SZCZODRY WIECZÓR czyli gawęda kolędowo-adwentowa nr 10

„Hojże ino” jest kolędą – zaryzykuję to słowo, dość już oklepane – „magiczną”. Tymczasem niedawno odkryłem, że kolęda ta w dotychczasowych wykonaniach i odsłuchaniach jest niepełną.

Oświadczenie wstępne: w adwencie śpiewamy adwentowo, ale do kolęd się gotujemy. Co czyni autor, zapodając zawczasu płytkę swą właśnie wydaną, której można posłuchać we fragmentach [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=159&Itemid=87] którą można zakupić [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=128&Itemid=79] albo samemu pośpiewać ze śpiewnika staropolskawego, darmowo do wzięcia w pdf-ie [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=49&Itemid=73]

– – – – – – – – – – – – – –

Schiller w swojej „Pastorałce”, a znacznie później „Arka Noego” odgrzali kolędkę „Hojże ino, dana dyna | Narodził się Bóg dziecina”, w której „anioł pański kuranciki wycina”. Pamiętam te kolędę z płyty nagranej i wydanej za PRL-u. Do tej pory śni mi się ta płyta, ale chyba nie mam już jej, niestety. No, może z czasem odnajdę ją w stosie płyt niegdyś wyniesionych z mieszkania i głęboko schowanych. Ale pamiętam, jak wyglądała okładka i jak pachniał czarny krążek.

A także przypominam sobie, jakie sceny towarzyszyły słuchaniu: wigilijne krzątanie się mojej babci i moich rodziców, przyjazd Dziadka i pierwsza gwiazdka, która dawno już zabłysła, ale my spóźnialiśmy się – jak to zwykle Kowalscy – z wigilią, więc miałem czas włączyć Schillerowe historie o Narodzeniu Pańskim.

„Hojże ino” jest kolędą – zaryzykuję to słowo, dość już oklepane – „magiczną”. Tymczasem niedawno odkryłem, że kolęda ta w dotychczasowych wykonaniach i odsłuchaniach jest niepełną. W odnośnym tomie Kolberga, który zawiera jej zapis, jest bowiem jeszcze wstęp. Wstęp też „magiczny”, niegdyś gregoriańsko-łaciński, tylko że w Kolbergu przełożony na polski. Idealny na wigilię właśnie, która jest „szczodrym wieczorem”. Skądinąd piękne sformułowanie:

SZCZODRY WIECZÓR

1.Szczodry wieczór, dobry wieczór, + Królu Niebieski daj nam dzisiaj szczodry wieczór.

2.Temu Królowi, Zbawicielowi, + trzej królowie złoto, mirrę, kadzidło ofiarowali.

3.Złoto króla, kadzidło kapłana, + a mirra, a mirra znaczyła mękę Pana.

4.Dziękujmy wszyscy Panu Bogu naszemu, + który przez swoje cne narodzenie + nas wszystkich z mocy szatańskiej wyswobodził.

5.Jemu cześć śpiewajmy, Jemu cześć, chwałę dajmy! + Chwała Bogu naszemu. Amen.

***

1.Gore gwiazda Jezusowi w obłoku + Józef stary z Panienecką przy boku.

+Hojże ino dana dyna, + narodził się Bóg dziecina w Betlejem.

2.Już Maryja Jezulińka powiła, + Stąd pociecha dla człowieka jest miła.

+Hojże...

3.Pastuskowie podarunki przywieźli, + w koło sopkę o północy oblegli.

+Hojże...

4.Anioł Pański kuranciki wycina, + stąd pociecha dla człowieka jedyna.

+Hojże...

Jacek Kowalski

– – – – – – – – –

W załączeniu – empetrójka „wstępu” do kolędy „Hojże ino”, wedle notacji Oskara Kolberga.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz