Klub Galicyjski

WOLNI z WOLNYMI, RÓWNI z RÓWNYMI, ZACNI z ZACNYMI.Tak brzmiały słowa siódmego punktu Ugody Hadziackiej. I choć nie udało się zrealizować jej wszystkich postanowień, jej DUCHA nie udało się złamać przez następne stulecia. Nadal był i jest inspiracją dla wszystkich podejmujących działania ku wspólnej europejskiej przyszłości naszych narodów.Chcielibyśmy doczekać czasów, gdy jadąc z Kijowa do Warszawy, czy na odwrót nie będziemy musieli wyciągać z kieszeni paszportów. Świadomość naszej, chcemy czy nie, wspólnej historii – tej dobrej i tej złej, powinna być dla nas inspiracją do wspólnych działań w celu integrowania Ukrainy do struktur europejskich, jaki to kierunek Ukraina przecież deklaruje. To przecież my: Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini, Żydzi i wiele innych narodów – tworząc I Rzeczpospolitą byliśmy prekursorami dzisiejszej Unii Europejskiej. Nie był to może twór doskonały, ale i dzisiejsza Unia nim w pełni nie jest. Choć ciężko znaleźć w realnym życiu ideały, dążenie do nich zawsze było motorem postępu i demokracji.

Należy pamiętać, że do Europy wchodzi się także poprzez wartości. Ich akceptacja jest warunkiem sine qua non wejścia do wspólnoty wolnych narodów. Nie powinniśmy mieć tutaj żadnych kompeksów – wszak: WOLNI z WOLNYMI, RÓWNI z RÓWNYMI, ZACNI z ZACNYMI. Trzeba tylko przypomnieć sobie znaczenie tych słów i wyciągnąć wnioski z pomyłek.

Preambułę do zawartych ponad 350 lat temu paktów w Hadziaczu kończyły słowa: „Daj Boże szczęśliwe i wiecznie trwałe skończenie” (podjętego dzieła). I niechby się wreszcie tak stało.

Uważamy, że realne porozumienie i współdziałanie narodów Polski i Ukrainy, w tym także Polaków żyjących na Ukrainie i Ukraińców żyjących w Polsce, a także przedstawicieli innych narodów żyjących razem z nami na tej ziemi, może doprowadzić w konsekwencji do odejścia od stereotypów i zmiany negatywnie działających paradygmatów, blokujących mentalnie wspólne inicjatywy rozwoju regionu Europy Środkowo – Wschodniej.

Pragnienie stymulowania tego procesu legło u źródeł idei powołania KLUBU GALICYJSKIEGO

KLUB GALICYJSKI

Klub Galicyjskito inicjatywa skupiająca międzynarodowe środowiska naukowców, dziennikarzy, publicystów,ludzi sztuki i tych, którym bliskie są sprawy Ukrainy i jej relacji ze światem, w tym z Polską. Bazując na starych galicyjskich tradycjach rozmów przy kawie, będziemy mieli zaszczyt zapraszać na kolejne spotkania, jakie znajdą swe miejsce w miastach galicyjskich – nie tylko terytorialnie, ale przede wszystkim galicyjskich duchem, otwartych na dyskusję, na przyszłość, a czerpiących z tradycji i historii. Nie mniej celem naszym nie będzie odkurzanie duchów przodków, a poświęcenie uwagi przede wszystkim sprawom doczesnym i trosce o losy przyszłych pokoleń. To, co dziś szeroko nazywane jest publicystyką, polityką, gospodarką, sprawami społecznymi czy sztuką znajdzie miejsce podczas spotkań, podczas których mamy nadzieję spierać się, choć nigdy kłócić.

Działalność klubupolegałaby na organizowaniu regularnych spotkań dyskusyjnych na tematy aktualne i ważne dla miejscowych środowisk inteligenckich i opiniotwórczych.

Formuła spotkańto otwarta dyskusja panelowa.z udziałem moderatorów. Oprócz dyskusji każde spotkanie połączone byłoby z rożnymi formami działalności artystycznej np. wernisażem, projekcją filmu, krótkim koncertem lub występem itp.

Tematy spotkań– związane geograficznie, historycznie i znaczeniowo z dawną Galicją, obejmujące jej dziedzictwo kulturowe, przywołujące sprawy nie dzielące a łączące, ale nie bez elementow uznawanych za kontrowersyjne. Wskazujące przestrzeń współpracy polsko-ukraińskiej.

Obszary tematyczne obejmowałyby głównie tematykę współczesną: samorządność, oświata (w tym mniejszościowa po obu stronach granicy), współpraca uczelni w ramach regionu – Galicji (w pojęciu wykraczającym poza jej historyczne granice); ekologia, wizy, granica, procesy eurointegracyjne, podsumowanie prób współpracy w ujęciu historycznym w obszarze Galicji, polska społeczność na Ukrainie/Galicji po II wojnie światowej, ukraińska społeczność w Polsce. Lista omawianych tematów nie jest zamknięta, zależałaby też od bieżących potrzeb i wydarzeń ważnych dla miejscowej społeczności. Pojęcie galicyjskości byłoby traktowane w sposób dość umowny nie zawsze ściśle pokrywając się z podziałem geograficzno – historycznym.
Przez „galicyjskość” rozumiemy system sprawdzonych europejskich wartości. Filozofia grecka, prawo rzymskie i wartości chrześcijańskie to trzy filary cywilizacji europejskiej, ukszałtowanej na przestrzeni wieków. Odejście od któregokolwiek z nich, w imię jakiejkolwiek ideologii czy kolejnej wizji „wieczystego szczęścia”, zawsze prowadziło do katastrofy.
Bolszewickie hasło: „grab zagrabione” – z pewnością do kanonu cywilizacji zachodniej nie należy. Podobnie jak faszyzm, nazizm, komunizm czy inne totalitarne „-izmy”

„Wolni z Wolnymi”to tytuł kwartalnika, a także portalu internetowego, jaki zamierzamy stworzyć jako jedną z platform medialnych Klubu Galicyjskiego.
Chcielibyśmy, by publicyści wolni myślą, poglądami, docierali za jego pośrednictwem do tych, jakim idee wolności intelektualnej są i być powinny szczególnie bliskie. Do ludzi, jacy tworzą życie naukowe, ekonomiczne, polityczne Ukrainy, Polski, ale i innych państw Europy. Hołdując zasadzie wolności nie chcemy narzucać tematyki i formy tekstu, pod jednym wszakże warunkiem. Niech dotyczy on spraw ważnych dla tego regionu Europy – w szczególności Polski i Ukrainy (kolejność zapisu wedle alfabetu), i niech będzie wyrazem wolnych poglądów.
Kwartalnik „Wolni z Wolnymi” będzie pismem dwujęzycznym – wszystkie teksty publikowane będą w języku polskim i ukraińskim. Mamy też nadzieję na szeroką współpracę z mediami polskimi i ukraińskimi.


Podejmując tę inicjatywę chcemy przyczynić się do budowy ciekawego intelektualnie środowiska będącego swoistym lobby na rzecz propagowania wartości europejskich i pogłębionej współpracy polsko ukraińskiej.

Kontakt: [email protected]

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply