KUCHARECZKA czyli gawęda kolędowo-adwentowa nr 9

Wszyscy już warzą, skwarzą i pieką. To temat na cały ten tydzień, a zwłaszcza na dziś i na jutro.

Oświadczenie wstępne: w adwencie śpiewamy adwentowo, ale do kolęd się gotujemy. Co czyni autor, zapodając zawczasu płytkę swą właśnie wydaną, której można posłuchać we fragmentach [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=159&Itemid=87] którą można zakupić [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=128&Itemid=79] albo samemu pośpiewać ze śpiewnika staropolskawego, darmowo do wzięcia w pdf-ie [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=49&Itemid=73]– – – – – – – – – – – – – –

Za Sarmacji w zakonach męskich byli kucharze męscy, a w żeńskich były kucharki. Teraz to się wszystko pokiełbasiło i niemal wszędzie są kucharki, często pozazakonne.

Kiedyś jednak kucharki były wewnątrz-zakonne i należało je dowartościować. Panie karmelitanki dowartościowały, wprowadzając temat kucharzenia do bożonarodzeniowych tekstów pisanych w sylwach i pewno na rekreacjach czytywanych.

W ten sposób kucharzenie klasztorne przyrównano do wyimaginowanego kucharzenia Dzieciątku w Betlejem. Naturalnie, omijamy w tym przypadku kwestię kucharzenia przez św. Józefa czy Matkę Boską (mimo, że się pewnie tym osobiście jednak zajmowali – jak średniowieczne i nowożytne malowidełka wskazują). Tu mamy kucharzenie na zlecenie. Kucharzenie przez siłę profesjonalną, zakonną.

Kucharkę zakonną stawia się więc w pozycji kucharki betlejemskiej: „kuchareczko Jezusowa | Gotujże mu dobrze”. Gotujże – Jezusowi. On zaś nagrodzi ci to kucharzenie „tu w potrzebie, | potem w niebie”.

Jakie dania kuchareczka zaserwuje panu Jezusowi? Takie, o jakie serwować Jego „Matusia kazała”, takie, jakie On „akceptuje”. Czyli, po pierwsze, Jezusek „akceptuje” jako danie „dobrą wolą i pragnienie | kochać go nad swe zbawienie”, następnie, po drugie, „Serce czyste i skruszone, | ogniem miłości pieczone”, do którego dołączyć trzeba „cierpliwości worek”. To na obiad. A na deser (czyli na „wety”) „milczenie, |woli umartwienie”.

O karpiach mowy nie ma. Ale spożyć ich też nie zaszkodzi. Amen.

Jacek Kowalski

– – – – – – – – –

W załączeniu – tu obok – empetrójka koledy osiemnastowiecznej z płyty naszej: „Kuchareczka Jezusowa”.

KUCHARECZKA czyli gawęda kolędowo-adwentowa nr 9
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz