Zwrot Putina w kierunku Azji

Putin prze na wschód z powodu pogłębiającego się kryzysu strefy euro. Eksport surowców do Chin, Indii i Azji Południowo-Wschodniej może okazać się żywotnie istotny dla gospodarki, która dotychczas zorientowana była na dostawy surowców energetycznych do Europy.

Program określony przez Putina na szczycie APEC jest odważny, ale nierealistyczny – pisze komentator The Wall Street Journal. Zawiera on niedookreślone wezwania do ochrony „bezpieczeństwa spożywczego” i rozmyte oświadczenia o stałym wzroście, integracji transportowej i wymianie oświatowej. “Putin wykorzystał spotkanie w Władywostoku jako pretekstu dla umocnienia wpływów Rosji na jej własnych Dalekim Wschodzie i w Azji w ogóle” – zaznacza autor artykułu Michael Auslin.

Putin prze na wschód z powodu pogłębiającego się kryzysu strefy euro. Eksport surowców do Chin, Indii i Azji Południowo-Wschodniej może okazać się żywotnie istotny dla gospodarki, która dotychczas zorientowana była na dostawy surowców energetycznych do Europy. Problem polega na tym, że poprzednie kroki Putina nie wzbudzają dziś zaufania – podkreśla autor. Około dziesięć lat ekonomicznych zaniedbań doprowadziło do tego, że rosyjski Daleki Wschód stał się jednym z najbiedniejszych regionów kraju. Moskwa powinna przyczyniać się do rozwoju przedsiębiorczości w regionie urynkawiając całą rosyjską gospodarkę. Ale to wymagałoby budowy demokracji i ochrony praw człowieka, w czym Putin nie jest zainteresowany.

Putin rozumie, że przy braku agresywnej polityki Moskwy Chiny zaczną grać dominującą rolę na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Właśnie ten czynnik zmusza go do zwrotu w kierunku Azji. Dlatego proponuje wykorzystanie terytorium Rosji jako strefy tranzytowej między Europą a Azją. Władywostok jest doskonale umiejscowiony do tego, by stać się głównym punktem w transporcie morskim w kierunku Europy, o ile arktyczne lody będą nadal tajać. Później Putin będzie chciał wykorzystać to jak pretekstu dla umocnienia własnego bezpieczeństwa w regionie poprzez rozmieszczenia sił wojskowych wzdłuż liczących tysiące mil arterii transportowych.

Stany Zjednoczone stoją przed trudnym wyborem, ale trzeba przyznać, że działania Putina otwierają im pewne możliwości. Waszyngton i Moskwa są zaniepokojone tymi samymi problemami występującymi w Azji i mogą nawiązać współpracę w kwestii bezpieczeństwa morskiego i handlu. “Administracja Obamy próbowała urzeczywistnić pełny „reset” stosunków z Rosją w tak ważnych kwestiach jak rozbrojenie, ale poniosła niepowodzenie. Jeżeli zechce spróbować jeszcze raz, to trzeba uświadomić sobie i wykorzystać przynajmniej te ograniczone – ale istniejące – wspólne interesy ” – kończy autor.

źródło: “The Wall Street Journal”

[link=http://online.wsj.com/article/SB10000872396390443921504577643061299753278.html#articleTabs%3Darticle]

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply