Po śmiertelnym postrzeleniu mieszkańca Minneapolis przez agentów federalnych władze miasta wystąpiły o wsparcie Gwardii Narodowej Minnesoty. Decyzja ma związek z przeciążeniem lokalnych służb i napiętą sytuacją w dzielnicach objętych działaniami federalnymi.
Władze Minneapolis zwróciły się do gubernatora Minnesoty Tima Walza z formalnym wnioskiem o skierowanie Gwardii Narodowej do wsparcia lokalnych służb porządkowych. Decyzję podjęto na rekomendację komendanta policji miasta oraz „w trosce o bezpieczeństwo publiczne”, w związku z ograniczonymi zasobami miejscowych organów ścigania.
Jak poinformował burmistrz Minneapolis Jacob Frey, lokalne służby są obecnie znacząco obciążone z powodu zakłóceń porządku publicznego, które towarzyszą działaniom tysięcy federalnych agentów imigracyjnych operujących w różnych częściach miasta. Wsparcie Gwardii Narodowej ma pomóc w zabezpieczeniu kluczowych rejonów oraz wzmocnić zdolności reagowania policji i służb ratunkowych.
Zobacz też: Kolejny obywatel USA zastrzelony przez funkcjonariusza w czasie protestów ulicznych [+VIDEO]
Bezpośrednim impulsem do podjęcia decyzji była śmiertelna strzelanina, do której doszło w sobotni poranek w rejonie skrzyżowania 26. Ulicy i Nicollet Avenue. Według władz miasta, mieszkaniec Minneapolis został tam zastrzelony przez agentów federalnych. Wokół miejsca zdarzenia skoncentrowano dodatkowe siły w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz kontroli sytuacji.
Żołnierze Gwardii Narodowej Minnesoty zostali skierowani do pomocy przy zabezpieczeniu obszaru zdarzenia, a także do innych punktów w mieście, w zależności od potrzeb. Mają oni nosić jaskrawe, odblaskowe kamizelki, aby jednoznacznie odróżniać się od funkcjonariuszy innych formacji. Podkreślono, że ich działania będą prowadzone w ścisłej współpracy z policjantami z Minneapolis.
Władze miasta zaznaczyły, że rozmieszczenie Gwardii Narodowej nastąpiło wyłącznie na wniosek lokalnych władz i nie jest związane z żadnymi działaniami rządu federalnego. Równolegle Biuro Szeryfa Hrabstwa Hennepin poinformowało o wystąpieniu o wsparcie Gwardii przy zabezpieczeniu federalnego budynku B.H. Whipple’a, gdzie brakuje funkcjonariuszy do obsadzenia dyżurów.
W związku z sytuacją policja wprowadziła tymczasowy kordon drogowy w pobliżu miejsca strzelaniny. Ruch pojazdów, z wyjątkiem mieszkańców, został ograniczony na obszarze pomiędzy Franklin Avenue a 28. Ulicą oraz od Pillsbury Avenue do autostrady 35W.
Kresy.pl/minneapolismn.gov































