Zbliżenie z Unią Europejską czy członkostwo w Unii Celnej? Połowa Ukraińców popiera podpisanie porozumienia z UE, a druga połowa – zbliżenie z Rosją. To jeden z głównych wniosków wynikających z sondażu DW-Trend.

Za odpisaniem porozumienia w sprawie członkostwa z Unią Europejską (UE), która dąży do utworzenie strefy wolnego handlu opowiedziała się połowa ankietowanych Ukraińców. Tak więc, liczba zwolenników tego porozumienia jest niemal dwukrotnie większa od liczby jego przeciwników (26 proc.).

Na zachodniej Ukrainie i w jej centralnej części 66 procent respondentów chciałoby, żeby kraj w tym roku podpisał porozumienie w sprawie członkostwa. Wskaźnik ten jest znacznie wyższy niż we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, gdzie ludzie są tradycyjnie przyjaźniej nastawieni wobec Rosji. Jednakże i w tych regionach odsetek zwolenników podpisania porozumienia – 39 procent – przewyższa liczbę Ukraińców, którzy opowiedzieli się przeciwko zbliżeniu się z UE (36 proc.).

Są to wyniki badania reprezentacyjnego DW-Trend, przeprowadzonego w lutym 2013 roku przez ukraiński oddział Instytutu Badań Rynku i Opinii Publicznej IFAK na zlecenie “Deutsche Welle”. Podczas badań ankietowanych było 1000 osób w wieku od 18 do 65 lat. Sondaż został przeprowadzony w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców.

Jednak Ukraińcy wątpią w to, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ostatecznie przyjmie kurs na zbliżenie z UE. Zaledwie 16 procent ankietowanych uważa, że Janukowycz zamierza dołożyć wszelkich starań, aby Ukraina już w tym roku była w stanie podpisać umowę stowarzyszeniową z UE.

Wymogi polityczne jakie stawia Unia Europejska Ukrainie – na przykład: reforma sądownictwa i przestrzeganie zasad demokracji, jako warunki podpisania porozumienia popiera 38 procent Ukraińców. Tylko co czwarty nie zgadza się z warunkami UE.

Uczestnicy sondażu podpisanie umowy stowarzyszeniowej, w pierwszej kolejności wiążą z korzyściami ekonomicznymi. Jedna trzecia respondentów ma nadzieję na modernizację gospodarki, jedna trzecia – na nowe rynki zbytu dla ukraińskich towarów. 28 procent oczekuje po podpisaniu porozumienia poprawy dobrobytu i tworzenia się nowych miejsc pracy. Na polepszenie się systemu prawnego i wzmocnienie demokracji liczy niemal co czwarty Ukrainiec (22 proc.).

Liczba zwolenników członkostwa Ukrainy w Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu wynosi 50 proc. Ich liczba jest tak samo duża, jak i liczba zwolenników podpisania porozumienia w sprawie członkowstwa z Unią Europejską. Zgodnie z przewidywaniami liczba ankietowanych, która poparła przystąpienie kraju do Unii Celnej we wschodniej
i południowo-wschodniej Ukrainie była wyższa (62 procent), niż na zachodzie. Tam odsetek zwolenników i przeciwników takiej unii wyniósł po 35 procent.

Od członkostwa w Unii Celnej Ukraińcy w pierwszej kolejności oczekują korzyści ekonomicznych. 42 procent badanych wierzy, że przyłączenie się do Unii Celnej pomoże znaleźć nowe rynki zbytu dla towarów ukraińskich, a także przyczyni się do zwiększenia dobrobytu i liczby nowych miejsc pracy. Uważa tak 35 procent ankietowanych. W tym przypadku Ukraińcy oczekują więcej od członkostwa w Unii Celnej, niż od zbliżenia z UE. Jednak, zaledwie 24 procent Ukraińców jest zdania, że przystąpienie do Unii Celnej pomoże w modernizacji gospodarki.

Według Ukraińców członkostwo w Unii Celnej będzie miało niewielki wpływ na sytuację polityczną w ich kraju. Tylko siedem procent sądzi, że zbliżenie z Rosją wpłynie na umocnienie demokracji i poprawę funkcjonowania sądownictwa na Ukrainie.

„Deutsche Welle”, Niemcy

Tłumaczenie: Aleksandra Bożyk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply