To ma być szczytowe osiągnięcie posowieckiej Rosji: w 2014 roku Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Soczi przy rosyjskim paśmie Kaukazu. Jednakże zmienianie dzikich obszarów w światowej klasy centrum sportowe okazuje się poważnym ekologicznym wyzwaniem – prawie wszystko musi być skonstruowane na nowo (od dróg po hotele i wyciągi narciarskie). Urzędnicy rosyjscy przyznają, że ich plan budowy praktycznie całej infrastruktury od podstaw jest ambitny, nawet jak na olimpijskie standardy – pisze dla CNN Matthew Chance.

Efim Bitenew, członek Komitetu Olimpijskiego Soczi 2014 powiedział, że „Celem nie jest zrobienie z Soczi kurortu sportowego, ale miejsca podróży służbowych. Dlatego większość miejsc, które zostaną zbudowane na terenach nadbrzeżnych zostanie później wykorzystane, jako np. centra wystawowe.” Olimpiada będzie miała wpływ na środowisko, ale urzędnicy twierdzą, że starają się go zminimalizować. Do tej pory tory do zjazdów bobslejowych zostały przeniesione, aby ominąć delikatne tereny, na których znajduje się rzadka flora i fauna. Drewno użyte do konstrukcji ma pochodzić ze źródeł nienaruszających równowagi ekologicznej.

Organizatorzy Olimpiady w Soczi mówią, że chcą, aby były to pierwsze Igrzyska, które będą w takim stopniu brały pod uwagę zagrożenia dla środowiska naturalnego. Jednakże, już teraz pojawiają się wątpliwości czy cel ten zostanie osiągnięty. Działacze na rzecz środowiska są coraz bardziej zaniepokojeni niszczeniem nieskazitelnych terenów. Igor Czestin, dyrektor WWF Rosja (Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody w Rosji) powiedział CNN: „Początki były trudne. Przez około dwa lata nie mogliśmy się porozumieć. Myślę jednak, że przez ostatni rok tom się nam udało. Teraz blisko współpracujemy zarówno z prywatnymi inwestorami jak i państwowymi korporacjami.”

Organizatorzy mówią, że chcą, aby ta Olimpiada była najbardziej ekologiczną spośród wszystkich, jakie były organizowane do tej pory. Czy Czestin kupuje ich obietnice?

„Myślę, że zmierzamy w tym kierunku. Udało nam się zagwarantować pewien poziom bezpieczeństwa, jeśli chodzi o przyrodę.”

Do olimpiady pozostaje jeszcze prawie pięć lat, ale już teraz miliardy dolarów wydawane są na urządzenie i przygotowanie niezapomnianych Zimowych Igrzysk. Niezapomnianych oczywiście ze względu na osiągnięcia sportowe a nie wpływ, jaki Olimpiada może mieć na delikatne środowisko tego regionu.

Źródło: CNN

http://www.cnn.com/2009/WORLD/europe/12/11/winter.olympics.russia.2014/index.html?iref=allsearch

Oprac. i tłum.: Kamila Pyrek

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz