Minister Obrony Łotwy Artis Pabriks zwrócił się listownie do policji bezpieczeństwa, prosząc o ocenę działalności organizacji “Wspólnota Rosyjska na Łotwie”. Według ministra, organizację tę “trzeba zamknąć”.

Gniew Pabriksa wzbudziły mapa oraz artykuł znajdujące się na stronie internetowej „Wspólnoty Rosjan na Łotwie”. Ukazują one wg niego „antypaństwowość, radykalny nacjonalizm rosyjski, silny rewanżyzm i ukryty antysemityzm”.

Do pisma Ministerstwa Obrony Łotwy dołączono egzemplarz mapy, przygotowany do druku w jednej z drukarni w Rydze w nakładzie 2000 egzemplarzy, którego nazwa brzmi: „Mapa Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na Łotwie – 490 pomników i wojennych pochówków”.

Pretensje Pabriksa nie dotyczą mapy czy wyglądu pomników, lecz dołączonego do niej artykułu, który wg ministra podsyca wrogość między narodami:

W tekście Europa utożsamiana jest z nazizmem i faszyzmem, a Łotwa postrzegana jako terytorium należące do Rosji, a nie do Europy. Partyzanci łotewscy zostali nazwani niedobitkami nazistów. Podkreśla się cierpienia wojenne narodu rosyjskiego, a Żydów wymienienia się na samym końcu. Łotewskie ziemie uważa się za podlegające Rosji od czasów starożytności. Kiedy wszedłem na stronę owej organizacji, to mi – dyplomowanemu historykowi – włosy stanęły dęba, bo prawie wszystko tam jest fałszerstwem, poczynając od Liwonii i wojny krzyżackiej, nie mówiąc już o nowszej historii.

Dla przykładu, żołnierze armii łotewskiej z czasów wojen o niepodległość nazwani zostali separatystami, a wojskom Pawła Bermonta oddaje się cześć. Jeśli chodzi o prawo Rosjan do życia w krajach bałtyckich, napisane jest, że nie patrząc na czasy i sukcesy wrogów, Rosja zawsze wygrywa i prędzej czy później ustala status quo. Jak to rozumieć? Takie teksty rzucają cień na Rosjan zamieszkujących Łotwę“.

Studiując mapę, można natknąć się na takie teksty jak: „żołnierze, nad którymi pastwili się europejscy najeźdźcy”, „nie było łatwo europejskim okupantom”, „europejscy ciemiężcy”, „w europejskich gettach znęcano się nad ludźmi”, „ofiary wyszukanego europejskiego systemu”.

Mapa, między innymi, została przygotowana przy poparciu ambasady rosyjskiej na Łotwie; przewidziano też jej bezpłatne rozpowszechnianie. Autorem mapy i tekstu jest Aleksandr Rżawin, 35-letni informatyk, członek zarządu organizacji „Wspólnota Rosyjska na Łotwie”. Rżawin był zdumiony, że we wniosku widnieje jeszcze niewydrukowana mapa. Mężczyzna, ukończywszy Wyższą Szkołę Ekonomii i Kultury, mówi po łotewsku, lecz łatwiej mu rozmawiać w swym ojczystym języku. W zasadzie starał się bronić swoich poglądów i nie widzi w nich niczego niezgodnego z prawem, czy antypaństwowego. Rżawin uważa, iż faszyzm był zjawiskiem ogólno-europejskim, gdyż przeciwko Związkowi Radzieckiemu walczyła cała Europa, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. Łotewską armię autor nazwał separatystyczną, z racji tego, iż walczyła ona o odseparowanie Łotwy od Rosji. Ludzi, którzy po wojnie walczyli z władzami sowieckimi, autentycznie uważa on za nazistów.

Przewodnicząca ruchu „Wspólnota Rosyjska w Łotwie”, Tatiana Faworskaja, również jest zdziwiona. Nie z powodu mapy, o której przygotowaniu nie ma pojęcia, tylko z powodu pretensji do artykułu. W tekście nie zauważyła nic złego. Faworskaja, która nie jest specjalistką od historii i wojen, wierzy Rżawinowi, jako specjaliście. “Specjalista” ów twierdzi, że w napisanym przez niego artykule odzwierciedlona została „ogólna koncepcja” organizacji.

* * *

Organizacja “Wspólnota Rosyjska na Łotwie” została założona w 1995 roku. Na stronie internetowej russkie.org.lv, gdzie mówi się o dorobku i poglądach organizacji, w rozdziale “Pamiętamy wszystkich, pamiętamy wszystko” znajduje się następujący wstęp: “W ciągu minionych 800 lat ziemia, która obecnie należy do Unii Europejskiej i zwie się Republiką Łotwy, nie raz była miejscem ciężkich bojów, w których głównie przeciwstawiano się Rosji i Europie. Brzegi Zachodniej Dźwiny i Morza Bałtyckiego są zlane rosyjską krwią.”

Artis Drezins

Źródło: Diena.lv

Tłumaczenie z rosyjskiego za portalem Inosmi.ru:

Agnieszka Mauch

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply