Dwie koncepcje bezpieczeństwa energetycznego

W rządzie ścierają się dwie koncepcje bezpieczeństwa energetycznego: jedną reprezentuje premier Tusk i minister Sikorski, drugą natomiast wicepremier Pawlak.

Mamy ciąg dalszy sporu wokół polsko-rosyjskiej międzyrządowej umowy gazowej. Z ostatnich wypowiedzi unijnego komisarza do spraw energii Guenthera Oettingera wynika, że UE nie zaakceptuje umowy w takim kształcie, w jakim wynegocjowały ją obie strony. Komisja Europejska oznajmiła wprost, że nie przyjmuje tego, iż Gazprom ma wyłączność na wykorzystanie całej mocy przesyłowej EuRoPol GAZ-u ani tego, iż długoterminowo Gazprom ma mieć zagwarantowaną dobrą cenę za przesył przez terytorium Polski. Jest to bowiem niezgodne z prawem unijnym. Strona polska ma więc mocne podstawy do tego, żeby renegocjować umowę, gdyż w obecnym kształcie Unia jej nie przyjmuje.

Sytuacja jest trudna dla obu stron. Polska musi się spieszyć z renegocjowaniem umowy, żeby na jesieni był gaz. Rosja natomiast stoi przed koniecznością zapewnienia zbytu gazu do roku 2037 i ewentualnego zrekompensowania tego, co może stracić w rezultacie renegocjacji umowy. Z jednej bowiem strony – zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej – faktyczne zarządzanie polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego może zostać przekazane państwowej spółce Gaz-System, z drugiej natomiast – EuRoPol GAZ może np. w przyszłości się stać instrumentem przesyłu gazu łupkowego do Niemiec.

To wszystko stawia w kłopotliwym położeniu wicepremiera Pawlaka, ministra gospodarki, który odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jego urzędnicy wynegocjowali bowiem umowę wbrew temu, co obowiązuje w Unii Europejskiej. Ale aktywnością w przeanalizowaniu umowy polsko-rosyjskiej, pod kątem jej zgodności z prawem unijnym, wykazał się tak naprawdę polski MSZ. To pokazuje, że w rządzie ścierają się dwie koncepcje bezpieczeństwa energetycznego: jedną reprezentuje premier Tusk i minister Sikorski, drugą natomiast wicepremier Pawlak.

Ciekawe skądinąd, że po wyborach prezydenckich, w ramach poprawy stosunków między partnerami koalicji rządowej, rozwiązany został działający przy premierze zespół do spraw bezpieczeństwa energetycznego pod kierownictwem Macieja Woźniaka. Głównym polem działalności tego zespołu było patrzenie na ręce ministrowi gospodarki. To, jak można przypuszczać, cena wicepremiera Pawlaka za dalszą współpracę koalicjantów.

Przemysław Wipler– prawnik, prezes i ekspert Fundacji Republikańskiej

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply