Logistyka i transport to istotne gałęzie gospodarki, jednak generują również wysokie koszty związane z przewozem towarów. W ostatnich latach dodatkowo zwiększyła się liczba wysyłanych paczek – powiązane jest to z rozwojem branży e-commerce. W jaki sposób najlepiej pakować produkty?

Jak prawidłowo zapakować produkt?

Sposobem na ekonomiczne i zarazem ekologiczne pakowanie przesyłek kurierskich jest używanie starych (wciąż nadających się do użycia) kartonów lub innych opakowań. Wystarczy jedynie usunąć z nich starą etykietę. Jeśli nie da się jej oderwać, można zamazać markerem dane i kod kreskowy, po czym nakleić nową etykietę na starą. Samo jej przygotowanie to jednak nie wszystko. Jak prawidłowo zapakować towar krok po kroku?

  1. Przede wszystkim należy dopasować odpowiedni karton do wielkości i gabarytów produktu. Nie powinien być on za mały ani zbyt duży.
  2. Zabezpieczenie produktu – w tym celu warto użyć wypełnienia lub specjalnych materiałów, które unieruchomią produkt w paczce. Jest to szczególnie istotne przy delikatnych lub niewymiarowych przedmiotach.
  3. Ostatni krok to zamknięcie i zabezpieczenie przesyłki. Taśma klejąca powinna mieć szerokość dopasowaną do gabarytu paczki. Kartony najlepiej sklejać z obu stron w schemacie podwójnego H, aby nie otworzyły się podczas przewozu.

Skąd pozyskać materiały do pakowania?

Na samym początku warto wykorzystać własne materiały po poprzednich przesyłkach kurierskich. Co jednak zrobić, gdy nie posiada się w domu żadnych starych opakowań? W tym przypadku można zdecydować się na zakup nowych poprzez aplikację Manager Paczek InPost. Dzięki temu można mieć pewność, że będą one spełniały wymagania przewozowe i zmieszczą się do skrytek w automacie Paczkomat®.

Do wyboru są pudełka, foliopaki, koperty, kangurki, a także taśma do etykiet. Warto również dokupić odpowiednie wypełnienie, np. worki powietrzne, wełnę drzewną, zabezpieczenia styropianowe czy woreczki z pianką rosnącą. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie zmiętego papieru lub pulpy papierowej.

Etykieta wysyłkowa – gdzie i jak należy ją umieścić?

Na sam koniec pozostaje kwestia etykiety. Aby usprawnić cały proces dostawy, należy pamiętać, by odpowiednio umieścić ją na opakowaniu. Dzięki temu kurier w sprawny sposób jest w stanie zeskanować kod i zidentyfikować paczkę.

Etykiety nie można umieszczać na zgięciu materiału. Najlepiej, by znalazła się ona na górnej powierzchni kartonu, a w przypadku tuby – wzdłuż dłuższej osi. Trzeba również pamiętać o jak najlepszej jakość wydruku. Etykieta nie powinna być też zgięta ani podarta.

Przy korzystaniu z usług InPost można nadać przesyłkę kurierską bez etykiety. Wystarczy jedynie przy wypełnianiu formularza na stronie podać niezbędne dane, a następnie postępować zgodnie z poleceniami.

Ekologicznym sposobem na pakowanie paczek jest korzystanie ze starych opakowań. Dzięki temu można zaoszczędzić na materiałach. Warto pamiętać również o prawidłowym zabezpieczeniu towaru, by nie uszkodził się podczas transportu.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz