Lider w dystrybucji alkoholu wśród dzieci i w społecznym przyzwoleniu na korupcję. Prawie ostatni kraj w rankingu wolności gospodarczej. Tak przedstawia się Ukraina w międzynarodowych, niezależnych rankingach.

Miniony rok tradycyjnie różnie oceniany jest przez zwolenników i przeciwników obecnego rządu. Niektórzy widzą systemowe reformy, inni – nepotyzm i dyktaturę. Każdy ma swoje argumenty, zasługujące na uwagę. My proponujemy zobaczyć taką, jaką Ukraina weszła w 2013 rok z punktu widzenia rankingów przedstawionych przez wiarygodne organizacje międzynarodowe.

1. Być może nie jedyny ranking w którym Ukrainie udało się poprawić swój wskaźnik – to ranking korzystnego otoczenia biznesowego Doing Business-2013, który każdego roku przeprowadza Ogólnoświatowy bank i Międzynarodowa finansowa korporacja (IFC). Ukraina poprawiła swój wynik o 15 pozycji i przesunęła się z 152-go (gdzie „spadła” w zeszłym roku ze 145-go miejsca) na 137 miejsce. Przeprowadzający ranking poinformowali, że Ukraina „wykazała znaczącą poprawę w ułatwieniu prowadzenia biznesu w ostatnim roku” i właśnie to dało jej możliwość zająć pierwsze miejsce w swoim regionie (Europy Wschodniej i Azji Centralnej).

2. 71-sze miejsce spośród 144-ech kraj otrzymał w rankingu rozwijających się państw świata tradycyjnie przeprowadzonym przez londyńskie Legatum Institute. Przed Ukrainą uplasowała się – Botswana, Kolumbia, Paragwaj, a za nią – Peru, Maroko i RPA. Pozycje lidera w rankingu tradycyjnie zajęły: Norwegia, Dania i Szwecja. W pierwszej dziesiątce nie znalazło się USA, zajęło tylko 12 miejsce. W danym rankingu branych jest pod uwagę 8 parametrów: siła gospodarki, klimat biznesowy, efektywność zarządzenia, system edukacji, poziom ochrony zdrowia, bezpieczeństwo, praworządność, wolność osobista, kapitał społeczny.

3. W rankingu Heritage Foundation wolnej gospodarkiw zeszłym roku Ukraina była najgorsza wśród państw europejskich, plasując się na 163-ej pozycji ze 179. Ukraińską gospodarkę na równi z białoruską, irańską i liberyjską zaliczyli do kategorii represyjnych.

4. 116-te miejsce ze 179-ciu otrzymała Ukraina w rankingu wolności słowaopublikowanym w 2012 roku przez międzynarodową organizację „Reporterzy bez granic”. To lepiej niż w 2010 roku (wtedy była ona na 131-szym miejscu), ale gorzej niż w 2009 (zajmowała 89 pozycję). Jednak zgodnie z corocznym raportem organizacji pozarządowej Freedom House, Ukraina w rankingu wolności prasyspadła z 121-szej pozycji na 130-tą. Przyczyną wg. ekspertów FH była „rosnąca kontrola rządu nad mediami” Liderami obu rankingów tradycyjnie są: Finlandia, Norwegia i Szwecja, listę zamykają: Uzbekistan, Turkmenistan, Korea Północna i Białoruś.

5. Globalna sieć uniwersytetów badawczych „Universitas 21”przypisała Ukraińskiemu Systemowi Szkolnictwa Wyższego 25-tą pozycję w swoim rankingu, w rezultacie czego staliśmy się jedynym państwem z Europy Wschodniej znajdującym się w czołowej 25. Autorzy rankingu zbadali wskaźniki 48 państw, z których Ukrainie udało się wyprzedzić Czechy, Polskę, Słowację, Rosję, Włochy. Do zakresu oceny wchodziła: polityka państwowa w dziedzinie edukacji, jej wpływ i zapewnienie zasobów. Za najlepszy został uznany system edukacji w USA, Szwecji, Kanadzie, Finlandii i Danii.

6. 64-te miejsce wśród 154-ech zajęła Ukraina we wskaźniku równouprawnienia kobiet,opublikowanym przez organizację społeczną Social Watch. Dany wskaźnik mierzy różnicę między możliwościami kobiet i mężczyzn w uzyskaniu wykształcenia, zajęcia stanowisk w sektorach ekonomii, polityki itp. Ranking otwiera Norwegia a zamyka – Afganistan. Ukraina znalazła się między Peru i Belize. W przybliżeniu takie same wyniki uzyskano w podobnym badaniu ONZ. Wg ich danych wskaźnik nierówności płci na Ukrainie wynosi 0,33 co równa się 57-ej pozycji wśród 146 państw. W ONZ uważają, że prawa kobiet na Ukrainie, są znacznie skrępowane praktycznie we wszystkich dziedzinach: rodziny, pracy, polityki.

7. Freedom Housew raporcie „Wolność na świecie”opublikowanym w 2012 roku odniósł Ukrainę do kategorii częściowo wolnego państwa. Wg opinii ekspertów organizacji w kraju zanotowano spadek poziomu demokracji z powodu prześladowań opozycji. Przy czym w 2010 roku Ukraina była jedynym krajem byłego ZSRR oprócz krajów bałtyckich, który był uznany za „wolny”

8. Także w minionym roku Ukraina spadła na 144-tą pozycję ze 174-ech możliwych w rankingu wskaźnika postrzegania korupcji, który każdego roku przeprowadza Transparency International. To najgorszy wskaźnik spośród wszystkich krajów europejskich: Rosja zajmuje 133 miejsce, Białoruś 123-cie. Lepsze wyniki wśród byłych krajów postkomunistycznych uzyskały: Estonia (32 miejsce) Gruzja (51). Listę zamyka Afganistan, Korea Północna i Somalia. A otwiera Francja i Dania – tam korupcja praktycznie nie istnieje.

9. W rankingu Indeksu Światowej Konkurencyjności 2012, opracowanym przez Fundację Efektywnego zarządzania przy wsparciu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), Ukraina zajęła 73-cie miejsce spośród 144-ech państw, podnosząc się o 10 pozycji w porównaniu z zeszłym rokiem. Sąsiadami w rankingu była Słowacja i Urugwaj.

10. Trzecie miejsce zajęła Ukraina w rankingu najbardziej „obojętnych” państw świataw ankiecie przeprowadzonej w ponad 150 krajach od 2009 do 2011 roku przez agencję ds. badania opinii publicznej Gallup. Podzieliliśmy „zaszczytne” trzecie miejsce z Białorusią, Rosją, Kazachstanem, Madagaskarem, Kirgistanem i Nepalem. Najbardziej „obojętnymi „ zostali ogłoszeni mieszkańcy Singapuru zaraz za nimi na drugiej pozycji uplasowali się Gruzini. Najbardziej emocjonalnymi na świecie są Filipińczycy.

11. 78 miejsce z 80-ciu zajęła Ukraina na liście krajów, w których warto byłoby się urodzić, według „The Economist”. Najlepszymi państwami, w których warto było by się urodzić zostały: Szwecja, Australia i Norwegia. W pierwszej dziesiątce uplasowały się także: Szwecja, Dania, Singapur, Nowa Zelandia, Holandia, Kanada i Hongkong. Wg. autorów rankingu wzięto pod uwagę 11 podstawowych czynników, w tym – ocenę osobistego szczęścia obywateli, ocenę dobrobytu i bezpieczeństwa życia, zaufanie do instytucji publicznych, ocenę systemu ochrony zdrowia, przywiązanie do wartości rodzinnych.

12. Ukraina jest w pierwszej piątce państw co do ilości skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Takie dane ogłosił jeden z sędziów ETPC. Wśród liderów znalazły się także: Turcja, Rosja, Rumunia i Polska.

13. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, Ukraina jest liderem pod względem alkoholizmu u dzieci w światowym rankingu państw. W WHO zapewniają, że z sondaży społecznych wynika, że ??ponad 85% dzieci z Ukrainy piło alkohol przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku, a 76% dzieci w tym samym roku spożywało alkoholu więcej niż jeden raz. Znamiennie zgodnie z badaniami, dziewczyny tylko trochę ustępują chłopcom w ilości i częstotliwości picia napojów alkoholowych. Najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród chłopców było piwo a wśród dziewcząt – nisko alkoholowe koktajle.

źródło: Unian.net

tłumaczenie: Aleksandra Myszka

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply