Babka zaparzana ukraińska

Babka zaparzana ukraińska.
Składniki:
3 13/4 litra mąki, 3 szklanki mleka, 2 kopy żółtek, 20 deka drożdży, soli, 1 1/2 szklanki masła, 3 szklanki cukru, skórka z jednej cytryny, 5 deka gorzkich migdałów, masło i sucharek do formy.

Sposób przygotowania:
Trzy szklanki mąki zaparzyć trzema szklankami kipiącego mleka i rozcierać, aby grudek nie było. Skoro ostygnie, wlać dwie kopy żółtek (mocno wybitych do białości), cedząc je przez sito z 1 1/2 szklanką drożdży, nakryć i postawić w cieple, aby podeszło. Skoro się dobrze podniesie, wsypać łyżeczkę soli, trzy litry mąki sypiąc po trosze, wyrabiać silnie przez pół godziny, wlać sklarowane wrzące masło, wybijać pół godziny; wsypać drobny cukier, otartą skórkę cytryny i trochę migdałów gorzkich, wybijać pół godziny, nakładać trzecią część formy i postawić w cieple, a jak tyle przybędzie, że forma prawie się napełni, wstawić do pieca, jak na chleb gorącego, na godzinę. Upieczone wyjąć gorące na poduszkę i bokiem obracać, póki nie ostygną.

Źródło: W. A. L. Zawadzka, Kucharka Litewska, Wilno 1938, s. 263.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz