“W przyszłości kraje nadbałtyckie staną się państwami anglojęzycznymi, a za 20 lat będą należeć do jednych z najbogatszych w Europie”- twierdzi szwedzki filozof, futurolog i socjolog Alexander Bard. W wywiadzie dla programu telewizji ETV “Terevisioon”, zapewnił, że Estonię czeka właśnie taka przyszłość, ponieważ te przewidywania budowane są na wystarczająco zrozumiałej teorii.

„Te kraje, które przede wszystkim, inwestują w szerokopasmowe łącze internetowe i wykształcenie, robią dzisiaj to, co robiły państwa w XIX w. czyniąc nakłady na rozbudowę linii kolejowej. W rozwój kolei inwestowały: Ameryka Północna, Japonia oraz Europa Zachodnia. Po latach 50. kraje te były jednymi z najbogatszych na świecie. Zgodnie z tą teorią, skoro państwa nadbałtyckie zajmują pierwsze miejsca pod względem inwestowania w Internet, to w konsekwencji zostaną jednymi z najbogatszych krajów”- podkreśla Bard.

W małych państwach, takich jak Szwecja i Estonia, elita dobrze posługuje się językiem angielskim. Przedstawiciele wyższych warstw społecznych posiadają kontakty z innymi krajami, są wśród nich również znajomi, z którymi rozmawia się w języku angielskim – zauważył socjolog.

„W długoterminowej perspektywie komunikowanie się w językach globalnych i miejscowych będzie priorytetem. Jednakże lepiej być Estończykiem, niż Anglikiem, ponieważ posługując się językiem miejscowym możesz lepiej nawiązywać kontakty ze społecznością miejską, ale w tym samym czasie powinieneś poszerzać swoje horyzonty”- dodał socjolog.

Według Alexandra Barda, jeszcze nie wiemy, jak bardzo rewolucyjne technologie zmieniają znaczenie istnienia człowieka. Przy czym stwierdził, że przejście do wirtualnego świata cyberprzestrzeni jest tak samo dramatyczne, jak przesiedlenie się ludzi ze wsi do miasta, co miało miejsce 100-200 lat temu. Aktualnie socjolog prowadzi badania dot. wpływu Internetu na ludzi.

Alexander Bard przyjechał do Tallina w celu wzięcia udziału w konferencji „Rootsi ariauhind 2012”, która odbyła się 18 października b.r.

Bard jest autorem trzech książek, w tym bestselleru 2000 roku „Netokracja”. Poza tym, kieruje kilkoma międzynarodowymi sieciami społecznymi w Internecie, m.in. „Philosophy” (największe światowe forum skupiające filozofów i futurologów). Na początku lat 90. Bard był znany przede wszystkim jako założyciel i solista popularnej pop-grupy „Army of lovers” oraz autor hitów takich jak: „Sexual revolution”, „Israelism”.

Irina Kirejewa

ERR.Novosti

Tłumaczenie: Karolina Białek

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply