Amerykański wiceprezydent Mike Pence wygłosił w poniedziałek przemówienie w izraelskim Knesecie.

Witając Pence’a w Knesecie, izraelski premier Binjamin Netanjahu stwierdził, że „Żaden inny amerykański wiceprezydent nie był tak przywiązany do narodu żydowskiego”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6527.39 PLN    (29.66%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przed rozpoczęciem przemówienia Pence’a w Knesecie, grupa arabskich parlamentarzystów została siłą wyprowadzona z sali po tym jak zaczęli wnosić okrzyki.

W swoim przemówieniu, Pence zapewnił Izraelczyków, że Stany Zjednoczone nigdy nie zgodzą się na to, aby Iran posiadał broń atomową. Podkreślił, że jeśli umowa nuklearna z Iranem zawarta w 2015 roku („Wspólny plan wszechstronnych działań”) nie zostanie zmodyfikowana, „Stany Zjednoczone natychmiast opuszczą porozumienie”. Pence nazwał porozumienie „katastrofą”. Zarzucił Iranowi bycie „wiodącym sponsorem terroryzmu”, który „sieje chaos w regionie”. Zwrócił się również do Irańczyów słowami: „Od narodu amerykańskiego do wielkiego i dumnego narodu irańskiego: jesteśmy waszymi przyjaciółmi”. Zapewnił również, że „dzień waszego wyzwolenia” się zbliża. Po tym czasie, jak powiedział Pence, „przyjaźn między naszymi narodami na nowo zakwitnie”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ambasada USA w Izraelu zaprosiła żydowskich osadników na przemówienie Pence’a w Knesecie

Pence pochwalił bliskie relacje amerykańsko-izraelskie i wezwał Palestyńczyków do powrotu do stołu negocjacyjnego. Zaznaczył, że ambasada USA w Izraelu zostanie przeniesiona do Jerozolimy przed końcem 2019 roku. „Jestem tutaj, aby przekazać proste przesłanie z serca narodu amerykańskiego: Amerykanie stoją z Izraelem. Stoimy z Izraelem, ponieważ wasza sprawa jest naszą sprawą, wasze wartości są naszymi wartościami … stoimy z Izraelem, ponieważ wierzymy w dobro nad złem, w wolność nad tyranią. John Adams powiedział, że Żydzi zrobili więcej dla cywilizacji człowieka niż jakakolwiek inna cywilizacja. Od pokoleń naród amerykański jest zdecydowanym zwolennikiem żydowskiego dążenia do powrotu do kraju waszych przodków. W historii Żydów zawsze widzieliśmy historię Ameryki. Jest to opowieść o eksodusie, przejścia od prześladowań do wolności” – powiedział Pence.

Kresy.pl / The Times of Israel

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz