Strategicznie samobójczy krok Rosji

Wstąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) to strategicznie samobójczy krok Rosji, przyśpieszający realizację scenariusza dalszej dezintegracji geoekonomicznej i geopolitycznej przestrzeni byłego ZSRS ? o tym, w czasie wirtualnej dyskusji “Rady dla Władymira Putina” odbywającej się na bazie projektu “Centralna Eurazja”, poświęconej współpracy w ramach Szanghajskiej Organizacji współpracy mówił kierownik tego projektu Wladymir Paramanow. Jego wypowiedź opublikowała rosyjska Agencja Informacyjna REGNUM.

Wydaje mi się, że z punktu widzenia dzisiejszych realiów można wziąć pod uwagę trzy podstawowe scenariusze. Scenariusz pierwszy: dalsza dezintegracja geoekonomicznej i geopolitycznej przestrzeni byłego ZSRS (najbardziej prawdopodobny). Scenariusz drugi: formowanie geoekonomicznego bloku pod egidą Chin (póki co mało prawdopodobny, ale możliwy). Scenariusz trzeci: reintegracja geoekonomicznej i geopolitycznej przestrzeni byłego ZSRS (mało prawdopodobny). W związku z tym Rosja, kraje Azji Centralnej i inne państwa postsowieckie muszą trzeźwo ocenić ryzyko i nowe możliwości, jakie przyniesie realizacja każdego z tych scenariuszy oraz w adekwatny sposób zbudować/przebudować swoje strategie rozwoju.

Bo przecież przy realizacji scenariusza drugiego kraje Azji Centralnej i azjatycka część Rosji będą wciągnięte w orbitę geoekonomicznych (a później i geopolitycznych) wpływów Chin oraz otrzymają status surowcowych kolonii i stref buforowych. Pierwsze znamiona świadczące o realizacji bądź oddaleniu realizacji scenariusza drugiego będą widoczne w wypracowanym schemacie stosunków Rosji i jej sojuszników z WNP z Chinami/Szanghajską Organizacja Współpracy (SzOW). Dotąd, aż taki schemat nie istnieje i/lub nie przewiduje się jego wypracowania, albo dotąd aż ten schemat będzie budowany głównie pod dyktando interesów Chin, dopóty dane warianty „współpracy” będą tylko wzmacniać możliwość realizacji scenariusza budowy geoekonomicznego i geopolitycznego bloku pod egidą Chin. Odwrotnie, scenariusz trzeci – reintegracja przestrzeni postsowieckiej pod egidą Rosji – wydaje się najbardziej korzystnym dla Rosji i większości innych krajów z punktu widzenia ich długookresowych interesów państwowych. Jego realizacja zakłada budowę samodzielnego centrum siły na wzór ZSRS i – odpowiednio – aktywnego uczestnictwa w formowaniu nowego porządku światowego. W konsekwencji, jak mi się zdaje, krótko- i średniookresowe perspektywy współdziałania z Chinami, w tym w ramach SzOW, ciągle jeszcze zależą od Rosji w większym stopniu, niż od samych Chin czy innych centrów siły. Rzecz w tym, że tylko przy efektywnym wykorzystaniu w praktyce historycznego doświadczenia, zasobów intelektualnych oraz geoekonomicznego i geopolitycznego potencjału Rosji można będzie zasadniczo zmienić bieg już uruchomionych na ogromnych przestrzeniach Eurazji tendencji odśrodkowych. W związku z tym, sojusznicze kraje Rosji, w pierwszej kolejności środkowoazjatyckie, powinny wszelkimi środkami kierować Rosję na cel realizacji tej w istocie historycznej misji z jej główną orientacją na geoekonomiczną i geopolityczną reintegrację obszaru postsowieckiego. Przecież tylko działając razem kraje byłego ZSRS będą w stanie sformułować i bronić wspólnych interesów strategicznych oraz budować trwałe relacje z innymi centrami siły, wliczając Chiny. Alternatywą wobec tego jest budowanie przez Chiny wybitnie egoistycznych schematów stosunków z Rosją i innymi postsowieckimi republikami, co w rezultacie będzie prowadzić do nasilenia dezintegracyjnych tendencji w Eurazji i – proporcjonalnie – do wzrostu zagrożeń i wyzwań.

Popchnąć Rosję do przeprowadzenia takiej długookresowej strategii ma w swoich zamierzeniach i odbywające się forum eksperckie „Rady dla Władymira Putina”. Jednak na ile głosy ekspertów słyszane są na Kremlu – do tej pory pozostaje zagadką, tak jak w polityce FR, niestety, nie widać kardynalnych zmian. Jednym z dowodów na taki stan rzeczy jest wstąpienie Rosji do WTO – strategicznie samobójczy krok, przyspieszający realizację scenariusza dalszej dezintegracji geoekonomicznej i geopolitycznej przestrzeni byłego ZSRS.

Władymir Paramonow

Agnecja Informacyjna REGNUM

tłum. KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply