Wszystkie omawiane regiony (a przynajmniej ich zdecydowana większość) były związane z Rzeczpospolitą. Szkoda tylko, że autorzy przewodnika dostrzegli jedynie obecność Polaków na Litwie i Łotwie. Tymczasem mieszkają oni również w Estonii i Obwodzie Kaliningradzkim. Mają swoje organizacje i parafie rzymskokatolickie, działające w Obwodzie Kaliningradzkim w każdym rejonie. Obsługują je księża z Polski, którzy rodakom nigdy nie odmówią pomocy, a nikt od nich lepiej nie zna miejscowych realiów.

Nakładem wydawnictwa PASCAL ukazał się “Praktyczny Przewodnik: Litwa, Łotwa, Estonia i Obwód Kaliningradzki”. Posługując się nim turysta może zwiedzić bez wizy trzy kraje nadbałtyckie, czyli: Litwę, Łotwę i Estonię, a z wizą również do do Rosji – Obwodu Kaliningradzkiego, będącego niegdyś północną częścią Prus Wschodnich. Ta ostatnia uwaga przestanie być aktualna już w najbliższych dniach, przynajmniej dla części mieszkańców województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, bo na dniach ma ruszyć ruch bezwizowy w strefie przygranicznej między nimi a Obwodem kaliningradzkim.
Omawiany przewodnik, co jest rzeczą zrozumiałą, stanowi pracę zbiorową. Napisali go: Adam Dylewski, Medard Masłowski, Bernard Piotrowski, Jarosław Swajdo, Paweł Wójcik. Przewodnik jak we wszystkich tego typu wydawnictwach PASCALA jest zbudowany według tego samego schematu. Zaczynają go „Informacje praktyczne”, z których potencjalny turysta dowie się, kiedy lepiej wybrać się w podróż po tych krajach i czym ją odbyć. Gdzie nabyć mapy i zasięgnąć konkretnej informacji, jak przekroczyć granicę, jakie ze sobą zabrać dokumenty i jak się najkorzystniej ubezpieczyć. W przewodniku turysta znajdzie też adresy polskich placówek dyplomatycznych, w których w trudnej sytuacji może otrzymać on pomoc.
W dziale tym turysta będzie też mógł zapoznać się ze specyfiką podróżowania po Litwie, Łotwie, Estonii i Obwodzie Kaliningradzkim. Każdy z tych potencjalnych celów podnóży ma bowiem swoją specyfikę i nie można ich traktować jako unitarnego regionu. Wgłębiając się dalej w lekturę tej części przewodnika turysta dowie się o bezpieczeństwie w tych krajach, opiece medycznej, noclegach, gastronomii i możliwościach porozumiewania się.
Następne rozdziały przewodnika omawiają kolejno trzy kraje nadbałtyckie i obwód kaliningradzki, choć zwiedzanie regionu niekoniecznie trzeba zaczynać od Litwy. Jadąc samochodem lepiej zacząć od Kaliningradu i jechać następnie wzdłuż wybrzeża Bałtyku do Rygi i Tallina.
Kolejne rozdziały przewodnika w przystępny sposób prezentują kolejne kraje według tego samego schematu. Turysta znajdzie w nim wszystkie podstawowe informacje o danym kraju, jego stolicy i poszczególnych regionach. Informacje te są kompetentne, w miarę aktualne i pozwolą każdemu amatorowi „Pribałtyki” opracować dla siebie optymalny szlak wycieczki. Wybrać się do nich warto, bo mają turyście wiele do zaoferowania. Zamieszczenie przez wydawnictwo kilku kolorowych zdjęć może przekonać każdego, ze wybrać się do tego typu regionu naprawdę warto. Wszystkie omawiane regiony (a przynajmniej ich zdecydowana większość) były związane z Rzeczpospolitą. Szkoda tylko, że autorzy przewodnika dostrzegli jedynie obecność Polaków na Litwie i Łotwie. Tymczasem mieszkają oni również w Estonii i Obwodzie Kaliningradzkim. Mają swoje organizacje i parafie rzymskokatolickie, działające w Obwodzie Kaliningradzkim w każdym rejonie. Obsługują je księża z Polski, którzy rodakom nigdy nie odmówią pomocy, a nikt od nich lepiej nie zna miejscowych realiów. Niepodanie adresów parafii i polskich organizacji jest niestety minusem przewodnika. Ceny hoteli też niestety nie są już w nim aktualne. Zwłaszcza na Litwie, gdzie po nałożeniu przez władze podatku na usługi turystyczne, zdrożały one średnio 30 proc. Mimo tych wad, przewodnik jest kompetentny i warto z niego korzystać. PASCAL to jednak „firma”.
Marek A. Koprowski

Praktyczny Przewodnik, Litwa, Łotwa, Estonia i Obwód Kaliningradzki, autorzy: Adam Dylewski, Medard Masłowski, Bernard Piotrowski, Jarosłąw Swajdo, Paweł Wójcik, Wydawnictwo „Pascal”, Bielsko-Biała 2008.

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply