Benedykt XVI wyraził swoją solidarność z Rosyjską Cerkwią Prawosławną w związku z profanacją moskiewskiej świątyni oraz zdziwienie reakcją pewnych środków masowego przekazu na to wydarzenie.

Papież Benedykt XVI wyraził swoją solidarność z Rosyjską Cerkwią Prawosławną z powodu profanacji świątyni przez kobiecą grupę punk-rockową Pussy Riot. Ojciec Święty wczoraj wieczorem spotkał się z „ministrem spraw zagranicznych” Patriarchatu Moskiewskiego metropolitą Iłarionem po synodzie biskupów poświęconym nowej ewangelizacji.

Jak informuje Patriarchat w swoim komunikacie, w czasie spotkania metropolity z papieżem doszło do rozmowy o „profanacji świętych dla chrześcijan miejsc w różnych krajach”, a w szczególności – „o aktach wandalizmu, które miały miejsce w Cerkwi Chrystusa Zbawiciela” w Moskwie.

Jak utrzymuje się w komunikacie, Benedykt XVI wyraził swoją „solidarność z Rosyjską Cerkwią Prawosławną w związku z profanacją świątyni oraz zdziwienie reakcją pewnych środków masowego przekazu na to wydarzenie”. Media z całego świata szeroko opisywały wydarzenia, związane ze sprawą Pussy Riot. Uczestniczki grupy uzyskały poparcie od wielu światowych autorytetów.

Sekretarz prasowy Watykanu, ojciec Federico Lombardi powiedział, że nie ma nic do dodania na temat rezultatów spotkania.

Właśnie dziś prezydium Rady Konferencji biskupów Europy wyraziło w swoim piśmie do Iłariona „głębokie zatroskanie licznymi i rosnącymi przejawami dyskryminacji chrześcijan i rozprzestrzenieniem antychrześcijańskich i antykościelnych postaw, w szczególności – w Federacji Rosyjskiej w okresie ostatnich miesięcy”.

Przewodniczący oddziału ds. kontaktów zewnętrznych Moskiewskiego Patriarchatu, metropolita Wołokołamski Iłarion, wystąpił we wtorek na Synodzie, w którym bierze udział w charakterze delegata ze strony bratnich kościołów chrześcijańskich.

W swoim wystąpieniu „minister spraw zagranicznych” Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej podkreślił, że „wyzwania, przed którymi stanął Kościół w ciągu ostatnich 50 lat od Drugiego Soboru Watykańskiego nie straciły swojego znaczenia, stały się nawet bardziej ostre i groźne”. Dodał też, że „nasze Kościoły rozumieją potrzebę połączenia wysiłków, aby chrześcijańska odpowiedź udzielona wyzwaniom współczesnego społeczeństwa została usłyszana”.

W czasie spotkania z Benedyktem XVI, Iłarion opowiedział o sytuacji w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, o jej strukturze administracyjnej, szkołach religijnych i nauczaniu religijnej kultury i świeckiej etyki w szkołach oraz o otwarciu katedr teologii w szkołach świeckich. Podczas rozmowy poruszono także temat prześladowania chrześcijan w różnych regionach świata, a w szczególności — na Bliskim Wschodzie. Iłarion podkreślił, że wywołuje to „ogólne zatroskanie prawosławnych i katolików”.

Iłarion spotkał się także z nowym prefektem Kongregacji Doktryny Wiary Gerhardem Ludwigiem Müllerem, wyrażając nadzieję na postęp w stosunkach między Moskwą a Rzymem w dziedzinie teologii.

źródło: Vatican Insider, oprac. Mateusz Garda

[link=http://vaticaninsider.lastampa.it/vaticano/dettaglio-articolo/articolo/russia-rusia-ortodossi-orthodox-christians-ortodoxos-19000/]

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply