Blinken nie przejmuje się obiekcjami Turcji wobec Finlandii i Szwecji

Szef dyplomacji USA Antony Blinken wyraził przekonanie, że nic nie stanie na przeszkodzie drodze Finlandii i Szwecji do NATO.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem na temat obaw Ankary dotyczących wejścia Szwecji i Finlandii do NATO i że po niedzielnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych jest przekonany, że można osiągnąć konsensus, zrelacjonował w niedzielę portal telewizji France24.

„Nie chcę opisywać szczegółów rozmowy, którą przeprowadziliśmy z ministrem spraw zagranicznych i w ramach samych sesji NATO, ale mogę powiedzieć tyle: słyszałem prawie wszędzie, bardzo silne poparcie dołączenia [Finlandii i Szwecji] do Sojuszu” – Blinken powiedział dziennikarzom po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie.

W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, który powiedział w niedzielę, że Turcja nie blokuje kandydatur Szwecji i Finlandii do członkostwa i wyraził przekonanie, że rozwieje obawy Ankary.

„Turcja dała jasno do zrozumienia, że jej intencją nie jest blokowanie członkostwa” – powiedział dziennikarzom Stoltenberg. Stwierdził on, że był w kontakcie z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu po tym, jak Ankara stwierdziła, że Szwecja i Finlandia dają schronienie „terrorystom”. Turcja określa w ten sposób zwolenników Patii Pracujących Kurdystanu (PKK) operującej w tym państwie oraz Partii Jedności Demokratycznej (PYD) w Syrii, powiązanej z PKK.

Prezydent Turcji Recept Tayyip Erdogan przekazał w sobotę, że nie jest możliwe, aby Turcja poparła plany Szwecji i Finlandii, które chcą przystąpić do NATO. Jak stwierdził, kraje nordyckie są „domem dla wielu organizacji terrorystycznych”.

Irytację z powodu takiego stanowiska Turcji wyraziła już minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Władze Finlandii oficjalnie zapowiedziały już, że będą się ubiegać o członkostwo w NATO.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz