Aresztowanie mera-opozycjonisty

Cieszący się popularnością mer Jarosławia, działacz antykorupcyjny, który jest jednym z kilku działaczy opozycyjnych w Rosji piastujących stanowisko mera, został aresztowany w zeszły wtorek i oskarżony o branie łapówek i wymuszenia w sprawie, która natychmiast wywołała oskarżenia przeciwko Kremlowi o próbę politycznego zastraszania.

Mer Jewgienij Urłaszow osiągnął miażdżące zwycięstwo, w kwietniu 2012 roku, w starciu z popieranym przez Kreml kandydatem i zmienił Jarosław, miasto zamieszkałe przez 600,000 mieszkańców, położone około 250 kilometrów na północny – wschód od Moskwy, w symbol nadziei dla rosyjskiej opozycji politycznej. W owym czasie, opozycja walczyła o wsparcie dla serii dużych manifestacji ulicznych skierowanych przeciwko Władimirowi Putinowi.

“Mamy coś do powiedzenia Putinowi,” powiedział po swoim zwycięstwie Urłaszow, stojąc przed lokalem wyborczym. “Nadchodzą zmiany. Niech demokracja wypłynie z Jarosławia.”

Jednak od tego czasu, Putin został po raz trzeci wybrany na prezydenta, a działacze opozycyjni znaleźli się w ogniu kryminalnej nagonki.

Aresztowanie Urłaszowa wraz z innymi wyższymi członkami jego administracji nastąpiło dzień po ogłoszeniu, że znajdzie się on na czele listy kandydatów Platformy Obywatelskiej, partii politycznej stworzonej przez miliardera Michaiła D. Prochorowa, w mających się odbyć we wrześniu regionalnych wyborach ustawodawczych.

W swoim oświadczeniu, Prochorow, który jest właścicielem drużyny koszykarskiej Brooklyn Nets, powiedział, “Demonstracyjne zatrzymanie przywódcy miasta, wybranego przez lud jest ciosem dla praw człowieka i wolności każdego rosyjskiego obywatela”.

Kontrolowana przez państwo telewizja wyemitowała film, pokazujący Urłaszowa, ubranego w niebieską koszulę rozpiętą pod szyją, podczas zatrzymania przez uzbrojonych agentów służby bezpieczeństwa, mających na sobie zielone mundury, kamizelki kuloodporne i czarne kominiarki. Telewizja pokazała również wyciągnięte z teczki ponad 420,000 dolarów w gotówce — część z ponad 1.2 miliona dolarów łapówki, którą jak powiedzieli śledczy, Urłaszow i jego wspólnicy chcieli wymusić od przedsiębiorcy, który świadczył usługi oczyszczania i naprawy ulic.

Władze wysłały na ulicę miasta oddziały prewencyjne policji. Jednak do wieczora sytuacja się uspokoiła, jedynie 150 do 200 zgromadzonych na skwerze przed ratuszem osób, krzyczało “Uwolnić Urłaszowa!”

Urłaszow, przemawiając w telewizji, określił podejrzenia o korupcję jako zemstę. “Nic nie zostało skonfiskowane,” powiedział. “Szukali, przeprowadzili rewizję w praktycznie wszystkich biurach moich zastępców, nic nie znaleźli.” Powiedział, że został wrobiony przez człowieka, który jest członkiem Jednej Rosji, partii, która nominowała Putina
na prezydenta.

“Człowiek, od którego nie przyjąłem oferty na usługi oczyszczania miasta, naprawy dróg, napisał doniesienie, w którym twierdził, że domagałem się od niego łapówki,” powiedział. “Otrzymałem ostrzeżenie, że zostanę usunięty w taki czy inny sposób.” Dodał: “To jest gra polityczna, związana z mającymi się odbyć 8 września wyborami. Jest to dla mnie nieprzyjemna sytuacja, szczególnie że jestem patriotą.”

Nawet jeżeli Urłaszow usilnie zaprzecza, przedstawiciele władz federalnych wskazują jego winę. “Zeznania niektórych podejrzanych potwierdzają podejrzenia o wymuszenia i ukazują mera jako mózg kryminalnej operacji,” powiedział Władimir Markin, rzecznik prasowy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. “Poza tym, jeden z podejrzanych wyraził wolę zawarcia ugody, która oznacza pełne uznanie czyjejś winy oraz aktywną współpracę z policją.”

Przedstawiciele władz powiedzieli, że skonfiskowali 500,000 dolarów z mieszkania Urłaszowa oraz dodatkowe 200,000 dolarów z biura sekretarz prasowej Urłaszowa, Swietłany Jerfimowej.

Urłaszow został aresztowany wraz ze swym zastępcą, Dmitrijem Donskowem; szefem wydziału miasta ds. przetargów, Maksymem Pojkałajnenem; oraz doradcą mera, Aleksiejem Łopatinem. Zostali oni oskarżeni o wymuszenia i branie łapówek na szeroką skalę — zarzuty zagrożone karą 8 do 15 lat więzienia.

Prochorow, który w zeszłym roku startował w wyborach prezydenckich, powiedział, że uda się w sobotę, w planowaną podroż do Jarosławia, aby wesprzeć Urłaszowa oraz innych kandydatów Platformy Obywatelskiej w nadchodzących regionalnych wyborach ustawodawczych.

W swoim oświadczeniu, Prochorow powiedział, że głośne zatrzymanie Urłaszowa “zostało przeprowadzone w jednym celu: dla zastraszenia samego Jewgienija, jak również niezależnych działaczy politycznych oraz aktywnych obywateli.”

Źródło: The New York Times

Tłumaczenie: Agnieszka Kin

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz