Polska i Estonia apelują do NATO o kolejne gwaranacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Estonii zaapelowali w Warszawie o nowy rodzaj gwarancji NATO dla obu tych państw.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz po spotkaniu ze swoim estońskim odpowiednikiem Svenem Mikserem zapowiedział, że na lipcowym szczycie NATO w Brukseli oba państwa postawią postulat rozszerzenia gwarancji bezpieczeństwa ze strony Sojuszu dla Polski i państw bałtyckich.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5957.39 PLN    (27.07%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

“Chodzi o utrzymanie mobilizacji Sojuszu, zwiększenie gotowości, utrzymanie gotowości wobec możliwego zagrożenia, nawet militarnego poprzez prowadzenie ćwiczeń, utrzymanie wzmocnionej obecności NATO, poprzez uzyskanie odpowiedniego poziomu w państwach członkowskich, jeśli chodzi o wydatki zbrojeniowe” – przedstawiał swoje stanowisko Czaputowicz.

Estoński minister konkretyzował co rozumie jako nowe gwarancje – „Trzeba poprawić strukturę dowodzenia. Chodzi także o kwestię szybkiego przegrupowywania się wojsk. Musimy też odnotować, że to, co robiliśmy dotąd, dotyczyło głównie ciężkich sił lądowych. Mało zrobiono w innych rodzajach wojsk – morskich i powietrznych. Musimy się tym poważnie zająć”.

Słowa ministrów mogą odnosić się do kwestii dwóch dwóch nowych dowództw logistycznych NATO, jak przypomina portal Interia. Jedno z nich zostanie ulokowane w USA. O przyjęcie drugiego, które ma zostać umiejscowione w Europie Środkowej zabiega Polska, która jednak musi liczyć się z konkurencją Niemiec.

Postulaty zapowiedziane przez Czaputowicza i Miksera staną się prawdopodobnie przedmiotem debaty w czasie szczytu dziewięciu nowych państw członkowskich NATO, które chcą uzgodnić stanowisko jeszcze przed szczytem Sojuszu.

Czytaj także:

interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz