Bliny ruskie

Zamiast gryczanej, można do blinów użyć pszennej mąki do zamieszania, lecz gryczane bliny, są pulchniejsze i strawniejsze.

Składniki:

3 szklanki mąki pszennej, 2 szklanki gryczanej, 1 łyżka masła, soli, 2—2 1/2 szklanki mleka, 40 gramów drożdży, 3 jaja, 3/4 szklan­ki masła na pieczenie blinów. Do tego śmietana, masło i kawior.

Sposób przygotowania:

Na pięć lub sześć godzin przed obiadem rozczynić 2 1/2 szklankami wody i drożdżami dość rzadko trzy szklanki pszennej mąki. Po paru godzinach posolić, dodać gryczanej mąki, łyżkę masła, dwa żółtka i ciasto dobrze wybić. Następnie na dwie godziny przed pieczeniem zaparzyć je gorącym mlekiem i znowu wybić, a nareszcie na pół godziny przed wydaniem dołożyć pianę z białek i postawić, aby podeszło. Ciasto to powinno być niewiele gęstsze niż na naleśniki, gdyż leje się łyżką na patelnię.

Bliny pieką się następującym sposobem: nagrzać dobrze patelnię, za­winąć kawał waty w płótno, moczyć lekko w maśle i tym pocierać patelnie za każdym blinem tak, aby na niej masła nie było widać. Ciasta lać tyle, aby pokryć patelnię i piec w gorącym piecu (w którym niewielki ogień powinien być ciągle podtrzymywany) na rozpalonych węglach, I Blina przewracać nie trzeba, skoro się podejmie i zarumieni z wierzchu, natenczas należy go zdjąć. Można też bliny opiekać i na płycie, lecz wtenczas skoro się dobrze upiecze na jednej stronie, przewrócić na chwilę na drugą.

Zwyczajnie się opiekają bliny na czterech lub pięciu małych patelniach, aby więcej gorących można było wydać na stół. Po zdjęciu należy je trzymać w piecu na półmisku w serwecie, a skoro kilkanaście się upiecze, podawać do stołu. Podaje się do blinów świeże roztopione masło, śmietana lub kawior.

Źródło: W. A. L. Zawadzka, Kucharka Litewska, Wilno 1938, s. 228.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply