Znowu Weweli

JEST: niedziela 26 IX 2010
BYŁA: niedziela 26IX 1621

Śmierć hetmana, a potem szturm turecki powstrzymały kolejną podróż Wewelego do tureckiego obozu, gdzie miał zanieść pisma tyczące się przyszłych rokowań pokojowych. Odpowiednie listy zostały jednak przygotowane jeszcze przed hetmańskim zgonem. Zatem „tym też czasem”, czyli dwudziestego szóstego września, „Weweli już przez Zielińskiego | Odesłan, skąd przyjechał, do obozu swego”.We wziętych przez posła listach żądano albo zakładników, albo też sułtańskiego poręczenia za piśmie, że nasi pełnomocnicy – którzy dyplomatycznie zdolni będą do zawarcia pokoju – powrócą z rozmów cali i zdrowi. Prócz tego wiózł jeszcze Weweli pisma do innych tureckich dygnitarzy, aby skłonić ich do popierania naszej sprawy.

No i ponadto tego dnia „z dział bito do Lisowczyków z małą jednak szkodą”, jak zanotował sam Stanisław Lubomirski.


Jacek Kowalski

Znowu Weweli
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz