowska, Zapomniana kuchnia polskich kresów, Kraków, s.134.

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz