SZCZODRY WIECZÓR czyli gawęda kolędowo-adwentowa nr 10

„Hojże ino” jest kolędą – zaryzykuję to słowo, dość już oklepane – „magiczną”. Tymczasem niedawno odkryłem, że kolęda ta w dotychczasowych wykonaniach i odsłuchaniach jest niepełną.

Oświadczenie wstępne: w adwencie śpiewamy adwentowo, ale do kolęd się gotujemy. Co czyni autor, zapodając zawczasu płytkę swą właśnie wydaną, której można posłuchać we fragmentach [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=159&Itemid=87] którą można zakupić [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=128&Itemid=79] albo samemu pośpiewać ze śpiewnika staropolskawego, darmowo do wzięcia w pdf-ie [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=49&Itemid=73]– – – – – – – – – – – – – –

Schiller w swojej „Pastorałce”, a znacznie później „Arka Noego” odgrzali kolędkę „Hojże ino, dana dyna | Narodził się Bóg dziecina”, w której „anioł pański kuranciki wycina”. Pamiętam te kolędę z płyty nagranej i wydanej za PRL-u. Do tej pory śni mi się ta płyta, ale chyba nie mam już jej, niestety. No, może z czasem odnajdę ją w stosie płyt niegdyś wyniesionych z mieszkania i głęboko schowanych. Ale pamiętam, jak wyglądała okładka i jak pachniał czarny krążek.

A także przypominam sobie, jakie sceny towarzyszyły słuchaniu: wigilijne krzątanie się mojej babci i moich rodziców, przyjazd Dziadka i pierwsza gwiazdka, która dawno już zabłysła, ale my spóźnialiśmy się – jak to zwykle Kowalscy – z wigilią, więc miałem czas włączyć Schillerowe historie o Narodzeniu Pańskim.

„Hojże ino” jest kolędą – zaryzykuję to słowo, dość już oklepane – „magiczną”. Tymczasem niedawno odkryłem, że kolęda ta w dotychczasowych wykonaniach i odsłuchaniach jest niepełną. W odnośnym tomie Kolberga, który zawiera jej zapis, jest bowiem jeszcze wstęp. Wstęp też „magiczny”, niegdyś gregoriańsko-łaciński, tylko że w Kolbergu przełożony na polski. Idealny na wigilię właśnie, która jest „szczodrym wieczorem”. Skądinąd piękne sformułowanie:

SZCZODRY WIECZÓR

1.Szczodry wieczór, dobry wieczór, + Królu Niebieski daj nam dzisiaj szczodry wieczór.

2.Temu Królowi, Zbawicielowi, + trzej królowie złoto, mirrę, kadzidło ofiarowali.

3.Złoto króla, kadzidło kapłana, + a mirra, a mirra znaczyła mękę Pana.

4.Dziękujmy wszyscy Panu Bogu naszemu, + który przez swoje cne narodzenie + nas wszystkich z mocy szatańskiej wyswobodził.

5.Jemu cześć śpiewajmy, Jemu cześć, chwałę dajmy! + Chwała Bogu naszemu. Amen.

***

1.Gore gwiazda Jezusowi w obłoku + Józef stary z Panienecką przy boku.

+Hojże ino dana dyna, + narodził się Bóg dziecina w Betlejem.

2.Już Maryja Jezulińka powiła, + Stąd pociecha dla człowieka jest miła.

+Hojże...

3.Pastuskowie podarunki przywieźli, + w koło sopkę o północy oblegli.

+Hojże...

4.Anioł Pański kuranciki wycina, + stąd pociecha dla człowieka jedyna.

+Hojże...

Jacek Kowalski

– – – – – – – – –

W załączeniu – empetrójka „wstępu” do kolędy „Hojże ino”, wedle notacji Oskara Kolberga.

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz