VIII Festyn Kultury Polskiej “Znad Issy”

4-6 czerwca na Litwie w ramach Dni Kultury Polskiej odbył się VIII Festyn Kultury Polskiej “Znad Issy” zorganizowany przez Stowarzyszenie Polaków Kiejdan, Oddział ZPL “Lauda”. Imprezy Festynu odbyły się w Kiejdanach, Wędziagole i Wilnie.

W Festynie uczestniczyły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta (kier. Adam Wolański) z mażoretkami (kier. Anna Szutko) z Wasilkowa, Orkiestra Dęta COKiS (kier. Krzysztof Witkowski) z Ciechanowca, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca “Wigryna” (kier. Karol Danowski) z Suwałk, kapele “Cajmery” (kier. Janusz Rak) z Niebylca i “Kapela Wójta Tycznera” (kier. Zbigniew Sztaba) z Tyczyna, chór ,,Ojczyzna” (kier. Ryszard Zabłotny) z Węgorzewa, zespół ludowy “Tyczyniacy” (kier. Izabela Domino) z Tyczyna, zespół “Ancyjas” (kier. Anna Szafranowska) z Suwałk, “Wiarusy” (kier. Piotr Gąsowski) ze Starachowic, “Ale Babki” (kier. Aleksandra Żuk) z Niemieża, “Tumielanka” (kier. Swietłana Mikeliauskaite) z Wisagini, “Issa” (kier. Waleria Wansewicz) z Kiejdan, Zespół Pieśni i Tańca: “Kotwica” (kier. Alina Pacowska) z Kowna, Zespół Tańca “Ainiai” (kier. Regina Matuliene) z Akademii, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Staszowskiej i II Kompania Artylerii Księstwa Warszawskiego (kier. kasztelan Paweł Ciepiela) ze Staszowa oraz Sylwester Babina – śpiewak, muzykujący amator, kompozytor, talent wokalny i instrumentalny z Wasilkowa, który prezentował piosenki ku pamięci ks. Jerzego Popiełuszki.

Festyn rozpoczęto Mszą Św. w kościele Św. Józefa, odprawioną przez ks. Dariusza Stańczyka. Później odbył się przemarsz zespołów starówką kiejdańską, pokazy walk Chorągwi Rycerstwa Ziemi Staszowskiej, strzały armatnie II Kompanii Artylerii Księstwa Warszawskiego i występy orkiestr na Placu Wielkiego Rynku, koncert zespołu “Wiarusy” w Gimnazjum “Jasne”, z którym Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, prezentowany przez dyrektora Oddziału Kształcenia Zawodowego w Starachowicach Jacka Pawlińskiego zawarł umowę o współpracy.

W sobotę po południu Orkiestry Dęte z Wasilkowa i Ciechanowca wystąpiły przed Samorządem Kiejdan i na przemian z kapelami – przed Centrum Kultury. W sali Centrum Kultury otwarto wystawę fotografa – poety Macieja Kupczyńskiego z Czerwonego Dworu “W Puszczy Boreckiej”, po czym rozpoczął się koncert galowy VIII Festynu Kultury Polskiej “Znad Issy”.

Na uroczystości do Kiejdan m.in. przybyli: Kierownik Działu Konsularnego Ambasady RP Stanisław Kargul z Rodziną, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko, dyrektor administracji samorządu rejonu kiejdańskiego Owidijus Kacziulis, sekretarz Gminy w Niebylcu dr. Antoni Chuchla z małżonką, wieloletnia dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, prezes Fundacji “Dziedzictwo Nasze” Barbara Grąziewicz-Chludzińska, prezes Koła Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” w Węgorzewie Zofia Rycharska, autor wystawy fotografii “W Puszczy Boreckiej” Maciej Kupczyński z Czerwonego Dworu, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu Wiktor Bochenek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie Zofia Matys, dyrektor Banku Spółdzielczego w Niebylcu Marian Ostrowicz z małżonką, dyrektor Oddziału Kształcenia Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach Jacek Pawlica, dyrektor Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie Barbara Borkowska, członek Rady ZPL, prezes Oddziału ZPL w Kownie Franciszka Abramowicz, członek Rady ZPL, prezes Oddziału ZPL w Wisagini Zygfryd Binkiewicz, prezes Oddziału ZPL w Wędziagole Ryszard Jankowski, prezes Koła ZPL w Szawlach Wiktor Zarzecki z małżonką, prezes Koła ZPL w Poniewieżu Irena Romanowska, grupa z Juchnowca pod przewodnictwem Haliny Sobolewskiej Wildner, mieszkańcy Kiejdan i okolic.

Zebranych powitała prezes Stowarzyszenia Polaków Kiejdan, Oddziału ZPL “Lauda” Irena Duchowska. Kierownik Działu Konsularnego Ambasady R P Stanisław Kargul wręczył Karty Polaka dla Janiny Wintiene i Krystyny Sapożnikowej z Kiejdan. Gości Festynu powitali burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko i dyrektor administracji samorządu rejonu kiejdańskiego Owidijus Kacziulis, którzy omówili tez możliwość podpisania umowy o współpracy. Goście mieli możliwość podziwiać piękno starówki kiejdańskiej, zwiedzić Mauzoleum Radziwiłłów, kolebkę powstania 1863 roku i chroniące pamięć O. Stanisława – Podbrzeż, Górę Krzyży pod Szawlami.

W sobotę z rana uroczystości VIII Festynu Kultury Polskiej “Znad Issy” po raz pierwszy zawitały do Wędziagoły. Wystąpiło tu jedenaście zespołów: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z mażoretkami z Wasilkowa, Orkiestra Dęta COKiS z Ciechanowca, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca “Wigryna” i “Ancyjas” z Suwałk, chór ,,Ojczyzna” z Węgorzewa, “Wiarusy” ze Starachowic, “Ale Babki” z Niemieża, “Tumielanka” z Wisagini, ,,Issa” z Kiejdan, Rycerze ze Staszowa i Sylwester Babina z Wasilkowa. Uroczystości w Wędziagole rozpoczęły się uczczeniem pamięci dziadka Czesława Miłosza – Artura. Na cmentarzu po zapaleniu zniczy i odśpiewaniu Roty prezes Wędziagolskiego Oddziału ZPL Ryszard Jankowski opowiedział zebranym o historii Wędziagoły, ludziach pochowanych na przykościelnym cmentarzu, zaprezentował, wydany przez siebie, kalendarz, poświęcony setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza, przypadająca w przyszłym roku. Później uroczystym pochodem przez miasteczko goście udali sie do Centrum Kultury, w którym odbył się koncert zespołów prowadzony przez Irenę Duchowską, występy zespołów, przeplatającą swoimi strofami. Koncert zakończył się wierszem Jadwigi Gojlewicz “Żałoba” o tragedii Katynskiej przeczytanym przez wnuczkę Ernestę. W uroczystościach w Wędziagole wziął udział również przyjaciel Czesława Miłosza, dyrektor Funduszu Czesława Miłosza prof. Algirdas Awiżienis i Michał Treszczyński z Wileńszczyzny.

W niedzielę goście i uczestnicy Festynu zwiedzali Wilno m. in. z Pawłem Czetyrkowskim, Haliną Kałmyk, Iloną Wielmizową, Władysławem Lisowskim, po południu zebrali się w Domu Kultury Polskiej. Orkiestry grały i mażoretki z Wasilkowa tańczyły przed Domem Kultury Polskiej, po czym rozpoczął się koncert w sali DKP.

Na koncert w Wilnie m. in. przybył I sekretarz Ambasady RP Piotr Wdowiak, który witając przybyłych wręczał kolejne Karty Polaka dla studentów, członków Koła Młodzieży ZPL w Wilnie, należącego do Oddziału “Lauda”. Prezes ZPL, Poseł na Sejm RL Michał Mackiewicz powitał gości i wręczył studentom Krzyże Katyńskie przywiezione przez burmistrza Ciechanowca Mirosława Reczko. Na koncert w Wilnie przybyli również członek ZG ZPL, prezes Wileńskiego Oddziału ZPL Alicja Pietrowicz i prezes Koła Młodzieży w Wilnie, Oddziału ZPL “Lauda” Iwona Kałmyk z mamą Haliną Kałmyk, przyjaciółką, opiekunką i życzliwą pomocnicą Laudańczyków w stolicy. W Wilnie i Kiejdanach koncerty prowadził powszechnie znany i popularny Wincuk (Dominik Kuziniewicz).

Wsród najaktywniejszych organizatorów Dni Kultury Polskiej – VIII Festynu Kultury Polskiej “Znad Issy” byli: Irena, Alina i Paweł Duchowscy, Regina Gutauskiene, Waleria Wansewicz.

VIII Festyn Kultury Polskiej “Znad Issy” odbył sie dzięki wsparciu przez: Senat Rzeczypospolitej Polskiej przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”, Ambasadę RP w Wilnie, Urząd Miejski w Ciechanowcu, Urząd Miejski w Suwałkach, Urząd Miejski w Wasilkowie, Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Starostwo Powiatowe w Węgorzewie, Urząd Gminy w Juchnowcu Kościelnym, Urząd Gminy Niebylec, Fundację “Dziedzictwo Nasze” w Węgorzewie, ZG ZPL, Oddział ZPL rej. Wileńskiego, Samorząd rejonu Wileńskiego, Teresę Tykarską z Warszawy, Janusza Załęskiego z Białegostoku i partnerom, a są to: Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Centrum Kultury w Kiejdanach, Dom Kultury w Wędziagole, Oddział ZPL w Wędziagole z prezesem Ryszardem Jankowskim, dziekan kiejdański ks. Gintaras Puras, ks. Dariusz Stańczyk; mas media: Kurier Wileński, Nasza Gazeta, Głos Kiejdan (Kėdainių garsas), Plac Rynkowy (Rinkos aikštė), Jarmark (Mugė), Telewizja Kraju Kiejdanskiego (Kėdainių krašto televizija), Radio litewskie – audycja polska, Radio “Znad Wilii”, Wilnoteka.

Organizatorzy sa wdzięczni wszystkim, dzięki komu VIII Festyn Kultury Polskiej “Znad Issy” się odbył, jak również widzom za aktywny udział w imprezach.

Irena Duchowska
Prezes Stowarzyszenia Polaków Kiejdanna Litwie
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply