Z Pascalem do Lwowa

Przewodnik Ilustrowany “Lwów” wydawnictwa “Pascal” jest szczególnie godny polecenia miłośnikom Kresów. Zwłaszcza tym najmłodszym, którzy zaczynają swoją znajomość ze stolicą Galicji, odkrywając jej czar i uroki.

Jak każdy przewodnik „Pascala” także i ten zawiera tzw. pigułkę, czyli skondensowane informacje o grodzie Lwa. Turysta wertując go poznaje historię miasta. Dowiaduje się o jego znaczeniu dla Polski. Może zapoznać się z atrybutami polskiego Lwowa, którego już nie ma, bo wraz z wysiedleniem polskiej ludności przeszedł nieodwołalnie do historii. Z lektury następnych stron przewodnika amator lwowskich atrakcji może dowiedzieć się o architekturze i rozwoju przestrzennym miasta w kolejnych okresach historycznych.

Ważną częścią przewodnika są informacje praktyczne. Turysta poznaje z niego nie tylko jak dotrzeć do tego miasta, ale jak zrobić to najtaniej, co dla ucznia i studenta ma znaczenie. Przewodnik informuje również, jak najtaniej we Lwowie zanocować, bez konieczności korzystania z hoteli, których większość jest niestety droga. Autorzy przewodnika zapoznają też czytelnika z lwowskimi barami, restauracjami, kawiarniami i pubami, a także z możliwościami rozrywki. Ważną choć krótką częścią przewodnika jest informator z adresami: księgarń, antykwariatów, banków, stacji benzynowych, szpitali oraz co tez nie jest bez znaczenia toalet publicznych. Przybytek ten bowiem ma stosunkowo krótką historię we Lwowie i niżej podpisany pamięta czasy, gdy w okolicach rynku nie było żadnej publicznej ubikacji i po wypiciu piwa trzeba było korzystać z okolicznych bram.

Główną część przewodnika zajmuje oczywiście opis tras, jakie powinien zaliczyć każdy jego miłośnik. Zapraszają one w okolice Rynku, w zachodnią część Starego Miasta, do Cytadeli i okolic, do Parku Stryjskiego , na Wysoki Zamek i na Cmentarz Łyczakowski. Wszystkie trasy są przedstawione w sposób bardzo przejrzysty. Zawierają mapki ułatwiające orientację w terenie . Zdjęcia obiektów proponowanych do zwiedzania, a nawet ich fragmenty nie pozwalają się zgubić w terenie każdemu, kto do niego zajrzy. Dodatkowym atutem każdej z trasy są rubryki „Warto wiedzieć”, w której przystępnym językiem są opisane ciekawostki na niej się znajdujące. Każdy kto zajrzy do tego przewodnika bez trudu dowie się, czego we Lwowie nie wolno przegapić. Szybko zorientuje się, ze aby poznać wszystkie „smaki” tego miasta, trzeba w nim pobyć kilka dni. Za dwa, trzy dni Lwowa po prostu zobaczyć się nie da.

Lwów, co zasygnalizowali autorzy przewodnika, może służyć jako punkt wypadowy zarówno na najbliższą okolicę, Galicję Wschodnią, jak i na całą Ukrainę. Lwów posiada dobre skomunikowanie z całą Ukrainą i pociągiem sypialnym można dojechać z niego na Krym, do Kijowa, Charkowa, czy Doniecka. Autobusem zaś można dostać się np. do Kamieńca Podolskiego, Czortkowa, czy Zaleszczyk.

W omawianym przewodniku autorzy nie idą co prawda tak daleko, ale zapraszają do odwiedzenia z nim kilku magicznych miejsc, takich jak Żółkiew, Drohobycz, Brzeżany, Podhorce, Olesko, Krzemieniec i Zbaraż. Te dwie ostatnie miejscowości od Lwowa leżą w sporej odległości, nadają się raczej na odrębną wycieczkę, ale pozostałe są blisko Lwowa. Żółkiew niemal tu ż za jego opłotkami. Podobnie Olesko i Podhorce i Drohobycz. Łatwo się do nich dostać, by podziwiać ślady, jakie na najbliższych nam Kresach pozostawiła Rzeczpospolita, rody Żółkiewskich i Sobieskich.

Marek A. Koprowski

Lwów, Przewodnik Ilustrowany, autor Jacek Tokarski, aktualizacja Oleg Aleksejczuk, projekt i opracowanie geograficzne Jacek Bronowski, zdjęcia M. J. Bronowscy, Michał Jurecki, Katia Łoza, Jacek Tokarski, Radosław Wiśnicki, Wojtek Wójcich, projekt okładki Marek Klimek, Wydawnictwo „Pascal”, Bielsko Biała 2007,s. 279.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply