Przedstawiamy raport z zadania Paczka na Boże Narodzenie dla żołnierzy AK na Białorusi, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Odra-Niemen z Wrocławia, we współpracy ze Stowarzyszeniem Żołnierzy AK na Białorusi. Portal Kresy.pl był patronem medialnym akcji.

1. Informacje Ogólne – Dane Liczbowe

Po wspaniałym odzewie na apel o pomoc świąteczną dla polskich kombatantów na Białorusi podczas akcji Wielkanocnej, Zarząd Stowarzyszenia postanowił ponowić projekt na czas Świąt Bożego Narodzenia. Projekt udał się znakomicie o czym świadczą poniższe dane:

Paczka na Boże Narodzenie dla żołnierzy AK na Białorusi– otrzymaliśmy 2.110,74 kg darów, od 171 darczyńców. Paczki przychodziły pocztą, przesyłkami kurierskimi oraz były przynoszone osobiście, lub były odbierane przez członków Stowarzyszenia z różnych miejsc Polski. Otrzymaliśmy przesyłki zarówno krajowe (teren całego kraju) ale również z zagranicy (m.in. Niemcy, Dania, Norwegia, Irlandia, USA).

Od 253 darczyńców otrzymaliśmy wpłaty finansowe na łączną kwotę 44.360,58 PLN.

Dzięki wpłatom i darom każdemu kombatantowi przekazaliśmy 20-kilogramową paczkę. W trakcie zadania okazało się, że do stowarzyszenia AK na Białorusi należy 90 członków a nie jak informowaliśmy 80 osób (10 dodatkowych osób pochodzi z rejonu brzeskiego). Przygotowaliśmy zatem 90 świątecznych darów. Przekazaliśmy także żołnierzom AK na Białorusi ponad 300 kartek świątecznych z pięknymi życzeniami.

Dzięki sponsorowi – STOWARZYSZENIU NASZ WODZISŁAW – dary zostały zapakowane w otrzymane kartony z napisami dotyczącymi naszej akcji.

Oprócz paczek świątecznych przekazaliśmy pani Prezes Stowarzyszenia AK na Białorusi kilkanaście kartonów z odzieżą oraz pojedynczymi artykułami spożywczymi do rozdysponowania najbardziej potrzebującym.

Przy organizacji zadania brała udział grupa około 35 wolontariuszy. W całej Polsce organizowano na swoim terenie zbiórkę darów. Taką akcję prowadziło kilka osób prywatnych, 10 szkół, 10 organizacji, firm (w tym 2 zagraniczne), instytucji publicznych.

2. Stowarzyszenie Żołnierzy AK na Białorusi – opis grupy odbiorców

Osoby objęte akcją pomocy to byli żołnierze Polski Podziemnej (głównie Armii Krajowej i WiN-u). Ich losy były dość podobne (choć oczywiście różniły się szczegółami). Część z nich walczyła jeszcze w wojnie obronnej 1939 roku (jest wśród nich np. obrońca Grodna). Pozostali wstąpili do ZWZ, AK, WiN lub innych organizacji niepodległościowych w latach wojny lub zaraz po wojnie. Wszyscy z nich to osoby przed wojną zamieszkujące tereny kresów wschodnich. Część z nich po wojnie zdecydowała się zostać na ojcowiźnie (nie wierząc w trwałość władzy radzieckiej). Zdecydowana większość nadal walczyła – co dla znacznej części z nich zakończyło się wieloletnimi wyrokami łagrów. Po powrocie z łagrów możliwości repatriacji do Polski nie było. Pozostali więc na Białorusi – przez wiele lat żyjąc z piętnem „bandytów”, co wiązało się z możliwością pozyskania jedynie najgorszej pracy (w kołchozach).

Stowarzyszenie Żołnierzy AK na Białorusi nie jest legalną organizacją w świetle prawa białoruskiego. Działa nieformalnie – przy Związku Polaków na Białorusi (również nielegalnym). Polscy kombatanci AK na Białorusi nie są objęci świadczeniami kombatanckimi.

Na Białorusi w chwili rozpoczęcia akcji mieszkało 90 byłych żołnierzy AK. Byli to kombatanci z terenów:

– rejon grodzieński – 22 osoby,

– rejon lidzki – 18 osób,

– rejon szczuczyński – 11 osób,

– rejon brzeski – 10 osób,

– rejon werenowski – 8 osób,

– rejon mostowski – 6 osób,

– rejon smorgoński – 4 osoby,

– rejon oszmiański – 3 osoby,

– rejon nowogródzki – 2 osoby,

– rejon zdzięciolski (dziatłowski) – 2 osoby,

– rejon wołkowyski – 2 osoby,

– rejon zelwieński – 1 osoba,

– rejon witebski – 1 osoba.

Obecny ich stan nie jest najlepszy – zarówno w warstwie zdrowotnej, jak również w aspekcie materialnym. Stan zdrowia większości z tych osób jest poważny – wiąże się to zarówno z wiekiem, jak i z sytuacją materialną, niepozwalającą na profesjonalną opiekę medyczną (sanatoria, koszt lekarstw itp.). Sytuacja materialna kombatantów również pozostawia wiele do życzenia. Sami kombatanci podkreślają jednak, że w tej akcji nie chodzi o żywność tylko o pamięć. Usłyszeliśmy: „my mamy co jeść, ale ważne jest, że Rodacy w Ojczyźnie jeszcze o nas pamiętają, że ktoś w Polsce myśli o nas i kupuje specjalnie dla nas prezenty.”To bardzo ważny aspekt tego projektu, choć oczywiście ich sytuacja materialna jest znacznie gorsza od sytuacji materialnej kombatantów w kraju.

Poza paczkami żywnościowymi przydałaby się bardziej systematyczna pomoc finansowa. Stowarzyszenie jest w trakcie prac nad utworzeniem Funduszu wspierającego polskich weteranów na Kresach Wschodnich. Oprócz tego ważną pomocą mogłoby być wsparcie tej grupy poprzez udostępnienie miejsc na turnusach sanatoryjnych i pobytach (wczasach) leczniczych. Na pewno udałoby się w takim przypadku przywieźć grupę naszych kombatantów na leczenie do Polski

3. Darczyńcy, sponsorzy, wolontariusze

Projekt nie mógłby się odbyć bez darczyńców i sponsorów a także bez pomocy wolontariuszy. Dzięki wsparciu portali internetowych mogliśmy z akcją zaistnieć w sieci. Patronem akcji był Portal – Kresy.ploraz zaistnieliśmy na kilkudziesięciu portalach polskich i zagranicznych. Chcemy serdecznie podziękować osobom z Solidarności Walczącej z Warszawy, którzy mocno rozpropagowali akcję na zaprzyjaźnionych portalach a także wszystkim osobom, którzy z własnej inicjatywy upowszechnili informację w Internecie. Dzięki takiej współpracy byliśmy widoczni w szerszym zakresie przy bieżącej akcji.

Dziękujemy publicznie wszystkim wolontariuszom, którzy brali udział w akcji. Grupa ok. 35 osób pomogła nam przy zbieraniu darów na swoim terenie, pakowaniu prezentów do paczek we Wrocławiu, przenoszeniu paczek do samochodu zarówno we Wrocławiu jak i w Białymstoku. Ta pomoc była bardzo ważna i znacząca gdy przypomni się, że pakowaliśmy blisko 2 tony darów. Wolontariuszami byli głównie młodzi ludzie z różnych środowisk a także młodzi kibice Śląska Wrocław.

Serdecznie dziękując wszystkim przedstawiam poniżej podmioty biorące udział w akcji:

SZKOŁY

Do akcji włączyło się wiele szkół z terenu całego kraju: szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponad-gimnazjalne, które zarówno zbierały dary rzeczowe, jak również finansowe. Od szkół otrzymaliśmy również wiele wzruszających życzeń, świadczących o pamięci, jaką młodzież otacza żołnierzy Armii Krajowej. Jesteśmy pod wrażeniem zwiększającego się udziału szkół w zadaniu. To jest ogromnie ważny aspekt dla naszego Projektu, aby szkoły włączały się w takie akcje.

Do zadania włączyły się następujące placówki oświatowe:

Gimnazjum Nr 30 w Toruniu

Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Poznaniu

Gimnazjum Integracyjne w Osieku Jasielskim

Szkoła Podstawowa Nr 7 w Legionowie

Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. G. Bacewicz w Warszawie

Zespół Szkół Nr 84 w Warszawie

Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie

Zespół Szkół Publicznych w Sowinie Błotnej

Zespół Szkól Technicznych im Armii Krajowej w Skarżysku – Kamiennej

Liceum Ogólnokształcące Nr XIV w Gdańsku – Szkolne Koło Caritas

DARCZYŃCY PRYWATNI

W zadaniu wzięło udział 424 podmioty, z czego przeważająca liczba to osoby prywatne. Osoby te wpłacały pieniądze lub przesyłały paczki w swoim imieniu lub imieniu grupy osób. Codziennie otrzymywaliśmy kilkanaście przesyłek pocztowych i tyle samo wpłat na konto.

SPONSORZY, INSTYTUCJE PUBLICZNE

Dzięki Stowarzyszeniu Nasz Wodzisławotrzymaliśmy kartony i naklejki na te kartony z informacją o akcji. Po kosztach paliwa przewieźliśmy paczki do Białegostoku dzięki pomocy Pana Mariana Światowskiego. Zakupiliśmy także dodatkowe kartony od producenta – Firmy PACONz Obornik Śląskich – po kosztach produkcji. Przy projekcie wspomogło nas wiele firm, przy czym kilka w znaczący sposób finansowy wsparło akcję. Pragniemy gorąco w tym miejscu podziękować firmie Dom Maklerski IDMSAz Krakowa, która swoim wkładem finansowym mocno przyczyniła się do zrealizowania zadania.

Otrzymaliśmy także wpłaty finansowe lub paczki zbierane przez pracowników przedsiębiorstw czy instytucji publicznych.

ORGANIZACJE

W akcję włączył się bardzo intensywnie krąg osób i instytucji, którzy znacząco przyczynili się do zwiększenia pomocy żołnierzom AK na Białorusi.

W kilku miejscach Polski osoby prywatne zorganizowały zbiórkę darów(Białystok, Warszawa, Poznań, Wrocław, Opole). Grupą, której udział należy szczególnie podkreślić, są kibice piłkarscy. W akcję włączyły się fankluby wielu środowisk kibiców w Polsce. Otrzymywaliśmy zarówno wpłaty finansowe od kibiców Legii Warszawajak również wrocławscy kibice WKS Śląsk, zasypali nas przynoszonymi codziennie paczkami oraz pomogli nam przy przenoszeniu ogromnej ilości paczek do samochodu. Bardzo nam pomógł Klub Inteligencji Katolickiejw Warszawie, który zebrał znaczącą ilość paczek, wsparł nas finansowo. Pomogły nam także także Kluby Gazety Polskiej z Wrocławia, Opola, Piotrkowa Trybunalskiego. Do akcji włączyła się młodzież studencka, drużyny harcerskie, młodzi ludzi z różnych organizacji społecznych, patriotycznych. Wszystkim bardzo dziękujemy.

4. Plany na 2011 rok, deklaracja pomocy

Akcja PACZKA NA BOŻE NARODZENIE DLA ŻOŁNIERZY AK NA BIAŁORUSIoraz poprzednie zadanie zgromadziła szerokie środowisko chcące uczestniczyć w zadaniach proponowanych przez naszą organizację. Mieliśmy mnóstwo telefonów z informacją o chęci stałego wspierania żołnierzy AK na Kresach oraz chęci uczestniczenia w zadaniach kierowanych do Polonii. Zarząd Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN podjął plan realizacji zadań z tego obszaru w bieżącym roku. W oparciu o aktualną grupę zainteresowanych tematem osób i środowisk oraz mając nadzieję na włączenie do projektów nowych osób i organizacji, planujemy następujące zadania:

POMOC DLA POLSKICH KOMBATANTÓW NA KRESACH

1. Paczka świąteczna dla Kombatanta na Kresach. Rozszerzenie akcji zbierania darów jako dowody pamięci dla polskich kombatantów na całych Kresach (Litwa, Białoruś, Ukraina). Cykliczne zbieranie darów świątecznych i przewożenie ich w następujących miesiącach: Wielkanoc III-IV, Dni Polonii V-VI, Boże Narodzenie XI-I. Paczki świąteczne dotrą do następujących grup:

BIAŁORUŚ – STOWARZYSZENIE AK NA BIAŁORUSI– przygotowujemy 90 paczek

LITWA – KLUB WETERANÓW AK W WILNIE, STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW NA LITWIE, STOWARZYSZENIE WRZESIEŃ’39– przygotowujemy 81 paczek

UKRAINA – LWOWSKIE TOWARZYSTWO POLSKICH KOMBATANTÓW, STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW W ŻYTOMIERZU– przygotowujemy 92 paczki

Finansowy Fundusz Pomocy Polskim Kombatantom. Stworzenie funduszu stałego finansowego wspierania polskich Kombatantów Organizacji Niepodległościowych., który będzie wypłacał systematycznie kwoty pomocowe. Dzięki funduszowi chcemy także kupować prasę polonijną dla członków polskich stowarzyszeń kombatanckich. Fundusz zasili także budżet zdrowotny, czyli dofinansowanie miejsc na turnusach sanatoryjnych i pobytach (wczasach) leczniczych dla kombatantów.

Przyjazdy Kombatantów z Kresów do Polski. Wsparcie i organizacja spotkań polskich weteranów kresowych z młodzieżą szkolną, studentami i organizacjami społecznymi.

PROJEKTY PATRIOTYCZNE I HISTORYCZNE

1. Zaduszki Kresowe. Zbieranie zniczy oraz funduszy na ich zakup. Przewiezienie zniczy na groby i wojskowe kwatery polskie leżące na Kresach. Pamięć o mogiłach w miejscach szczególnie ważnych i tych zapomnianych.

2. Budowa pomnika Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu. Stworzenie Funduszu Budowy Pomnika. Cykl imprez towarzyszących projektowi – koncerty, wystawy, konferencje, konkursy edukacyjne.

3. Renowacja zapomnianych polskich mogił oraz kwater wojskowych na Kresach. Organizacja wyjazdów grupowych w celu porządkowania polskich cmentarzy.

4. Edukacja historyczna. Zbieranie relacji polskich żołnierzy z Kresów, organizacja konferencji, produkcja filmów, wystawy fotograficzne, publikacje poświęcone tematyce polskich weteranów różnych organizacji niepodległościowych.

PROJEKTY POLONIJNE

1. Przyjazdy dzieci i młodzieży polonijnej z Kresów i innych rejonów świata. Organizacja pobytów wakacyjnych, edukacyjnych, warsztatów tematycznych dla polskich uczniów, studentów i młodych polonijnych działaczy.

2. Przyjazdy działaczy polonijnych z Kresów i innych rejonów świata do Polski. Organizacja spotkań tematycznych, konferencji, warsztatów zawodowych, szkoleń i kursów.

3. Stypendia dla polonijnych studentów uczących się w Polsce. Zbieranie funduszy dla najbardziej potrzebujących studentów z niezamożnych rejonów świata (głównie Wschód).

Zapraszam Państwa do współpracy z naszą organizacją. Przedłożyliśmy wiele projektów do różnych instytucji z nadzieją na dofinansowanie. Zawsze jednak potrzebne jest wsparcie finansowe, jako wkład własny, wsparcie rzeczowe. Przy każdym zadaniu potrzebujemy pomocy wolontariuszy. Poszukujemy również sponsorów do realizacji naszych projektów. Posiadamy szeroki pakiet promocyjny dla sponsorów. Prosimy zainteresowane instytucje, osoby, przedsiębiorców, wolontariuszy do kontaktu z naszym biurem. Prosimy także wypełnić zamieszczoną poniżej ankietę i wysłać ją e-mailem lub pocztą na adres naszego biura.

STOWARZYSZENIE ODRA-NIEMEN, UL.KOŁŁĄTAJA 24 LOK.11, 50-007 WROCŁAW
[email protected]
tel. (71) 3555202, 3555203, 607440176

[link=http://www.odraniemen.org]

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply