Znowu Weweli

JEST: niedziela 26 IX 2010
BYŁA: niedziela 26IX 1621

Śmierć hetmana, a potem szturm turecki powstrzymały kolejną podróż Wewelego do tureckiego obozu, gdzie miał zanieść pisma tyczące się przyszłych rokowań pokojowych. Odpowiednie listy zostały jednak przygotowane jeszcze przed hetmańskim zgonem. Zatem „tym też czasem”, czyli dwudziestego szóstego września, „Weweli już przez Zielińskiego | Odesłan, skąd przyjechał, do obozu swego”.

We wziętych przez posła listach żądano albo zakładników, albo też sułtańskiego poręczenia za piśmie, że nasi pełnomocnicy – którzy dyplomatycznie zdolni będą do zawarcia pokoju – powrócą z rozmów cali i zdrowi. Prócz tego wiózł jeszcze Weweli pisma do innych tureckich dygnitarzy, aby skłonić ich do popierania naszej sprawy.

No i ponadto tego dnia „z dział bito do Lisowczyków z małą jednak szkodą”, jak zanotował sam Stanisław Lubomirski.


Jacek Kowalski
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz