Jakże podobnie dziś z Jaruzelem. Staruszek. Niewiniątko. Prześladowany przez cepeliowskie zjazdy żądnych krwi oszołomów. Wszystko można obrócić w szopkę.

Oświadczenie wstępne: w adwencie śpiewamy adwentowo, ale do kolęd się gotujemy. Co czyni autor, zapodając zawczasu płytkę swą właśnie wydaną, której można posłuchać [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=159&Itemid=87] którą można zakupić [link=http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=128&Itemid=79] albo samemu pośpiewać ze śpiewnika staropolskawego, darmowo do wzięcia w pdf-ie.

– – – – – – – – – – – – – –

List Jaruzela, opublikowany w związku z wiadomo czym, przypomniał mi o Herodowo-szopkowym exposé. Bo wiecie, Szanowni i Zacni: niedole Heroda już dawni szopkarze opiewali. Wiadomo, że „Heród | dobroczyńcą był dla sierót” i niczemu winien nie był, przeciwnie, cierpiał najbardziej ze wszystkich postaci Historii Świętej. Przewidzieliśmy to, ba, w roku 1988, kiedy odbyła się pierwsza nasza szopka „dominikańska” (teraz, w niedzielę za tydzień, będzie już XXIII), ta niezapomniana, kiedy to po wyśpiewaniu przez Heroda osiemnastowiecznej skądinąd kwestii:

…Ach, biada, biada mnie Herodowi,

utrapionemu wielce królowi,

żem ja takiemu cza

sowi złemu podpadł kłopotowi…

– najpierw wchodzili na scenę Trzej Królowie pod postacią MELS-a niepełnego (Marks, Engels, Lenin, Stalin – ten ostatni się nie zmieścił) – i przybywał osobiście Feliks Dzierżyński, aby osobiście wykonać wyrok na Byłym Współpracowniku, po rzezi niewiniątek juz nieprzydatnym.

Pieśń Heroda nie ma racji bytu pośród kolęd poza szopkarskim wygłupem. Jest też w gruncie rzeczy okrutna. A jednak – jakże ludzi zabawia. Tym niemniej rzeczywistość rzezi niewiniątek mrozi krew w żyłach.

Jakże podobnie dziś z Jaruzelem. Staruszek. Niewiniątko. Prześladowany przez cepeliowskie zjazdy żądnych krwi oszołomów. Wszystko można obrócić w szopkę. A rzeczywistość – jest tak naprawdę porażająca. Starczy to sobie uświadomić.

Jacek Kowalski

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

W załączeniu – na stronie www.kresy.pl, w dziale felietonów – empetrójka kolędy osiemnastowiecznej z płyty naszej: „Ach, biada, biada mnie Herodowi”.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz