W piątek, 17 siepnia 2012 roku, Patriarcha Moskwy i całej Rusi oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polskiego podpiszą wspólne orędzie. Coraz więcej ukłonów i przyjaznych deklaracji pada ze strony Kościoła katolickiego jak i Cerkwi Prawosławnej. To dialog w imię pojednania narodów Polski i Rosji.

Miesiąc po zapowiedzi „historycznej” podróży Cyryla I do Polski, która trwać będzie od 16 do 19 sierpnia, abp Henryk Muszyński, arcybiskup senior gnieźnieński, zabiera głos. Na łamach „L’Osservatore Romano” z 18 lipca, ukazał się artykuł, w którym ocenia, iż to wydarzenie wyznaczy „nowy etap świadectwa miłości braterskiej pomiędzy dwoma Kościołami”.

Abp Muszyński wskazuje, by „nie zważając na różnice, poprzez wspólną modlitwę w Duchu Świętym wzmagać zaufanie i szacunek pomiędzy naszymi wiernymi, jak i w świecie, który nas otacza.”

Punktem kulminacyjnym tej wizyty ma być 17 sierpnia, kiedy to patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego podpisze wraz z arcybiskupem metropolitą przemyskim, abp Józefem Michalikiem, który jest jednocześnie przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, wspólne orędzie do pojednania narodów Rosji i Polski, a w szczególności prawosławnych i katolików.

Głęboki spór

Dla o. Hyacinthe Destivelle, ta podróż będzie wysoce symboliczna: „spór pomiędzy Polakami i Rosjanami jest bardzo głęboki i bardzo stary, podkreśla ten dominikanin sprawujący posługę w Sankt Petersburgu. Jak mówił Paweł VI, nie ma ekumenizmu bez oczyszczenia pamięci.”

Pierwszy znaczący gest wykonał 15 lipca Cyryl I, kiedy to zjawił się w Katyniu – arenie stalinowskiego mordu blisko 20 000 polskich żołnierzy i cywilów wiosną 1940 roku. To tragedia, która wciąż jest obecna w pamięci Polaków i przez to determinuje niechęć pomiędzy dwoma narodami. Z kolei Rosjanie zawsze obawiali się polskiego prozelityzmu, a w szczególności na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Dla dobra ekumenizmu

Ponadto o. Destivelle ocenia, że ten „pierwszy krok” powinien pozwolić dwóm krajom rozpocząć poszukiwania wspólnej ostrości w spojrzeniu na bolesną przeszłość. Jednakże wydaje się, że droga do pojednania będzie długa i wyboista, bowiem wciąż pozostaje wiele nierozwiązanych kwestii w relacjach polsko-rosyjskich, ostrzega duchowny.

W każdym razie wspólne działanie mierzy we wzmocnienie atmosfery wzajemnego zaufania, w obliczu antagonizmów narodowych, którym nierzadko przydawano kontekst międzywyznaniowy. W tym sensie, ta podróż to również dobry znak dla globalnego zbliżenia Stolicy Apostolskiej i wspólnoty Cerkwi prawosławnych.

François-Xavier Maigre

„La Croix”

Tłumaczenie: Maciej Nawrocki

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply