Adam Stefan Sapieha

14 maja 1867 roku w Krasiczynie urodził się Adam Stefan Sapieha, piąty syn księcia Adama Sapiehy i Jadwigi z Sanguszków. Po zdaniu matury we Lwowie w 1886 roku rozpoczął studia prawnicze w Krakowie, które kontynuował w Wiedniu (1887-1890).

W latach 1890-1894 zdobywał wiedzę teologiczną w Innsbrucku (1890-1894). Świecenia kapłańskie przyjął we Lwowie w 1893 roku. Następnie przez rok był wikariuszem w Jazłowcu koło Buczacza na Podolu. W 1895 roku rozpoczął studia prawnicze i dyplomatyczne w Rzymie. Gdy uzyskał tytułu doktora obojga praw na papieskiej akademii w Watykanie sprawował liczne funkcje w kurii metropolitalnej we Lwowie. Był m.in. wicerektorem seminarium duchownego. W latach 1906-1911 był przedstawicielem Kościoła polskiego w Watykanie. W tym czasie przygotował także wespół z działaczami z Poznańskiego protest Stolicy Apostolskiej wobec zakazu nauczania religii w języku polskim.

W 1911 roku Adam Stefan Sapieha został mianowany biskupem krakowskim. Wraz z wybuchem I wojny światowej zawiązał Książęco-Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską Wojny. Biskup krakowski działalność charytatywną kontynuował także w okresie międzywojennym. W 1914 roku powstał Ratunkowy Komitet Biskupi dla Niesienia Pomocy Biednym. Rok później utworzono metropolię krakowską i Sapieha został arcybiskupem. W lutym 1939 roku złożył prośbę o zwolnienie z urzędu ze względu na wiek i stan zdrowia, którą wycofał w maju tego roku ze względu na niepewną sytuację polityczną.

Zaraz na początku II wojny światowej 4 września 1939 roku zorganizował Obywatelski Komitet Pomocy. W 1940 roku powstała rada główna Opiekuńcza. Odważnie i stanowczo występował wobec okupanta w obronie prześladowanych rodaków. Sapieha systematycznie informował Watykan o sytuacji ludności i Kościoła w Polsce.

Po 1945 roku arcybiskup nadal działał bardzo aktywnie. Za jego przyczyna władze komunistyczne wyraziły zgodę na redagowanie i wydawanie Tygodnika Powszechnego, który był jedynym katolickim pismem społeczno-kulturalnym niezależnym od władz komunistycznych. W dowód uznania zasług jakie arcybiskup Sapieha złożył dla Kościoła, 13 lutego 1946 roku Papież Pius XII obdarzył go godnością kardynalską. Niezłomny książę zmarł 13 lipca 1951 roku w Krakowie.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply